Методика ознайомлення учнів з електронною скринькою та етикетом електронного листування.

Вивчення теми «Електронне листування» відбувається у 4 класі (5 год.). Вже в 3 класі учні знають, що Інтернет надає користувачам різні послуги. Ще однією з них є електронна пошта.

Знайомлячи школярів з цією послугою, можна порівняти роботу електронної пошти зі звичайною поштою, принципами їх роботи. Наприклад, взяти двох конкретних абонентів з їхніми поштовими адресами (Хлопчик і Дівчинка) і розглянути шлях, який проходить лист від Хлопчика до Дівчинки.

Електронна пошта працює аналогічно до звичайної, але її перевага в тому, що вона передає інформацію дуже швидко. Лист може бути доставлений до адресата за лічені секунди. Адресу одержувача при електронному листуванні не треба пам’ятати, постійно записувати її в адресний рядок, достатньо один раз записати її в адресну книгу і потім просто використовувати її, адже вона буде зберігатися там постійно. Можна запропонувати учням за аналогією описати кроки проходження електронного листа від одного абонента до другого.

Таким чином проводиться аналогія між листування звичайною поштою й електронною, виявляються спільні риси та відмінності, визначаються додаткові умови, що необхідні для здійснення електронного листування, переваги та недоліки використання електронної пошти. Після цього можна дати означення поняттю «електронна пошта».

Електронна пошта (або e-mail) – це сукупність засобів для обміну інформацією між абонентами за допомогою комп'ютерної мережі.

Вчитель може запитати в учнів, чи має хтось із них електронну скриньку, на якому поштовому сервері, хто їм допомагав її створювати, як часто вони нею користуються.

Учні під керівництвом учителя роблять висновок про те, що оскільки листи звичайною поштою надсилаються на конкретну адресу і вкидають у поштову скриньку, то при електронному листуванні потрібно мати електронну поштову скриньку, яка знаходиться на одному з поштових серверів та має свою адресу. Щоб отримати поштову скриньку, потрібно з'єднатися з поштовим сервером і зареєструвати на ньому свою скриньку. Після реєстрації слід запам'ятати адресу своєї скриньки і пароль до неї.

Для формування понять поштової скриньки та її адреси можна запропонувати учням відповісти на запитання:

1. Звідки людина забирає звичайні листи, надіслані їй?

2. Як листоноша, який розносить листи, дізнається, до якої скриньки потрібно його покласти?

Учні приходять до висновку, що поштовій скриньці відповідає певне ім'я — індекс, назва країни, міста, вулиці, номер будинку, квартири, прізвище, ім'я, аналогічно до цього і кожна електронна скринька повинна мати своє конкретне ім'я.

Учні повинні засвоїти, що існує міжнародний стандарт, за яким присвоюється ім’я (електронна адреса) електронній поштовій скриньці.

Адреса електронної скриньки складається з псевдоніма користувача цієї скриньки, спеціального символу «@» та адреси поштового сервера. Псевдонім користувача (логін), як і адреса сервера, пишеться латинськими літерами. Наприклад: kiril@song.kiev.ua petrov@mail.ru kravchyk@ukr.net

Адресу потрібно повідомити знайомим, друзям, а пароль потрібен тільки її власнику, щоб переглядати свою поштову скриньку, бо доступ до неї має тільки той, хто знає пароль.

Варто звернути увагу учнів на особливості введення паролю при відкритті електронної скриньки, адже символи, які вводяться, не відображаються на екрані і позначаються крапками. Тому, треба бути дуже уважним та перевірити мову введення, а також чи не ввімкнено випадково режим введення великих літер (клавіша Caps Lock).

Увійшовши в поштову скриньку, учні побачать, що листи в ній розкладено по різних папках: Вхідні повідомлення, Надіслані, Чернетки, Видалені, Спам, з якими потрібно ознайомити учнів, розповісти про їх призначення. Усі нові листи, що надходять на адресу поштової скриньки, потрапляють до папки Вхідні. Непрочитані повідомлення в цій папці виділено жирним шрифтом або біля них зображено закритий конверт. Щоб їх прочитати достатньо навести на них мишку, і коли вказівник миші перетвориться на руку, клацнути лівою кнопкою миші. Система надішле зміст повідомлення, а конверт стане відкритим, чи заголовок повідомлення стане нормального вигляду (не жирним).

Перечитавши текст повідомлення його можна видалити. Зберігати варто лише важливі повідомлення, які повинні бути недоступні для інших на власному комп’ютері. Для видалення повідомлення після ознайомлення з ним слід клацнути кнопку Видалити. Інколи, перед видаленням на лист варто відповісти, за допомогою кнопки Відповісти. Тоді система надішле форму для написання нового листа, в якій поле Кому вже заповнено адресою автора листа, поле Тема учні заповнять самі.

Для написання нового листа слід клацнути посилання Новий лист. В отриманій формі слід заповнити поля Кому, вказавши повну адресу поштової скриньки адресата. Коли написання листа закінчено, потрібно натиснути кнопку Надіслати. Якщо адреса правильно написана, то адресат невдовзі отримає цей лист.

Через електронну пошту школярі вчаться надсилати не лише текстові повідомлення, а й прикріплюють до них інші файли (текстові, графічні), для цього треба натиснути кнопку Прикріпити файл.

Практичну діяльність учнів з електронною поштою доцільно організувати на основі завдань під час практичних робіт за комп’ютером, які повинні забезпечити формування потрібних навичок.

У початкових класах діти самостійно не створюють поштову скриньку, а користуються на уроках інформатики тією, яку попередньо створив для кожного учня вчитель на будь-якому поштовому сервері. Надсилають листи під час практичної роботи своїм однокласникам. Для цього треба знати їх адресу.

Для ефективного вивчення теми потрібно, щоб у класі була налагоджена та добре організована робота моделі електронної пошти. Учні повинні працювати за умов, коли повідомлення можна не тільки відправити, а й прийняти, відкрити, ознайомитися з ним та дати відповідь. Тому для ефективної роботи учні повинні одержати адресу свого комп'ютера та пароль. Краще, якщо ці дані будуть відображені на спеціальних паперових аркушах, наклеєних на зовнішньому боці системного блока кожного комп'ютера.

У подальшому необхідно ознайомити учнів зі схемою роботи електронної пошти для кількох абонентів.

Про службові адреси поштових серверів, які забезпечують відправлення та приймання електронної пошти, доцільно розповісти дещо пізніше — при узагальненні знань, пов'язаних з електронною поштою, коли учні вже будуть добре обізнані з основними етапами і засобами роботи з електронними повідомленнями.

Методична різноманітність завдань, що розв'язуються на уроках із цієї теми, повинна бути спрямована на досягнення основної мети. А для цього слід ураховувати складність завдання, його новизну та попередні знання учнів, що дає можливість раціонально використовувати відведений час для роботи над певною темою. Особливо потрібно звернути увагу на постановку проблемних питань, які базуються на аналогіях із життєвими добре знайомими учням завданнями.

При поясненні матеріалу доцільно використовувати таблиці та схеми, які роблять матеріал, що вивчається, наочнішим і зрозумілішим для учнів. При цьому більшість схем бажано будувати разом з учнями, коли вони беруть участь в обговоренні окремих питань змісту теми.

Електронна пошта є засобом спілкування людей, тому вона передбачає дотримання певних правил ввічливості, на яких варто наголосити дітям, бо з невихованою та неввічливою людиною ніхто не захоче спілкуватися. З правилами та етикетом електронного листування учні знайомляться у 4 класі. Деякі з них не відрізняються від загальноприйнятих норм людського спілкування:

● починати текст листа слід з привітання, завершувати підписом;

● не забувайте вживати слова «будь ласка», «дякую», якщо звертаєтеся до кого-небудь з проханням чи дякуєте за допомогу;

● не надсилайте в листах неперевірені дані без посилання на їхнє джерело;

● намагайтеся не допускати граматичних помилок;

● зазначайте тему свого листа, бо часто користувач орієнтується саме на тему, коли переглядає пошту;

● не пишіть увесь текст листа великими літерами – його важко читати;

● не прикріплюйте без потреби до листа інші файли, це суттєво впливає на його розмір (за можливості стискайте файли, що прикріплюються);

● передавати міміку та жести допоможуть смайлики.








Дата добавления: 2015-12-29; просмотров: 2319;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.