Методика ознайомлення учні з істинними та хибними висловлюваннями.

Вивчення даної теми програмою ПКІ «Сходинки до інформатики» передбачено у 4 класі. Під час вивчення теми вчитель має пояснити дітям поняття «логіка», «істинні висловлювання» та «хибні висловлювання», вчити розрізняти їх істинні та хибні висловлювання, наводити приклади.

Логіка — дуже давня наука. Її засновником вважається давньо-грецький філософ Арістотель. У перекладі з грецької «логос» означає слово, розум, ідея, судження.

Щоб пояснити учням поняття істинні та хибні висловлення, учитель обговорює з дітьми, що бувають питання, на які можна відповісти "так" або "нi", i питання, на які не можна так відповісти. Просить дітей навести приклади таких питань, на які можна дати стверджувальну відповідь (так) і заперечну (ні). Потім учитель просить декількох дітей навести приклади питань, на які не можна відповісти "так"(icтинa) або "ні"(хибність). Наприклад:

Скільки важить слон?

Це місто Київ чи Харків?

Розповідні речення, відповідно до яких можна стверджувати icтинi вони (відповідають дійсності, правдиві, правильні) чи хибні (не відповідають дійсності, неправдиві, неправильні), називаються висловлюваннями.

Приклади істинних висловлень: «У лісі живуть білки», «Після травня наступає червень», «9+9=18» та інші. Приклади хибних висловлень: «До двох додати три буде шість», «Тиждень складається з п'яти днів», «На деревах ростуть гроші» та інші.

Речення, які є питальними або спонукальними за метою висловлювання, не є висловленнями. Справді, якщо хтось запитує: «Котра година?», «Як пройти на вулицю Шевченка?», або мама просить доньку: «Маринко, купи будь-ласка, хліба», немає ніякого сенсу говорити про те, правильні чи хибні ці речення. Отже такі речення не є висловленнями.

За допомогою частки не можна перетворити істинне висловлення в хибне і навпаки. Наприклад, «Слони живуть в Африці» – істинне. Заперечення до цього твердження «Слони живуть не в Африці» – хибне.

Для закріплення умінь учнів розрізняти істині та хибні висловлення, вчитель пропонує різні завдання:

1. Надаються зразки висловлювань, які потрібно розподілити їх у 2 стовпці на істинні та хибні.

2. Вчитель називає висловлення. Якщо воно істинне – діти плескають в долоні, якщо хибне – хитають головою.

3. Логічна гра, під час якої діти працюють в парах. Один із учнів повинен скласти хибне (істинне) висловлювання, а другий – змінити його на істинне (хибне).

4. Побудувати істинне чи хибне висловлення за малюнком, на якому зображено події, які можуть або не можуть відповідати дійсності (наприклад: дерева, на яких ростуть яблука, літаюча собака з крилами).

5. Порівняння зображеного на малюнку зі змістом висловлення, яким він підписаний.

6. Технологія «Мікрофон». Учні по черзі передають мікрофон і будують істинні висловлення. Передають мікрофон по другому колу і будують хибні висловлення. Учитель спостерігає за висловлюваннями учнів і виправляє помилки.

7. Перетворити істинні (хибні) висловлення на хибні (істинні) та інші.

Під час практичної роботи при вивчення теми «Істинні та хибні висловлення» учням доцільно запропонувати роботу з комп’ютерною програмою «Істинні та хибні висловлення» із комплексу програм «Скарбниця знань».








Дата добавления: 2015-12-29; просмотров: 2038;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.