Методика ознайомлення з комп’ютерними мережами та принципами їх функціонування.
Відомості про принципи будови і функціонування глобальної мережі Інтернет є світоглядними, тому їх необхідно пояснити учням. Вчителеві доцільно використати метод опори на життєвий досвід учнів, адже про Інтернет сьогодні чув, мабуть, кожен школяр.
Для початку варто пригадати з учнями сфери використання комп’ютерів (навчання, наукові дослідження, побут, обслуговуюча сфера тощо). У людей, які працюють в різних місцях, на відстані, з’явилась потреба обмінюватись даними та спільно їх використовувати. Для цього комп’ютери об’єднали між собою за допомогою спеціальних дротів, телефонних ліній, радіо- та супутникового зв'язку.
З'єднані між собою комп'ютери утворюють комп'ютерну мережу. Після такого узагальнення вчителеві варто назвати можливості і переваги використання комп’ютерних мереж. Приклади: знайти книги, які зберігаються у бібліотеках України та інших країн; надіслати повідомлення на інший комп’ютер чи мобільний телефон; поспілкуватися з однолітками з інших країн, побачити їх; здійснювати віртуальні подорожі; переглядати знімки Землі, отримані із супутників; дізнатися про погоду, останні новини; переглядати програму телепередач, навіть самі телепередачі; купити будь-який товар, зробити замовлення і т.д.
Не вживаючи термінів «локальна» і «глобальна мережа», вчитель на конкретних прикладах пояснює їх суть. Комп’ютери, розміщені у шкільному комп'ютерному класі, у кабінеті директора, у шкільній бібліотеці та інших кабінетах школи теж об’єднані в мережу (локальна мережа). Всесвітня мережа, яка складається з мільйонів комп'ютерів у різних куточках земної кулі, з'єднаних між собою називається Інтернет(глобальна мережа).
Слово «Інтернет» походить від англійського «International Network», що означає «Міжнародна мережа». Така мережа охоплює великі території і кожен комп'ютер у цій мережі має свою адресу, за якою його можна знайти. Важливо, щоб учні розуміли, що в мережі Інтернет немає ні президента, ні директора, вона функціонує завдяки наявності певних правил взаємодії комп’ютерів та встановлених на них програм.
Третьокласникам вже відомо, який пристрій під’єднує комп’ютер до мережі – модем. Цей факт обов’язково треба пригадати з учнями.
Учні повинні усвідомити, що Інтернет надає користувачам багато можливостей та є джерелом одержання послуг. Коли говорять про вміння використовувати Інтернет у своїй професійній діяльності, мають на увазі не «вміння взагалі», а знання правил використання деякої конкретної служби або набору найчастіше використовуваних служб.
В Інтернеті є служби, за допомогою яких можна обмінюватись листами – поштові служби. Є також служби новин, які повідомляють про останні події у світі. Є спеціальні пошукові системи, які допомагають знайти інформацію в Інтернеті за характерним (ключовим) словом або фразою. Є Інтернет-магазини – віртуальні магазини, в яких немає полиць із товарами, а є перелік товарів, їх фото та ціни. Будь-який товар можна вибрати та замовити і його привезуть вам додому.
В Інтернеті зібрані відомості з усього світу – словники, енциклопедії, твори різних письменників, музика, фільми, погода, останні новини, репертуари театрів, телепередачі... Усі ці відомості розміщуються на сайтах. Кожен сайт має свою адресу в Інтернеті, за якою його можна знайти.
Сайт можна порівняти з книжкою. Як і книжки, сайти складаються зі сторінок. Сторінки сайту називаються веб-сторінками. Кожен сайт має головну сторінку, з якої можна потрапити на інші сторінки цього сайту або на сторінки інших сайтів.
Ця система зв'язків між різними сторінками сайтів по всьому світу охоплює планету ніби павутиння. Саме тому її називають веб.
Сторінки сайту містять заголовки, тексти, малюнки, фотографії тощо. Деякі слова, фрази і зображення є «дверцятами» до інших веб-сторінок. Як правило, такі слова підкреслені й виділені кольором. Досить клацнути ліву кнопку миші по «дверцятах», і у вікні відкриється нова сторінка.
Такі «дверцята» називають посиланнями. Їх на сторінці може бути багато.
Якщо потрібно повернутися до попередньої сторінки, натискаємо кнопку Назад.
Інколи сторінка завелика і не вміщується на екрані. Тоді з’являється смуга прокручування, яка дає змогу переглянути сторінку частинами.
Для перегляду веб-сайтів використовують спеціальні програми, які називаються веб-браузерами.Слово «браузер» походить від англ. browser, що означає «оглядач».
Браузер, з яким працюватимуть учні, вчитель може обрати на свій розсуд, наприклад, Internet Explorer,Opera, Chrome та ін. Обов’язково треба ознайомити учнів з елементами вікна браузера: рядок заголовка, рядок меню, кнопки переходу веб-сторінками, поле адреси, смуга прокручування.
Важливо навчити учнів зберігати важливі та цікаві веб-сторінки або окремі зображення на комп’ютері для перегляду їх потім без підключення до мережі Інтернет. Це учні вчаться робити через контекстне меню.
Що ж робити, якщо ми не знаємо, на якому сайті знаходиться необхідна інформація, або не знаємо точну адресу потрібного нам сайту? У цьому нам допоможуть пошукові системи, які постійно переглядають усі сторінки, що є в мережі, й у будь-який момент готові дати відповідь на запитання, де знайти потрібні відомості. Їх зручно шукати за ключовим словом або фразою.
Пошукових систем існує багато, і кожна з них має головну веб-сторінку. На цій сторінці обов'язково є поле, в яке можна ввести ключове слово або фразу та натиснути кнопку Пошук.Тоді почнеться пошук, який може тривати певний час. І врешті-решт адреси всіх сайтів, у яких зустрічається це слово або фраза, будуть виведені на екран.
Дата добавления: 2015-12-29; просмотров: 2095;