Структура морального виховання
Моральна свідомість Моральні почуття Моральна діяльність
моральна підготовка дії, стани мотиви
моральна поведінка моральний етикет
моральна культура
моральний досвід
моральна зрілість
Завдання морального виховання:
1. Цілеспрямоване формування моральної свідомості – це складний процес, який починається із засвоєння елементарних етичних уявлень і іде шляхом формування цілісної системи поглядів, в основі якої є переконання людини. Процес формування моральних переконань передбачає подачу знань, вмінь і навичок, формування у дітей навичок правильно оцінювати явища навколишньої дійсності, усвідомлення етичних норм, свідоме їх засвоєння в практичній діяльності.
2. Розвиток моральних почуттів. У спеціальній школі формування іде своєрідно. Це пов’язано з тим, що у дітей з важкими розладами мовлення спостерігається своєрідна диференційованість переживань, затримка у розвитку інтелектуальної і вольової регуляції, егоцентрична спрямованість (існує один напрямок) – це ускладнює вироблення вищих моральних якостей. Але у більшості учнів молодших класів вже існує позитивно спрямовані навички поведінки.
3. Вироблення навичок і звичок моральної поведінки. Розвиток дієвого характеру моральної вихованості. При ідеальному вихованні моральна свідомість і моральна поведінка повинні співпадати, тобто вчинки дітей повинні знаходитись в певній гармонії з поглядами і переконаннями.
Методи та прийоми морального виховання:
1) вправи;
2) рольові ігри;
3) суспільнокорисна праця;
4) бесіди, розповіді на морально-етичну тематику;
5) етичні заняття;
6) вирішення та аналіз моральної ситуації.
У молодших класах формують правильні форми поведінки, позитивні якості характеру і волі дитини, терпіння, наполегливість, самостійність. Розумово відсталі діти не завжди можуть самостійно здійснити вибір професії, тому вчитель і лікар встановлюють можливий профіль індивідуальної трудової діяльності учня. Для цього вибору проводиться: а) робота в майстернях, б) робота в сільському господарстві, в) робота на пришкільній ділянці, у підсобному приміщенні.
Засоби морального виховання в спеціальній школі: це конкретні види діяльності дітей і ті умови, в яких орієнтується діяльність учнів. Засоби виховання ми вже розглядали відповідного до кожного завдання виховання (засоби фізичного виховання, естетичне виховання тощо). A зараз зазначимо основні засоби (прийоми) виховання, які застосовуються в спеціальній школі:
1) учбові заняття;
2) спільно корисна праця;
3) позакласні і позашкільні заходи;
4) робота дитячих організацій;
5) режим школи, інтернату і режим життя дитини в сім’ї;
6) особистий приклад батьків, вчителів і вихователів.
Джерела методики виховання:
– історичний досвід школи;
– передовий досвід сучасних вітчизняних і зарубіжних шкіл;
– теоретичні праці відомих педагогів, психологів;
– спеціально організовані педагогічні експерименти;
– наукові педагогічні праці методичного характеру.
Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 1551;