Моральне та музично-естетичне виховання учнів спеціальної школи
А)Моральне виховання учнів з важкими розладами мовлення
Моральне виховання залежить від моралі – однієї з форм суспільної свідомості, сукупності загальноприйнятих норм, принципів і правил, що регулюють поведінку людей.
Етика (з грец. ethos, ethika) – філ. наука, об’єктом якої є мораль, поняття «доброта», розв’язує моральні проблеми у теоретичному плані.
Етика поділяється на 3 складові моральності: інстинкт спілкування і взаємної допомоги (спілкування між людьми); почуття справедливості (вплив власних вчинків на суспільство, ототожнення власних почуттів з почуттями інших); самопожертва (віддача своїх сил на користь інших).
Мораль регулює взаємини людей.
Норми моральності – вимоги суспільства до поведінки людей в певних ситуаціях, що часто повторюються.
Моральні цінності – одна із форм виявлення морального ставлення до суспільства:
– моральне значення, гідність особистості, її вчинків;
– моральні норми, принципи, ідеали, поняття про добро і зло, справедливість, щастя).
Моральний ідеал – поняття, в якому виражаються вимоги суспільства до людей у вигляді конкретного образу досконалої особистості, що втілює кращі моральні якості, схвалені суспільними уявленнями про взірець поведінки і стосунки між людьми, які стають стимулом і ціллю морального розвитку суспільства і особистості. Норми поведінки формуються на основі суспільного ідеалу, який є носієм ідеальних норм і правил людського співжиття. Ідеал – орієнтир моральних якостей особистості. Засоби морального впливу: традиції, звичаї, афоризми, приказки, прислів’я, бесіди, казки, вправи, суспільнокорисна праця, ігри тощо.
Моральні принципи – форма моральної свідомості, в якій моральні вимоги виражаються найбільш узагальнено у вимогах (розуміють зміст моральності). Норми моральності підтримуються громадською думкою, прикладом, звичкою.
Моральне виховання – вивчення теоретичних основ моралі, формування в них моральних уявлень і понять, організація досвіду їхньої моральної поведінки і діяльності, які відповідають вимогам моралі нашого суспільства.
Процес морального виховання поєднує: інтелектуальний розвиток особистості; формування вольових якостей і морально-емоційних.
Вищевказане становить духовну сферу особистості.
В процесі цього формується моральний досвід.
Головна спрямованість морального виховання – це формування моральності, вихованості особистості.
Вирішальне значення в формуванні характеру і моральних якостей відіграють умови:
1) виховання;
2) умови життя;
3) спілкування;
4) діяльність людини;
5) міжособистісні стосунки.
Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 832;