Джерела статистичної інформації
Статистика, як галузь наукової та практичної діяльності, має справу зі збиранням, аналізом і інтерпретацією даних. Статистична ж інформація дає узагальнену кількісну характеристику якісно однотипних явищ і процесів. Перевагою статистичної форми інформації над іншими є:
Ø наочність характеристики об’єктів;
Ø можливості подання значного обсягу інформації при збереженні її компактної форми.
Значною мірою цих переваг досягають завдяки тому, що в системі комунікації статистична інформація відіграє роль компактного символу-сигналу, коду, що стимулює пам’ять і інші форми інтелектуальної діяльності користувачів цієї інформації, перш за все — фахівців. Статистичну інформацію поділяють на первинну та вторинну. Первинну інформацію отримують завдяки статистичним спостереженням, що являють собою систематизоване збирання масових відомостей про явища шляхом реєстрування їх суттєвих ознак відповідно до заздалегідь складеної програми. Як синонім терміна «первинна статистична інформація» використовують «первинні статистичні дані». У результаті зведення, опрацювання й аналізу первинних даних отримують вторинну статистичну інформацію. Найпоширенішими є дві форми статистичних спостережень:
Ø звітність юридичних і фізичних осіб;
Ø спеціально організовані спостереження (переписи, одноразові обліки, спеціальні обстеження тощо).
Ступінь достовірності статистичної інформації залежить від способу її отримання (звичайно, за умов добросовісного його здійснення), чим більше процедур опрацювання зазнає інформація на шляху від першоджерела, що у статистичній формі описує певне явище, до користувача, тим більше можливості для викривлення кінцевої інформації. У цьому плані ймовірність викривлення вторинної статистичної інформації завжди вища, ніж первинної. Ступінь достовірності інформації залежить і від механізму отримання первинних даних. Наприклад, достовірність інформації, отриманої в результаті суцільного обстеження, вища, ніж вибіркового. Адже до викривлення інформації може спричиняти саме механізм екстраполяції результатів вибіркового обстеження. Цей чинник обов’язково потрібно враховувати у процесі організації ІД зацікавлених осіб.
Щоб якісно виконати поставлені завдання, користувач інформації повинен уявляти собі механізм її формування. Тим більше що досить часто наведення в різних джерелах конкретних статистичних показників не супроводжується описанням механізму їх формування. У цьому плані показовим є наступний приклад, наведений в українському діловому тижневику «Бизнес»: за даними Держкомстату в 2000 р. було вироблено 96,1 тис.т макаронних виробів, що приблизно на 25% менше, ніж за 1999 р. (а в 1999 р. макаронів зробили приблизно на 5% менше, ніж у 1998 p.). Разом з тим оператори вважають, що об’єктивних причин для зменшення обсягів ринку не існує. За їхніми оцінками, у 2000 р. в Україні зроблено не менше 155 тис.т макаронних виробів, тобто приблизно стільки ж, скільки й у 1999 р. Офіційні дані про падіння обсягів виробництва, швидше за все, пояснюють тим, що численні дрібні виробники, які поступово відбирають у великих фабрик ринок, перед Держкомстатом не звітують. Як бачимо, різна методика розрахунку статистичної інформації призводить не тільки до помітної різниці в підсумкових показниках, а й дає підстави для значних розбіжностей в оцінюванні ситуації на ринку.
Наведений приклад наочно ілюструє вплив інформаційних посередників на формування навіть статистичної інформації. А найбільшим постачальником статистичної інформації в Україні перш за все для потреб державного, місцевого та галузевого управління, а отже, і відповідним інформаційним посередником, є Державний комітет статистики, що має мережу своїх підрозділів у всіх адміністративно-територіальних одиницях України.
З урахуванням усього наведеного стисло проаналізуємо систему державної статистики як джерела інформації для прийняття управлінських рішень. Суспільна функція органів державної статистики, як інформаційного посередника, полягає у виконанні завдань, визначених законодавством і поставлених перед ними органами державної та місцевої влади. Органи Держкомстату мають і власні відомчі інтереси. Головні інформаційні функції, які виконує ця система, — пошук даних і оперативне поінформування для основних користувачів. Інші інформаційні функції система державної статистичної інформації виконує в меншому обсязі, часто опосередковано і залежно від ситуації. Імовірні механізми викривлення інформації пов’язані з методологією статистичних спостережень та обчислень. Можливість великомасштабної фальсифікації державної статистичної інформації виключена. Викривлення статистичної інформації виникає через її некоректне подання й особливо використання. Механізми оцінювання достовірності інформації: спочатку — логічний аналіз, а потім — методи математичної статистики. Що стосується якісних характеристик, то точність, достовірність статистичної інформації, коректність її сприйняття фахівцями висока і дуже висока. А оперативність коливається в дуже широких межах: від щоденної (курс валют) до одного разу на десятиріччя і більше (перепис населення).
Дата добавления: 2015-10-26; просмотров: 3670;