Консультативні послуги як джерело інформації
Надзвичайно важливим джерелом інформації, особливо у підприємництві, є консультативні послуги, або консалтинг. Останній являє собою забезпечення клієнта спеціалізованими знаннями, професійними навичками й іншими ресурсами, що уможливлюють оптимізацію фінансово-економічного становища клієнта в межах чинного законодавства.
Потреба у сторонніх консалтингових послугах, як і потреба у будь-якому зовнішньому джерелі інформації, виникає тоді, коли суб’єкт або не може власними силами розв’язати проблему, що постала перед ним, або самотужки це йому невигідно робити з якихось причин, перш за все економічних.
Практика свідчить, що в ролі консультантів можуть виступати як консультанти-сумісники, так і спеціалізовані консультанти. До першої категорії належать усі сторонні фахівці, в яких консультаціями супроводжують надання клієнтам певних товарів і послуг, які визначають спеціалізацію даної організації. Прикладами тут можуть слугувати консультативно-кадрове супроводження поставок під ключ ліній якогось технічного обладнання, професійна діяльність банківських службовців, працівників інших фінансових установ тощо. До категорії спеціалізованих консультантів належать спеціалізовані фірми або окремі фахівці, для яких консалтингова діяльність є основним, а часто і єдиним видом професійної діяльності. Поглиблення суспільного поділу праці на сучасному етапі призвело до формування, передусім у розвинених країнах, розгалуженої мережі суб’єктів, що спеціалізуються у наданні широкого спектра різноманітних консалтингових послуг. Так, класифікація консалтингових послуг, наведена у Європейському довіднику-вказівнику консультантів з управління, містить 104 види послуг, об’єднаних у вісім груп: загальне управління, адміністрування, фінансове управління, управління кадрами, маркетинг, виробництво, інформаційна технологія та спеціалізовані послуги. В одну групу входить від 7 до 20 видів послуг. Наприклад, до консалтингової групи «загальне управління» належать такі види послуг, як оцінка бізнесу, управління інноваціями, приватизація, кризове управління, управління якістю тощо. По групі «фінансове управління» аналізують системи обліку, оподаткування, оцінюють капітальні витрати та розглядають процедуру банкрутства. А в категорію «спеціалізовані послуги» входять юридичний, інженерний, екологічний консалтинг тощо.
Як правило, професійні консультанти й особливо консалтингові фірми надають своїм клієнтам певний спектр взаємопов’язаних видів послуг. Це забезпечує можливість клієнтам економити час і кошти на отримання необхідних їм знань і іншої інформації, а консалтинговим фірмам — знижувати виробничі витрати та підвищувати прибутковість власного бізнесу. Подібна спеціалізація надає переваги перш за все великим фірмам, де працює багато фахівців. Саме поєднання фахівців різного, але водночас і суміжного профілю, забезпечує можливість маневру консультативними послугами як комплексним джерелом інформації. Причому, як свідчить досвід, у практиці пострадянського консалтингу вже сформувались більш-менш усталені варіанти поєднання різних видів послуг, які надає одна і та ж фірма. Так, надання послуг у галузі господарського права органічно поєднується з податковим консалтингом, що нерідко супроводжується оціночною діяльністю та наданням послуг у галузі фінансового управління. Ще одним досить усталеним набором консультативних послуг є поєднання послуг у галузі ІКТ (розроблення, системна інтеграція, управлінський консалтинг) із консалтингом у галузі стратегічного планування й організації виробництва товарів і послуг.
Перевага консультативних послуг у порівнянні з іншими джерелами інформації полягає в тому, що вони зорієнтовані на індивідуальні потреби конкретних користувачів і забезпечують можливість їм отримувати не просто інформацію, а необхідні знання за рахунок залучення додаткового професійного потенціалу консультантів. Так, джерелами інформації для попередньої діагностики проблеми клієнта є внутрішня документація клієнта, оприлюднені матеріали клієнтської організації, спостереження та бесіди, інформація про клієнта супротивних організацій, матеріали консалтингових фірм тощо. І саме від професіоналізму консультантів залежить якість нових знань, отриманих у результаті опрацювання перерахованих і інших джерел інформації.
Кінцевим документом консультування є підсумковий звіт, що, як правило, поєднують з додатковими усними поясненнями консультанта. Інформація звіту не повинна повторювати матеріали попередніх проміжних звітів. Зміст звіту має охоплювати нещодавно виявлені факти або встановлені нові зв’язки відомих фактів, розв’язання проблем, аргументи. Підсумковий звіт має бути структурований так:
Ø вступ (мета консультування та викладення початкової проблематики);
Ø стислий звіт робіт із зазначенням наданих проміжних звітів, результатів роботи, описанням ходу впровадження змін і рекомендацій щодо підтримки нового стану організації;
Ø додатки.
Композиція основної частини звіту залежить від специфіки клієнтської організації та проблем, які розв’язують. Поряд з перевагами використання консультативних послуг може створювати для потенційних і реальних користувачів певні проблеми. Справа не лише у відносно вищій вартості консалтингу в порівнянні з іншими джерелами інформації. Попри всі юридичні й етичні обмеження, не виключена можливість використання певними консультантами у своїх інтересах конфіденційної інформації клієнтів, що загрожує останнім значними втратами. Тому потенційні користувачі повинні обрати найкращу для них модель консультування. Останні різняться між собою ступенем участі та зусиль зовнішніх консультантів і персоналу клієнтської організації на кожному етапі консультаційного процесу (діагностика проблеми, розроблення плану консультаційних заходів і впровадження запропонованих змін). Так, якщо модель «експерт-клієнт» характеризується залученням консультантів тільки на етапі розроблення консультаційних рекомендацій, що забезпечує можливість певним чином мінімізувати як фінансові витрати клієнта, так і строк перебування консультанта в організації клієнта, то модель «співпраця» передбачає взаємодію клієнта та консультанта на всіх етапах процесу консультування. Причому саме спільна робота уможливлює розширення компетенції персоналу клієнта, перейняття у консультанта методології та прийомів розв’язання проблем, що забезпечує можливість самостійно подолати управлінські труднощі.
Дата добавления: 2015-10-26; просмотров: 4082;