Види інформації

 

У залежності від спрямування (напрямку руху) інформації розрізняють інформацію горизонтальну (потоки циркулюють між системами одного рівня) і вертикальну (між різними рівнями). Вертикальна інформація поділяється на пряму (від суб’єкта до об’єкта управляння) і зворотну (від об’єкта до суб’єкта).

За критерієм форми інформація поділяється на два види:

а) дискретна форма – це послідовність символів, що характеризує дискретну, змінну величину (кількість дорожньо-транспортних пригод);

б) безперервна форма – це величина, яка характеризує процес, що не має перерв або інтервалів (температура тіла людини).

За сферою виникнення виокремлюють інформацію:

а) елементарну (механічну), що відображає процеси, явища неживої природи;

б) біологічну, що відображає процеси тваринного і рослинного світу;

в) соціальну, що відображає процеси людського суспільства.

Соціальна інформація залучається до функціонального виду інформації, тобто до такої інформації, яка притаманна виключно живим системам, і передусім – людині. У цьому виді інформації крім досліджуваного кількісного виміру інформації останнім часом виявлені якісні виміри, наприклад, семантичні і прагматичні властивості. Прагматичне дослідження, яке випереджує всі інші останнім часом, відрізняється від семантичного тим, що воно зосереджується на відношенні інформації і суб’єкта, у той час як останнє – на відношення інформації і об’єкта.

За засобом передачі і сприйняття:

а) візуальна;

б) аудіальна;

в) тактильна;

г) органолептична (смаки і запахи);

д) технічна (видається і сприймається засобами техніки).

Інформацію, що створюється і використовується людиною, зо суспільним запозначенням можна поділяти на три види:

а) особиста – зорієнтована на конкретну людину;

б) масову – зорієнтована на будь-яку людину, що бажає долучитися і скористатися інформацією;

в) спеціальну – призначену для використання вузьким колом осіб, що займаються вирішенням складних спеціальних завдань в галузі науки, техніки, економіки.

За засобами кодування виокремлюють наступні типи інформації:

а) символьну, основану на використанні символів (літер, цифр, знаків тощо). Вона є найпростішою і використовується для передачі нескладних сигналів. Прикладом може виступати зелене світло світлофора.

б) текстову, засновану на використанні комбінацій символів (книги, журнали тощо).

в) графічну, засновану на використанні вільного поєднання у просторі графічних примітивів. До цієї форми залучаються фотографії, схеми, креслення.

З точки зору системного підходу виокремлюють:

а) внутрішню інформацію (структурну) – притаманна всім об’єктам живої і неживої природи і виникає внаслідок відбору, фіксації і закріплення структурних видозмін у системі позитивного досвіду взаємодії із зовнішнім середовищем. Як приклад, квітка у темній кімнаті (цикл розкривання і закривання регулюється внутрішньою структурою).

б) зовнішню інформацію – інформація як засіб організації будь-якої системи, тісно пов’язаної із відображення впливу одного об’єкту на інший. Приклад впливу зовнішньої інформації на біологічні системи – ритми сонячної активності, місячні ритми тощо.

Внутрішня і зовнішня інформація взаємопов’язані. Різке домінування внутрішньої інформації призводить до самоізоляції системи, що може призвести до її руйнування. У випадку переважання зовнішньої інформації система не в змозі асимілювати її, перевтілити і нейтралізувати.

За місцем виникнення:

а) вхідна – це інформація, яка поступає до організації;

б) вихідна – інформація, яка поступає від організації до іншої організації.

За стадіями обробки інформації:

а) первинна – це інформація, яка виникає безпосередньо у процесі діяльності на початковій стадії;

б) вторинна – це інформація, яка виникає внаслідок оборобки первинної інформації і може бути проміжною і результативною;

в) проміжна – використовується як вихідні данні для наступних дій;

г) результативна – виникає у процесі обробки первинної, проміжної інформації та використовується для прийняття рішень.

Види журналістської інформації:

а) подієва інформація – це факти, події, що публікуються без коментарів;

б) інтерпретована інформація – це аналіз, коментарі, висновки та узагальнення;

в) базисна – особливо важлива документальна, теоретична інформація державного, правового, релігійного тощо характеру.

Параінформація. До параінформації належить вид інформації, що характеризується прихованістю, тобто не міститься у повідомленні у наочному вигляді. Інакше кажучи, параінформація — це те, що написано «між рядками». Вона сповіщається реципієнту за допомогою жестів, інтонації, виразу обличчя тощо. Класичним прикладом параінформації є мораль у байках. Параінформацію часто використовують для створення гумористичних повідомлень, зокрема анекдотів, а також у виборчих технологіях з метою дискредитувати певного політика. Широко використовують параінформацію і в рекламних повідомленнях.

Метаінформація. Метаінформацією називають таке повідомлення, яке описує інше повідомлення. Прикладами метаінформації є огляди преси, реферати, анотації, бібліографічні описи, цитування, відгуки, критичні статті тощо. У суспільстві генерування метаінформації виступає як окрема галузь суспільного виробництва. Так, у державах, як правило, є спеціальні організації, що займаються бібліографуванням, реферуванням і синтезуванням науково-технічних повідомлень усіх жанрів і випуском бюлетенів сигнальної інформації, реферативних журналів, оглядів розвитку всіх галузей науки й техніки. Для підготовки таких повідомлень вказані організації залучають велику кількість спеціально підготованих і проінструктованих спеціалістів (бібліографів, референтів, рецензентів, оглядачів тощо).

 








Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 1900;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.