Класифікація груп людей
У сучасній соціології вирізняють малі, великі соціальні групи і, так звану, масу. Під малою групою розуміють нечисельну спільноту людей, які перебувають у найбезпосереднішому психологічному контакті.
Малими групами є сім'я, невеликий трудовий колектив, студентська, учнівська групи, тимчасові творчі колективи та ін. Кожна з таких груп утворюється на основі певних цінностей, інтересів, орієнтацій.
Суспільні відносини у малих групах мають форму безпосередніх особистих контактів. Орієнтовно малі групи налічують 3 – 7 чоловік.
Малі групи бувають первинні (сім'я, група друзів, сусіди) і вторинні (безпосередні контакти між членами групи відсутні).
Малі групи можна також класифікувати як формальні та неформальні, де є членство, і референтні (люди поділяють норми таких груп, але реально в такі групи не включені).
Розрізняють два види великих соціальних груп: ті, що виникли стихійно, випадково (натовп, публіка, аудиторія), і власне соціальні групи (класи, нації, жінки, молодь, професійні групи та ін.).
Специфічними регуляторами поведінки людей у великих соціальних групах, на відміну від малих, є звичаї, традиції, мораль.
Маса — це велика кількість людей, котрі певний час перебувають у безпосередньому контакті (наприклад, пікет, маніфестація, мітинг, демонстрація). До поняття «маса» близькі, хоч і нетотожні йому, поняття «натовп», «юрба», «публіка». Разом з тим, і масу, і натовп утворюють відчужені людські індивіди, що мають особисті інтереси, які не збігаються з інтересами інших людей. Отже, це «тимчасова спільнота» людей, об'єднання яких є випадковим, стихійним, короткочасним.
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 821;