Інформаційні посередники
Перед тим як давати характеристику різним джерелам інформації, зупинимось на ролі інформаційних посередників у комунікаційному процесі. Їх основна суспільна функція — забезпечення ІП користувачів. Її реалізують завдяки професійній діяльності посередників з пошуку, збирання, опрацювання, накопичення інформації та подання її у зручній для користувача формі. Користувач за рахунок професійної діяльності інформаційного посередника отримує такий інформаційний продукт, який він не зміг би отримати іншим шляхом або мусив би для отримання аналогічного продукту витрачати значно більше ресурсів, ніж віддає інформаційному посереднику. Тому економічна доцільність існування інформаційних посередників обумовлена вигодою, яку користувач інформації отримує від їх функціонування. А ефективність діяльності посередників для конкретного користувача визначається економією часу і коштів, що він отримує при задоволенні своїх ІП за допомогою цього інформаційного посередника. По суті, інформаційні посередники в багатьох випадках є формою суспільної організації певних джерел інформації: друкованих видань, телебачення, інформаційних агентств, консалтингових фірм тощо. Діяльність інформаційні посередники можуть здійснювати на комерційній і некомерційній основі. В останньому випадку фінансування діяльності інформаційних посередників забезпечується за рахунок державного чи місцевих бюджетів, позабюджетного фінансування, благодійних фондів тощо.
В ідеальному варіанті інформаційний посередник у комунікаційному процесі виконує суто технічні функції і не повинен впливати на ступінь достовірності повідомлень. У реальному ж житті далеко не поодинокі випадки, коли діяльність інформаційних посередників впливає на ступінь достовірності повідомлень. До того ж вплив цей може мати не лише ненавмисний, випадковий характер, а й бути заздалегідь спланованим. Розглянемо приклади. Так, чи не найдавнішою організаційною формою інформаційного посередництва є бібліотеки.Традиції бібліотечної справи сягають своїм корінням у історію. З цього приводу досить згадати славнозвісну Олександрійську бібліотеку. Майже тисячолітню історію налічує бібліотечна справа в нашій країні. Перша в Київській Русі бібліотека була створена Ярославом Мудрим.
Основна суспільна функція бібліотек полягає в накопиченні задокументованої інформації з якомога більшої кількості галузей людських знань і надання їх користувачам без викривлення змісту інформації. З цією метою використовують принаймні два види каталогів, один з яких алфавітний, а другий, який групує літературу за змістом, — систематичний, або предметний.
Провідне місце в системі каталогів займає алфавітний. За ним можна встановити, які твори того чи іншого автора є в бібліотеці, та наявність певної книги, автор чи назва якої відомі. Картки алфавітного каталогу розставлені за першим словом бібліографічного опису книги: прізвищем автора або назвою книги, яка не має автора. Якщо перші слова збігаються, картки розставляють за другим словом, при збігові других слів — за третім і т. д.
У систематичному каталозі картки згруповані в логічному порядку за галузями. За його допомогою можна з’ясувати, за якими галузями знань і які саме твори є в бібліотеці, дібрати потрібну літературу, а також встановити автора й назву книги, якщо відома її тематика. Послідовність розташування карток систематичного каталогу завжди відповідає певній бібліографічній класифікації.
Великі публічні бібліотеки, що мають доступ до мережі Інтернет, незамінні як інформаційні посередники при розв’язанні нових складних завдань. Адже такі завдання, як правило, потребують багато нової для даного суб’єкта інформації. Оскільки проблема нова для суб’єкта, то в масиві інформаційних ресурсів, які він спочатку має у своєму розпорядженні, нерідко відчувається брак відповідної інформації. До того ж на початковому етапі не завжди відомо, які саме конкретні джерела інформації необхідні для вирішення завдання. За таких умов саме публічні, перш за все, наукові бібліотеки є найзручнішим інформаційним посередником, що має не лише великий масив різноманітних джерел інформації, а й кваліфікованих працівників відповідних підрозділів бібліотеки та відповідну інфраструктуру для обслуговування користувачів. Поєднання перерахованих компонентів створює притаманну великим публічним, особливо науковим, бібліотекам здатність до задоволення складних інформаційних потреб висококваліфікованих користувачів. До того ж саме від уміння користувачів оптимально використати потенціал кожного з перерахованих вище компонентів і потенціал бібліотеки в цілому залежить ступінь задоволення їх інформаційних потреб.
Протягом усього історичного розвитку бібліотек, особливо публічних, їх основна суспільна функція залишалася незмінною. Змінювалися носії інформації, технології їх опрацювання та зберігання, обсяги та структура знань, що зберігали у задокументованій формі. Все це обумовлювало зміни в бібліотечній справі й нові форми реалізації основної функції бібліотек.
При цьому бібліотеки, як форма інформаційного посередництва, залишалися нейтральними щодо змісту наданої інформації. Ті користувачі, які мали право доступу до відповідних фондів, повинні були отримати повідомлення у невикривленій формі відповідно до своїх запитів. Ті ж суб’єкти, що не мали такого права доступу, відповідну інформацію у бібліотеці просто не отримували. Але в будь-якому випадку корекція змісту наданих повідомлень у бібліотечній справі не допускається. Останнє не треба плутати з правом доступу до бібліотечних фондів, яке регламентують відповідними правовими нормами, в тому числі і в демократичному суспільстві. Адже, наприклад, далеко не всіма матеріалами Дослідницької Служби Бібліотеки Конгресу США на момент їх підготовки дозволено користуватися широкому загалу. Правом обмеженого доступу характеризують непублічні бібліотеки (відомчі, комерційних підприємств тощо). Існують й інші інформаційні посередники, для яких свідоме викривлення наданої користувачам інформації в принципі неприпустиме, незважаючи на обмежений доступ до самої інформації.
Водночас для цілого ряду інформаційних посередників певне свідоме викривлення — досить закономірне явище і цілком може здійснюватись у межах чинного законодавства. Мова йде не лише і не стільки про рекламу, де за своєю природою подання інформації побудоване не на критеріях її об’єктивності, а на засадах якомога вигіднішого, з точки зору інтересів відправника, її сприйняття отримувачем. У цьому контексті треба звернути увагу насамперед на ЗМІ, які за своїм суспільним призначенням повинні подавати якомога об’єктивнішу оглядову й аналітичну інформацію для різних категорій користувачів. Головними з таких джерел є громадсько-політичні, ділові видання, радіо та телебачення в тій частині, в якій вони впливають на прийняття управлінських рішень різними суб’єктами в бізнесі, державному управлінні, інших галузях життя суспільства.
У пострадянських державах, включаючи Україну, згадані ЗМІ значною мірою знаходяться під впливом різних фінансово-політичних груп (ФПГ). Ось лише деякі приклади: під впливом партії «Трудова Україна» перебувають телекомпанія ICTV, газети «Факты и комментарии», «Кіевскій телеграфъ», під впливом соціал-демократів (об’єднаних) — телеканал «Інтер», газети «Киевские Ведомости», «2000», «Бизнес», під впливом «Батьківщини» — «Вечерние вести». Різноманітні комерційні, політичні й інші інтереси інформаційних посередників нерідко спонукають їх подавати повідомлення таким чином, щоб аудиторія сприйняла його у вигідному для посередника-відправника контексті. Як зазначав з цього приводу генеральний директор і генеральний продюсер телеканалу «1 +1» О. Роднянський, виявляється це, наприклад, в оцінці телеканалом тих чи інших подій, що показані в сюжетах, в акцентах на певних учасниках подій.
Фахівці виділяють ряд наступних прийомів подання інформації, що уможливлюють досягнення вигідного для відправника сприйняття інформації отримувачем (аудиторією): замовчування — це передавання неповної правдивої інформації; марнослів’я — являє собою передавання одночасно як правдивої, так і помилкової інформації; напівправда — це змішування правдивої інформації з помилковою; маскування — приховування суттєвої інформації завдяки подання великого обсягу несуттєвої інформації тощо. У різних вітчизняних і зарубіжних ЗМІ такі й інші прийоми застосовують відправникми повідомлень (інформаційні посередники) для досягнення своїх цілей.
Певного ефекту в інформаційних кампаніях можна досягти за рахунок формування змістовної структури певного джерела інформації. Наприклад, якщо отримувачу інформації невідомо, під чиїм впливом знаходиться певне джерело інформації (газета, телеканал тощо), то він може сприймати різні точки зору, які передає це джерело з певної проблеми як не залежні одна від одної. Водночас автори цих думок можуть бути пов’язані між собою інтересами, невідомими отримувачу інформації. Наприклад, у газеті «Кіевскій телеграфъ» за 2000 р. № 37 надруковані великі публікації членів тодішньої фракції «Трудова Україна» у Верховній Раді А.Деркача та І.Богословської, а також стаття, присвячена експорту продукції металургійної промисловості, де ця партія має значні бізнес-інтереси. Схожі приклади можна навести і з іншіх ЗМІ.
Таким чином, при підготовці інформації для ухвалення управлінських рішень треба завжди брати до уваги ймовірні механізми впливу відправників (інформаційних посередників) на сприйняття повідомлень їхніми отримувачами (аудиторією).
Дата добавления: 2015-10-26; просмотров: 3178;