Профілактичного харчування
Найменування про- дуктів, енергетична цінність та вміст харчових речовин (брутто), г | Раціони | |||||||
2а | 4а | 4б | ||||||
М’ясо Риба Печінка Яйця (шт.) Кефір/молоко Сметана Сир кисломолочний Твердий сир Масло вершкове Олія Жир тваринний Картопля Капуста Овочі (морква та ін.) Цукор Бобові Хліб житній Хліб житній із оббивного борошна Хліб пшеничний Хліб пшеничний з борошна ІІ ґатунку Борошно пшеничне Борошно картопляне Крупи, макарони Сухарі Фрукти свіжі, соки Журавлина Томат-пюре Чай Сіль | 3/4 яйця 200/70 - - - - 0,4 | 1/4 яйця - - - - 10 (зеле-ний го- рошок) - - - - - - 0,5 | 81 (ялови-чина ІІ ка-тегорії) - - - 13 (топлене) - - - - - - - - - - | 1/3 яйця - - - - - 151 - - - 0,5 | - 1/4 яйця - - - - - - - - - - 0,5 | - - - - - - - - - - - - - - | 1/5 яйця - - - - - - - - 0,1 - | - - - - - - - - - - 0,5 |
Енергетична цінність, ккал Білки, г Жири,г Вуглеводи,г |
1 – разом з макаронними виробами
Раціон № 1 призначений працівникам атомних електростанцій, а також працівникам, зайнятим у виробництві радіоактивних солей урану і торію, лопаритового концентрату на гірничо-збагачувальних комбінатах, іншим працівникам, які контактують з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань, а також в умовах проживання на забруднених цими чинниками територіях. Раціон № 1 містить підвищену кількість продуктів з високим вмістом ліпотропних речовин (метіонін, цистин, фосфатиди, вітаміни, поліненасичені жирні кислоти), продуктів, які поліпшують обмін жирів у печінці і підвищують її антитоксичну функцію (печінка, молоко, кисломолочні продукти, риба, олії, овочі та фрукти), а також продукти, що мають радіопротекторні властивості. Вони містять підвищену кількість сірковмісних амінокислот, солей кальцію (молоко, сир м’який та твердий, кисломолочні продукти, бобові) та пектинових речовин (овочі, фрукти, соки з м’якоттю, пектинові продукти), а також вітаміни А та С, β-каротин, які мають антиоксидантні властивості, та джерела так званих кровотворних мікроелементів (заліза, міді, кобальту, марганцю). Додатково до раціону № 1 видається 150 мг аскорбінової кислоти.
Раціон № 2 призначений працівникам, зайнятим у виробництві кислот, хлору, хлорного вапна, хлорних сполук, суперфосфату, алюмінію, калію, натрію, берилію, ціанистих сполук та ін. Він повинен містити підвищену кількість м’ясних продуктів, молока, овочів. Його захисна роль забезпечується біологічно повноцінними білками (м’ясо, риба, молоко), поліненасиченими жирними кислотами (олія), кальцієм (молоко, тверді сири). Додатково видають тим працівникам, що контактують з фтором, 2 мг вітаміну А та 150 мг аскорбінової кислоти. Тим робітникам, які працюють з лужними металами, хлором та його неорганічними сполуками, ціанистими сполуками та окислами азоту – 2 мг вітаміну А, 100 мг аскорбінової кислоти, контактуючим з фосгеном – 100 мг аскорбінової кислоти.
Раціон № 2а зменшує сенсибілізацію організму людини до хімічних алергенів, які здатні викликати професійні алергози (пошкодження шкіри – дерматози; ураження дихальних шляхів – бронхіти, бронхіальна астма). Гіпосенсибілізуючий напрямок раціону досягається зниженням кількості засвоюваних вуглеводів (особливо цукру), збільшенням кількості жирів (нерафінованої олії – до 20 г), зниженням вмісту білка до нижньої межі фізіологічної потреби. Таку ж дію викликає і збагачення раціону продуктами, що багаті на сірковмісні амінокислоти (але з низьким рівнем гістідіну та триптофану), фосфоліпіди, вітаміни (С, Р, РР, Е, А, U), солі кальцію, магнію, сірки; пектинами та органічними кислотами.
Профілактична спрямованість раціонів №№ 2 та 2а забезпечується наявністю меншої кількості білків та збільшенням кількості свіжих овочів та фруктів: капусти, кабачків, гарбузів, огірків, салату, яблук, груш, слив, винограду, чорноплідної горобини.
В раціоні обмежують вміст продуктів, які є багатими джерелами щавлевої кислоти, хлору та натрію, а також речовин, що посилюють всмоктування алергенних речовин у кров, тобто солоних та маринованих овочів, яєць, суниці, шоколаду, деяких риб (скумбрія), складних соусів та ін. Додатково у раціон вводять 100 мг аскорбінової кислоти, 2 мг вітамінуА, 15 мг вітаміну РР, 25 мг вітаміну U та 150 мл столової мінеральної води (Нарзан, Аршан та ін.).
Раціон № 3 повинні отримувати працівники, зайняті у виробництві свинцю, свинцевих акумуляторів, цинкових білил, олова та ін. Працівникам, які контактують із сполуками неорганічного свинцю, молоко замінюють на кисломолочні продукти, обмежують вживання продуктів, що мають лужні властивості (молоко та молочні продукти, овочі та фрукти). Переважання кислих еквівалентів у раціоні (м’ясо, риба, круп’яні каші) обумовлює зсув кислотно-лужної рівноваги в кислий бік. Такий характер харчування сприяє поступовому виведенню депонованого свинцю з організму.
Цей раціон зв’язує та швидко виводить з організму свинець, тому що містить біологічно цінні білки, кальцій, пектини, вітаміни. Пектин та солі кальцію зв’язують свинець, перешкоджають його всмоктуванню у шлунково-кишковому тракті, і як наслідок – знижують його вміст у крові та риск депонування у кістках.
У раціоні № 3 зменшено вміст ліпидів, в тому числі рослинної олії та тваринних жирів, а також передбачена щоденна видача страв з овочів, які не піддавалися термічній обробці (які є джерелами b-каротину, аскорбінової кислоти, баластних речовин).
Для осіб, які потребують такого раціону, слід передбачити 2 г пектину у вигляді збагачених ним фруктово-ягідних соків із м’якоттю, мусів, пюре, джему із слив, мармеладу. Їм також необхідні страви з кабачків, гарбузів, баклажанів, редису, моркви, буряків та ін. Збагачені пектином напої можуть бути замінені натуральними фруктовими соками з м’якоттю в кількості 300 г. Ці напої та продукти робітники повинні отримувати перед початком зміни. Додатково до раціону додають 150 мг аскорбінової кислоти.
Раціон № 4 призначений працівникам, зайнятим у виробництві фосфорних сполук, карбіду кальцію, телуру, пергідролю, аніліну, похідних бензолу, азобарвників, гуми, іонообмінних смол та ін. Основна мета раціону – підвищення функціональних можливостей печінки та органів кровообігу. Раціон № 4 забезпечений необхідною кількістю овочів та фруктів. Біологічну цінність раціону № 4 підвищують включенням комбінованих продуктів підвищеної біологічної цінності.
Як джерела ліпотропних речовин до раціону вміщені у найбільшій кількості сир, риба. В раціоні № 4 обмежують жирні страви, які містять тугоплавкі жири, тому що вони погіршують роботу печінки, а також сприяють посиленню всмоктування хімічних речовин з кишок; рибні, м’ясні та грибні супи, соуси та підливи. Різко зменшують використання продуктів, багатих на поварену сіль (соління, копчення та ін.).
Доцільно використовувати в раціоні № 4 такі продукти, як криль, який є не тільки джерелом біологічно цінних білків, але і лецитину, макро- та мікроелементів. Комплекс вказаних речовин сприятливо впливає на функціональний стан печінки та нирок. Пасту з криля слід додавати до салатів, поєднуючи з сиром, яйцями, овочами, або використовувати для приготування других страв, наприклад, як наповнювач у картопляних зразах або в складі складних гарнірів.
При роботі з хлорорганічними речовинами рекомендують яблучно-яєчне пюре з чорною смородиною та морською капустою, яке є джерелом пектинових речовин, вітамінів групи В, мікроелементів. Слід також широко використовувати як закуски або компоненти складних гарнірів пюре з моркви, буряків, кабачків, гарбузів, яблук, слив, сушених фруктів. Крім баластних вуглеводів вони містять ряд вітамінів
Дуже корисні для робітників, які працюють в умовах дії професійних шкідливих факторів, кисневі піни. Їх готують шляхом пропускання кисню під тиском в невеликі порції (близько 30 г) фруктово-ягідного соку або настою з лікувальних трав, у які додають декілька крапель яєчного білка або 2 % розчину високов’язкої метилцелюлози як піноутворювача. Додатково до раціону додають 150 мг аскорбінової кислоти.
Раціон № 4а – призначений для робітників, що контактують з фосфором та фосфовмісними сполуками в умовах хімічного виробництва. Він зменшує всмоктування фосфору та його сполук у шлунково-кишковому тракті. Для цього в раціоні зменшують вміст жирів та збільшують кількість молочних продуктів, яєць, олії як джерел ліпотропних речовин, а також пектинів та інших харчових волокон. Додатково призначають 100 мг вітаміну С та 2 мг вітаміну В1.
Раціон № 4б – призначений для людей, що працюють у виробництві аміно- та нітросполук бензолу в умовах хімічного виробництва. Він повинен попереджати окисну дію сполук, що утворюються внаслідок біотрансформації аміно- та нітросполук бензолу, запобігати утворенню метгемоглобіну. Цьому сприяє оптимальний рівень білку, достатня кількість жиру, ненасичених жирних кислот, фосфоліпідів, мікроелементів (мідь, кобальт), збагачення вітамінами. Для підвищення антитоксичної дії печінки раціон збагачують продуктами, що містять метіонін, холін, лецетин, а також такими, що мають жовчогінний ефект (наприклад, овочами), та натуральними ентеросорбентами.
Додатково до раціону видають 100 мг вітаміну С, 2 мг вітаміну В1, 3 мг вітаміну В6, 20 мг вітаміну РР, 10 мг вітаміну Е та 500 мг глютамінової кислоти, яка поряд з вітамінами збільшує стійкість організму до нестачі кисню.
Раціон № 5 –призначений для робітників, що зайняті у виробництві бромованих вуглеводів, сірковуглецю, тетраетил свинцю, барію, марганцю та фосфорорганічних пестицидів. Повинен захищати нервову систему, тому він містить фосфоліпіди (яєчний жовток, сметана, печінка, нерафінована олія), вітаміни С, В1, а також повноцінні білки сиру, м’яса, риби, яєць, ненасичені жирні кислоти нерафінованої олії. Додатково до раціону видають 150 мг вітаміну С та 4 мг вітаміну В1.
У всіх раціонах зменшують вміст кухонної солі, солоних та квашених продуктів, тугоплавких жирів, жирних, смажених, копчених продуктів. При відсутності будь-якого з продуктів, його замінюють подібним за складом у межах норм взаємозамінності продуктів.
Дата добавления: 2015-10-19; просмотров: 737;