Безробіття. Види безробіття
Безробіття – невідповідність на ринку праці, коли пропозиція праці перевищує попит на працю, причому ця невідповідність може бути як кількісною, так і якісною.
Безробіття необхідно розглядати з різних точок зору, з'ясовуючи найбільш важливі поняття, її що характеризують, а саме: статус безробітного; рівень безробіття; поширеність безробіття і рух безробітних; тривалість безробіття; типи безробіття.
Рівень безробіття – основний показник, що дає узагальнене представлення про стан ринку праці в даний момент; визначається у відсотках як відношення числа осіб, що мають на відповідну дату статус безробітного, до чисельності економічно активного населення на ту ж дату.
Відомий американський дослідник в області макроекономіки Артур Оукен математично виразив відношення між рівнем безробіття і відставанням обсягу ВНП (валовий національний продукт), відоме в усьому світі якзакон Оукена. Закон Оукена виражає відношення між рівнем безробіття і відставанням обсягу валового національного продукту. Відповідно до закону Оукена, кожні 2%, на які реальний обсяг виробництва перевищує свій природний рівень, скорочують рівень безробіття, і навпаки, кожні 2% скорочення реального національного обсягу виробництва нижче природного рівня збільшують рівень безробіття на 1% у порівнянні з природним рівнем безробіття.
Можливо виділити наступні види безробіття:
1) у залежності від причин виникнення - фрикційне, структурне, циклічне, конверсійне, науково-технічне.
Фрикційне безробіття пов'язане зі зміною в пропозиції праці і вважаються неминучим і бажаним, оскільки ініціатива звільнення виходить від самого робітника. Багато працівників при звільненні переходять з низькооплачуваної, малозмістовної на більш високооплачувану й змістовну роботу.
Структурне безробіття пов'язане зі змінами в структурі споживчого попиту й у технології, що, у свою чергу, відбиваються на структурі загального попиту на працю. Пропозиція праці по якісних параметрах не відповідає попиту на працю. У зв'язку з неможливістю швидкої підготовки нових і перепідготовки раніш зайнятих працівників виникає дисбаланс попиту та пропозиції праці в різних галузях.
Циклічне безробіття – це безробіття, викликане спадом виробництва, зниженням інвестицій в економіку. Коли сукупний попит на товари і послуги зменшується, зайнятість скорочується, а безробіття росте.
Конверсійне безробіття пов'язане з закриттям підприємств військово-промислового комплексу, здійсненням процесу конверсії виробництва.
Науково-технічне безробіття пов'язане з тим, що в умовах науково-технічного прогресу багато професій застарівають, стають незатребуваними (кочегари на паровозі, візники).
2) у залежності від прояви на поверхні розрізняють сховане і явне безробіття.
Явне безробіття – це показник безробіття за даними служб зайнятості населення, він відбиває офіційно зареєстроване число безробітних у службах зайнятості.
Сховане безробіття варто розділити на офіційне і неофіційне. В офіційну частину схованого безробіття включаються зареєстровані статистикою особи, що знаходяться в адміністративних відпустках з ініціативи адміністрації, а також особи, змушені працювати в умовах неповного робочого часу.
У неофіційну частину схованого безробіття варто включати і надлишкову внутрівиробничу чисельність працівників, і тих, хто шукає роботу самостійно, не звертаючись в служби зайнятості. Розміри і форми існування цієї частини схованого безробіття визначаються за допомогою проведення спеціальних вибіркових обстежень. Характерними ознаками неофіційної частини схованого безробіття можуть бути неповне і неефективне використання робочого часу, недостатнє використання кваліфікації працівника і його професійних здібностей і т.п.
3) У залежності від демографічних характеристик розрізняють безробіття по статті, віку безробітних, по соціальних групах (робітники, інтелігенція, службовці, технічні виконавці), за рівнем освіти, по професійних групах, по кількості років стажу.
У період безробіття соціального захисту потребують безробітні і їхні утриманці.
Безробітні – працездатні громадяни, що не мають роботи і заробітку (трудового доходу), що проживають на території країни, зареєстровані службою зайнятості як безробітні з метою пошуку придатної роботи і готові до неї приступити.
Допомога по безробіттю – нараховуються громадянам, звільненим з підприємств із дня реєстрації в службі зайнятості в якості безробітних.
Придатна робота – робота, що відповідає професійної придатності працівника з урахуванням рівня його професійної підготовки, колишньої роботи, стану здоров'я, транспортної доступності робочого місця.
Дата добавления: 2015-10-09; просмотров: 899;