Поняття договору факторингу
Договір факторингу належить до цивільно-правових договорів, нових у ЦК. Оскільки в цьому договорі фінансування здійснюється із залученням механізму передачі права вимоги кредитора, до цих відносин можуть субсидіарно застосовуватися норми глави 47 ЦК, що містять загальні положення про заміну кредитора.
Поняття договору факторингу закріплено у ст. 1077 ЦК. За договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату, а клієнт відступає або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника). Варто зазначити, що договір факторингу є одним із цивільно-правових договорів, за яким можуть передаватися права вимоги кредитора (здійснюватися заміна кредитора в обов'язанні).
На формування інституту факторингу в національній правовій системі значно вплинула сучасна міжнародна практика і, як результат її узагальнення, Конвенція УНІДРУА з міжнародних факторних операцій (Оттава, 1988 р.)1.
Щодо історії розвитку договору факторингу в літературі переважає точка зору про те, що історичне коріння цього інституту сягає у далеке минуле. Наприклад, О. С. Комаров стверджує, що ще в Месопотамії в III тисячолітті до нашої ери існували відносини між діловими людьми — аналог одного з сучасних видів фінансування, яке в цивільному праві дістало назву «факторинг»2 . Виникнення факторингу в сучасному вигляді відносять до XVTII ст. і пов'язують з торговельною практикою Англії та її американських колоній1. Трохи іншої думки дотримується Л. О. Новосьолова, яка відносить виникнення факторингу до XII—XVI ст.2 Розгляньмо основні елементи договору факторингу, до яких належать предмет договору, його суб'єкти, зміст договору, основні обов'язки сторін, відповідальність за порушення договору.
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 747;