Особливості управління цінними паперами
Цивільний кодекс України в окремій нормі (ст. 1045 ЦК) закріплює правило, що особливості управління цінними паперами встановлюються законом. Передача в управління цінних паперів має певні особливості, зумовлені їх подвійною правовою природою, що знайшло відображення в існуванні прав на цінні папери і прав з цінних паперів.
Поняття управління цінними паперами в законодавстві визначається через категорію «діяльність з управління цінними паперами».
Закон України «Про цінні папери і фондовий ринок» від 23 лютого 2006 р. діяльністю з управління цінними паперами визнає діяльність, яка провадиться торговцем цінними паперами від свого імені за винагороду протягом визначеного строку на підставі договору про управління переданими йому цінними паперами та грошовими коштами, призначеними для інвестування в цінні папери, а також отриманими в процесі цього управління цінними паперами та грошовими коштами, які належать на праві власності установнику управління, в його інтересах або в інтересах, визначених ним третіх осіб (ч. 5 ст. 17 Закону).
Цей вид діяльності здійснюється на підставі договору управління цінними паперами, на який поширюються положення глави 70 ЦК України, з урахуванням особливостей, встановлених спеціальними законами.
Сума договору про управління цінними паперами з одним клієнтом—фізичною особою не може бути меншою від суми, еквівалентної 100 мінімальним заробітним платам.
Договір про управління цінними паперами не може укладатися торговцем цінними паперами з компанією з управління активами.
Сторонами цього договору є установник (юридична особа, фізична особа) та управитель (торговець цінними паперами).
Торговець цінними паперами здійснює управління цінними паперами відповідно до вимог Цивільного кодексу України, зазначеного Закону, інших законів, нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку.
Управителем цінних паперів повинен бути професійний учасник ринку цінних паперів, тобто юридична особа, яка здійснює певний вид (види) професійної діяльності на ринку цінних паперів на підставі отриманої ліцензії. Рішенням Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку від 14 березня 2001 р. № 60 були затверджені Ліцензійні умови здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів, які встановлюють спеціальні вимоги, обов'язкові для виконання при здійсненні професійної діяльності на ринку цінних паперів і для отримання ліцензії. Додатково передбачена сертифікація осіб, які здійснюють професійну діяльність з цінними паперами в Україні (затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку 29 червня 1998 р. № 93).
Ліцензованим видом професійної діяльності є діяльність з управління іпотечним покриттям. (Див.: Рішення Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку України «Про затвердження порядку та умов видачі ліцензії на здійснення діяльності з управління іпотечним покриттям та її анулювання» від 9 жовтня 2007 р. № 2009). Ліцензію на здійснення такої діяльності має право отримати небанківська фінансова установа, створена згідно із законодавством України та включена в реєстр фінансових установ. Установчі документи таких управителів повинні передбачати такий вид діяльності, як управління іпотечним покриттям.
Правозастосовна практика сформувала правовідносини, суміжні з управлінням цінними паперами. У цьому зв'язку заслуговує на увагу пропозиція про доцільність поширення положень законодавства про управителів на діяльність інвестиційного консультанта. У доктрині інвестиційним консультантом визнається особа, що не володіє цінними паперами, але здійснює ініціювання прийняття рішень про вкладення цінних паперів в об'єкти інвестування.
В управління можуть передаватися цінні папери та/або кошти інвестування. В управління можуть передаватися цінні папери, які допускають здійснення особою—невласником від свого імені повноважень управління та зберігання, або управління, зберігання та розпорядження такими цінними паперами. Не можуть передаватися в управління чеки, депозитні та ощадні сертифікати, ощадні книжки на пред'явника, складські свідоцтва і товаро-розпорядчі документи, за винятком їх наступного інвестування або одночасної передачі з іншими цінними паперами чи майном, які є припустимими об'єктами управління.
Кошти інвестування — це грошові кошти, прийняті в управління за умови їх наступного інвестування в цінні папери, а в передбачених за конодавством випадках — інше майно, що знаходиться в управлінні. Коштами інвестування вважаються також грошові кошти, які управитель отримає в результаті стягнення їх з боржника установника управління. У договір управління коштами інвестування обов'язково включається інвестиційна декларація управителя, в якій відображаються напрями і способи інвестування грошових коштів установника, цілі інвестування, відомості про структуру активів, яку управитель збирається підтримувати протягом терміну управління.
Передані в управління цінні папери враховуються на рахунках у цінних паперах (депо) в депозитарії, а кошти інвестування перераховуються на рахунок управління. На рахунок управління надходять усі кошти, отримані в результаті здійснення управління, а на рахунок депо — цінні папери.
Згідно з договором про відкриття рахунку в цінних паперах зберігач відкриває на ім'я управителя рахунок у цінних паперах, вказуючи, що рахунок відкритий для управителя, для обліку цінних паперів, що належать йому на праві довірчої власності, а також обмеження щодо цих цінних паперів.
Рахунок управління відкривається на умовах, визначених договором управління, на ім'я управителя, в якому обов'язково зазначається, що його володілець (розпорядник) є управителем. Управитель має право здійснювати розпорядження рахунком управління відповідно до умов договору управління.
При передачі в управління цінних паперів може бути передбачено об'єднання цінних паперів у фонди спільного (колективного) інвестування, які формуються за рахунок цінних паперів, переданих в управління різними особами.
Управління цінними паперами при спільному (колективному) інвестуванні здійснюється шляхом випуску і розміщення (інвестиційних) сертифікатів (іпотечних, фонду операцій нерухомості тощо), результати інвестування яких враховуються на рахунку управління управителя.
Сертифікат є різновидом боргових цінних паперів, що засвідчує право власника цього сертифіката на отримання частки майна (чистих активів фонду операцій нерухомості, у платежах за іпотечними активами тощо) у грошовій формі після закінчення строку, на який був створений відповідний фонд, або після настання строку виконання зобов'язань за договорами про іпотечний кредит, та право вимагати дотримання обмежень прав довірчої власності управителем.
Порядок випуску, розміщення, умов виплати доходу та обліку інвестиційних сертифікатів регулюються законами та нормативно-правовими актами Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку України.
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 759;