Тиристорна система запалювання.
У тиристорних системах запалювання енергія для іскрового розряду накопичується в конденсаторі, а як силове реле застосовано тиристор. У цих системах котушка запалювання не накопичує енергії, а лише перетворює напругу.
Тиристорні системи запалювання застосовують здебільшого на потужних і високооборотних двигунах, оскільки швидкість наростання вторинної напруги в них приблизно в 10 разів більша, ніж у класичних чи транзисторних системах запалювання. Тому пробивання іскрового зазору свічки надійно забезпечено навіть у тому разі, коли ізолятори свічки забруднені і покриті нагаром. Завдяки цьому тиристорні системи запалювання не чутливі до втрат струму через забруднений ізолятор свічки. Сила струму під час іскрового пробивання запалювання велика, а тривалість розряджання порівняно мала (не більш як 300 мкс).
Як приклад розглянемо тиристорну систему запалювання з імпульсним накопиченням енергії в конденсаторі (рис.6.9). Система складається з транзистора VT1, що працює в режимі ключа; підвісного трансформатора TV із замкнутим магнітопроводом; накопичувального конденсатора С1 та котушки запалювання 3. Увімкненням вимикача S і при розімкнутих контактах переривача 2 транзистор VТ1 переходить у відкритий стан. Струм бази протікає від батареї 1 через резистори Rдод, R1 та R2 на базу-емітер і на масу. Через відкритий транзистор протікає струм по первинній обмотці трансформатора: « + » акумулятора — додатковий резистор Rдод — первинна обмотка W1 — колекторно-еміторний перехід транзистора VT1 — маса. В трансформаторі створюється магнітне поле.
Коли контакти переривача замикаються, то вони шунтують коло бази транзистора і він закривається, внаслідок чого струм в первинній обмотці трансформатора припиняється, а у вторинній обмотці трансформатора W2 виникає ЕРС, яка через діод VD1 заряджає конденсатор Сї до 200...400 В. Тиристор VD3 в цей час закритий, оскільки його коло керування шунтоване контактами переривача 2.
Рис. 6.9. Принципова схема тиристорної системи запалювання:
1 - акумуляторна батарея; 2— переривач; 3 — котушка запалювання; 4 — розподільник;
5 — свічки запалювання.
Із розмиканням контактів переривача 2 з'являється струм керування тиристора. Від батареї 1 через резистори Rдод, R1 та R3 струм потрапляє на керуючий електрод і тиристор VD3 проводить струм. Конденсатор Сї розряджається через первинну обмотку W1 котушки запалювання 3. В обмотці W2 індукується Імпульс високої напруги, що подається на розподільник.
6. Цифрові та мікропроцесорні системи запалювання
Найважливіший фактор, який визначає потужність двигуна, його паливну економічність та токсичність відпрацьованих газів, — це його робота при оптимальних кутах випередження запалювання на всіх режимах. Механічні регулятори випередження запалювання, що застосовуються в класичних та електронних системах запалювання, не можуть забезпечити необхідні параметри регулювання в усьому діапазоні роботи двигуна. Рухомі частини регулятора в процесі роботи спрацьовуються, а отже, неминучі люфти в зубцях шестерень та інших спряжених деталях які створюють нестійкість моменту запалювання (асинхронізм) за кутом повороту колінчастого вала.
Через те, що паливно-повітряна суміш між циліндрами двигуна розподіляється нерівномірно, найвигідніший момент запалювання також має бути різним для різних циліндрів, а цього існуючі системи запалювання врахувати не можуть. Крім цього, нестійкість моменту запалювання не дає змоги задовольнити все зростаючі вимоги щодо токсичності відпрацьованих газів, а тому потрібно застосовувати спеціальні системи рециркуляції відпрацьованих газів чи каталітичні окислювачі.
Цифровими називаються системи запалювання, що забезпечують автоматичне регулювання випередження моменту запалювання за будь-якою характеристикою залежно від частоти обертання та навантаження двигуна, режимів його роботи і температури, а також складу робочої суміші за допомогою електронного цифрового блока (контролера). У випадку спрацювання деталей в процесі експлуатації ці системи не потребують обслуговування та регулювання. Параметри системи зберігаються протягом усього терміну служби.
Цифрові системи електронного регулювання моменту випередження запалювання працюють, як правило, за попередньо складеною жорсткою програмою, їх контролери можуть мати або не мати блок пам'яті.
Мікропроцесорними називаються цифрові системи запалювання, які для обробки інформації використовують мікропроцесор або мікроЕОМ. Обидві системи дають змогу більш гнучко відтворювати задані характеристики моменту випередження запалювання.
У цифрової системи запалювання (рис.6.10) використовується маховик двигуна з вінцем 1, на якому розміщені зубці. Електромагнітний датчик 2 за допомогою маховика і виробляє серію імпульсів пропорційно частоті обертання вала двигуна. У положенні, яке відповідає ВМТ першого циліндра, або за 90° до досягнення ВМТ, на маховику розміщено установний зубець з позначкою, який за допомогою електромагнітного датчика початкового положення 3 створює під час кожного оберту вала установний імпульс. Електронна частина цифрової системи складається з головного 4 і додаткового 5 лічильників, задавача часових інтервалів б, блоку формування сигналу вимкнення каналів 8, датчиків температури 9, тиску 10 і положення дросельної заслінки карбюратора її, двоканального комутатора з силовими транзисторами 12, двовивідних котушок запалювання 7 та свічок запалювання 13.
Кожен період запалювання починається з появи імпульсу струму на датчику 3. Цей імпульс керує задавачем часових інтервалів 6 та ставить лічильники 4 та 5 в нульове положення. Імпульси, що видаються датчиком 2 потрапляють на основний 4 та додатковий 5 лічильники, де підраховуються. Після визначеної кількості імпульсів, що потрапляють до головного лічильника 4, він видає сигнал запалювання СЗ у двохканальний комутатор. Цей сигнал видається тим раніше, чим більше імпульсів надійшло до лічильника за визначений період часу (1 мс), тобто чим більша частота обертання колінчастого вала двигуна. Блок формування сигналу вимкнення каналів 8 формує сигнал ВК високого чи низького рівня з сигналу, що надходить з датчика З через основний та додатковий лічильники.
Для розподілу вторинної напруги по свічках запалювання в чотирициліндровому двигуні використовуються дві котушки запалювання 7, кожна з яких подає високу напругу на дві свічки. В цьому разі іскровий розряд відбувається одночасно в двох свічках, однак активною є одна з них, оскільки в іншому циліндрі відбувається випускання газів.
Мікропроцесорна система запалювання автомобілів ВАЗ. На автомобілях ВАЗ-21083 та ВАЗ-21093 ставлять мікропроцесорну систему запалювання. Основою її є контролер, який являє собою спеціалізовану мікроЕОМ, Крім контролера система містить такі вузли; двоканальний комутатор, двовивідні котушки запалювання, датчики початку відліку, кутових імпульсів і температури.
Рис. 6.10. Схема цифрової системи запалювання:
1 — вінець маховика; 2 — датчик імпульсів; 3 — датчик початкового положення; 4, 5 — лічильники; 6 — задавач часових інтервалів; 7 — котушка запалювання; 8 — блок формування сигналу вимикання каналів; 9—датчик температури; 10—датчик тиску; 11 — датчик положення дросельної заслінки; 12 — силовий транзистор;13 — свічки запалювання.
Рис. 6.11. Схема встановлення датчиків ДПВ або ДКІ:
1— вінець маховика; 2 — картер зчеплення; 3— датчик Н.3847
Вимикач, свічки запалювання та проводи високої напруги такі самі, як і в інших системах запалювання.
Датчик початкового відліку (ДПВ) і датчик кутових імпульсів (ДКІ) типу 14.3847 ставлять на картері зчеплення (рис.6.11). Вони призначені для синхронізації роботи контролера з ВМТ поршня першого циліндра ДПВ та з кутовим положенням колінчастого вала ДКІ. Датчик ДКІ розміщено над зубчастим ободом маховика, а ДПВ — над спеціальним маркерним штифтом, що запресований у маховик.
Обидва датчики однакові, виготовлені у вигляді котушки з магнітним осердям, діють за принципом, що грунтується на законі електромагнітної індукції. Якщо під осердям датчика перебуває феромагнітний предмет (зубець вінця маховика), то в котушці датчика індукується ЕРС, яка залежить від зазору між його осердям і зубцем вінця, а також від частоти обертання колінчастого вала.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 4377;