Дослідження працездатності приладу
Умова 1. Середня квадратична похибка вимірювання вертикальних кутів одним прийомом mg £ 45”. Для цього на віддалі 100 м визначають перевищення між двома точками із середньою квадратичною похибкою mh £ 5 мм. Установлюють кіпрегель у одній з точок і вимірюють висоту кіпрегеля. Спрямовують трубу кіпрегеля на різні поділки рейки, що встановлена у другій точці лінії. За різницями між виміряними і обчисленими з перевищень вертикальними кутами знаходять середню квадратичну похибку вимірювання вертикальних кутів.
Умова 2. Середня квадратична похибка вимірювання віддалі, зведена до 100 метрів, не має перевищувати
.
Дослідження працездатності приладу виконують на спеціально створених полігонах, що мають ряд закріплених на місцевості точок з різними віддалями і перевищеннями. Для дослідження кривих віддалей закріплюють не менше 8 на різних висотах точок віддалі до котрих мають бути від 20 до 180 м. Віддалі до контрольних точок мають бути відомі з точністю не меншою . Кіпрегелем вимірюють віддалі до відомих точок не менше 30 разів. Тоді за формулою
, (14)
де: S–довжина вимірюваної лінії, –її середня квадратична похибка (див. формули (9), (10)), –кількість виміряних ліній.
Умова. 3. Середня квадратична похибка вимірювання перевищень зведених до 100 метрів віддалі для різних кривих не має перевищувати
для Кh ( 10 ) - ≤ 3 cм;
для Кh ( 20 ) - ≤ 6 см;
для Кh (100) - ≤ 15 см.
Дослідження кривих перевищень виконують за методикою описаною для кривих віддалей. Для їхніх досліджень мають бути визначені, з геометричного нівелювання, перевищення між закріпленими точками з точністю не нижчою 10 мм.
Середню квадратичну похибку вимірювання перевищення визначають за формулою
, (15)
де – середня квадратична похибка окремого визначеного перевищення (див. формулу (12)), з тією різницею що – перевищення між точками визначене з геометричного нівелювання.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 576;