ТЕМА 8. Анатомофізіологічні особливості шлунково-кишечного тракту людини.
Термінологічний мінімум: | |
1. Ротова порожнина; 2. Товстий кишечник; 3. Глотка; 4. Печінка; 5. Стравохід; | 6. Підшлункова залоза; 7. Шлунок; 8. Залози кишечнику; 9. Тонкий кишечник; 10. Слинні залози. |
Система травлення. Під травленням розуміють фізичну та хімічну обробку їжі, яка надійшла в організм, і всмоктування одержаних продуктів у внутрішньому середовищі. У процесі травлення беруть участь органи травлення та нервово-гуморальні механізми регуляції їх функцій. Завдяки травленню відбувається зв'язок організму із зовнішнім середовищем, надходять речовини, потрібні для пластичного та енергетичного обміну (білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни, мікроелементи та вода).
У внутрішнє середовище (кров та лімфу) можуть надходити, через мембрани клітин, лише відносно прості невеликі за розміром молекули в розчиненому стані. Тому в травному каналі, завдяки дії багатьох ферментів, відбувається гідроліз білків до амінокислот або пептидів, жирів — до жирних кислот та моногліцеридів, вуглеводів — до моносахаридів.
Система травлення виконує три основні взаємозв'язані функції — секреторну(утворення секретів, які забезпечують гідроліз), моторну(перемішування та поступове пересування вмісту в травному каналі), всмоктування (перехід продуктів гідролізу в кров та лімфу).
Розрізняють такі види травлення: внутрішньо-клітинне(спостерігається у одноклітинних організмів, а у людини збереглося у вигляді фагоцитозу), порожнинне(відбувається в травному каналі), мембранне, або контактне(відбувається на мембранах клітин).
Основними відділами травної системи є ротова порожнина, глотка, стравохід, шлунок, тонкий та товстий кишечник.
Травні залози (слинні, печінка, підшлункова залоза, залози кишечника) відіграють надзвичайно важливу роль у процесах травлення
Дата добавления: 2015-11-18; просмотров: 753;