ТЕМА 7. Обмін речовин і енергії.
Термінологічний мінімум: | |
1. Загальний обмін; 2. Асиміляція; 3. Дисиміляція; 4. Дихальний коефіцієнт; | 5. Коефіцієнт корисної дії; 6. Калорія; 7. Енергетичний еквівалент; |
Сутність обміну речовин.Усі процеси життєдіяльності клітин здійснюються з використанням енергії. Вона витрачається на створення цілісності клітинних структур, підтримку іонних градієнтів, біосинтетичних процесів, забезпечення специфічних форм клітинної активності (скорочення, проведення нервового імпульсу, секрецію) тощо. У процесі творення енергоємких макроергів частина енергії відразу виділяється у вигляді тепла — це первинне тепло. Після використання АТФ частина енергії трансформується у тепло, що зветься вторинним. Уся енергія, яку виробляє організм за одиницю часу, є сумою енергії, потрібної для виконання праці, енергії, витраченої на теплотворення, і запасів енергії.
Виходячи з цього, можна визначити ККД (коефіцієнт корисної дії) клітин:
Теоретично для будь-якої клітини можна виділити три метаболічні рівні—активності, готовності та підтримання цілості. Рівень активності—інтенсивність процесів обміну при виконанні специфічної функції клітини (секреція клітин, скорочення м'яза тощо). Рівень готовності—метаболічний рівень, який неактивна у даний момент клітина повинна підтримувати, щоб у будь-який момент бути готовою почати функціонувати. Рівень підтримання цілості — це мінімум, якого досить для збереження клітинної структури. Для цього треба зберегти в клітині не менше як 15 % енергії рівня активності. При меншому рівні енергії вона загине. Так, якщо при інтенсивній фізичній праці макроергів буде витрачено більше, ніж цей критичний рівень, то організм може не відновитися і загинути (один із наслідків використання допінгу, що затримує появу втоми).
Витрачені енергетичні ресурси організм має постійно відновлювати за рахунок їжі. Білки, жири, вуглеводи та інші сполуки, які надходять з їжою, використовуються для відновлення структур організму, поповнення енергетичних витрат. Зниження інтенсивності цих процесів або їх припинення призводить до загибелі цих структур. Передусім організм страждає від порушення енергетичного обміну. Це треба враховувати при порушенні процесів обміну, отруєннях, утрудненні доставки кисню. Тривалість зберігання життєдіяльності при порушенні доставки енергії в різних органах залежить від особливостей утворення в них енергії, відносного рівня метаболізму та філогенетичної зрілості структур.
Одиниці вимірювання енергетичного обміну.Традиційною одиницею вимірювання енергетичного обміну є калорія (кал).1 кал – це така кількість енергії, необхідної для підвищення температури 1г води на 1С0. В системі СІ використовують 1 Дж, що дорівнює 4,187кал.
Енергетична цінність вуглеводів, білків та жиріврізна. При окисленні вуглеводів виділяється 17,16 кДж/г (4,1 ккал/г), окисленні білків—17,17 кДж/г (4,1 ккал/г) енергії. Але при згоранні білків до кінцевих продуктів ця величина перевищує 22,61 кДж/г (5,6 ккал/г). Максимальну енергетичну цінність мають жири—38,94 кДж/г (9,3 ккал/г).
Загальний обмін
При фізичній і розумовій праці, після їжі, при зміні пози тіла, емоціях процеси обміну стають інтенсивнішими. Рівень обміну в звичайних умовах називається загальним обміном. Його приріст залежить від інтенсивності скорочення м'язів. Має значення і розумова активність; якщо вона супроводжується емоціями, то обмін активізується значною мірою. Це пояснюється активізацією процесів творення ряду гормонів, які посилюють процеси обміну.
Специфічно-динамічний вплив їжі. Підвищення обміну спостерігається протягом багатьох годин після їжі (до 10—12 год). У даному випадку енергія витрачається не тільки на сам процес травлення (секреція, моторика, всмоктування). Проявляється так звана специфічно-динамічна дія їжі. Вона значною мірою обумовлюється активізацією процесів обміну продуктами травлення. Особливо цей вплив виражений при надходженні білків. Вже через 1 год і протягом наступних 3—12 год (тривалість залежить від кількості прийнятої їжі) при надходженні білків активність процесів енерготворення зростає до ЗО % від рівня загального обміну. При надходженні вуглеводів та жирів цей приріст становить не більше 15 %.
Вплив температури. Інтенсивність процесів обміну збільшується при відхиленнях температури навколишнього середовища від комфортного рівня. Найбільше це проявляється при зниженні температури, оскільки для збереження постійної температури тіла енергія інших видів переходить у теплову.
Обмін енергії при трудовій діяльності. Найбільший приріст енерговитрат обумовлюється скороченням скелетних м'язів. Тому рівень процесів обміну в першу чергу, залежить від фізичної активності людини. Доросле населення за рівнем загального обміну, може бути поділено на п'ять груп:
1-ша—ті, що зайняті переважно розумовою працею;
2-га — зайняті легкою фізичною працею;
3-тя — ті, хто виконує середньої важкості фізичну роботу;
4-та — зайняті важкою фізичною працею;
5-та — зайняті дуже важкою фізичною працею.
Дихальний коефіцієнт (ДК) — відношення об'єму виділеного СО2 до вжитого О2:
ДК=VС02/V02.
Величина ДК різна при окисленні білків, вуглеводів чи жирів.
Дата добавления: 2015-11-18; просмотров: 878;