Мета завдання. — системи обліку товарно-матеріальних запасів;
Засвоїти:
— системи обліку товарно-матеріальних запасів;
— методи оцінки запасів підприємства;
— як розраховується собівартість реалізованої продукції.
Запаси товарно-матеріальних цінностей має кожна компанія, незалежно від сфери її діяльності. У Балансі вони відображаються однією статтею — “Запаси”.
Товарно-матеріальні запаси (ТМЗ) вміщують у собі значну частину активів підприємства, призначених для здійснення основної діяльності. Вони також є основним джерелом доходу і відіграють важливу роль в утворенні прибутку. У зв'язку з цим методи оцінки й обліку товарно-матеріальних запасів суттєво впливають на Баланс і Звіт про прибутки та збитки, а також мають важливе значення для аналізу фінансового стану фірми та результатів проведених нею операцій.
Запаси — це активи, які:
а) утримуються для продажу за умов звичайної господарської діяльності;
б) знаходяться в процесі виробництва для такого продажу або
в) існують у формі основних чи допоміжних матеріалів для споживання у виробничому процесі або при наданні послуг.
До складу товарно-матеріальних запасів включаються матеріальні активи, призначені для продажу чи виробництва товарів та послуг. Оскільки протягом одного року вони перетворюються на готівку, запаси належать до поточних активів.
Для торговельної компанії продаж товарів є основним джерелом доходу. Товарні запаси оптової та роздрібної торгівлі складаються з товарів, які закуповуються у готовому вигляді і продаються без додаткової обробки чи переробки.
Виробнича компанія перетворює сировину на готові вироби, тому у виробничому бізнесі існують такі типи запасів: сировина й матеріали, незавершене виробництво і кінцевий товар — готова продукція.
У зарубіжних компаніях рахунок “Запаси” ділять на декілька рахунків другого порядку, кожен з яких призначений для обліку певного виду товарно-матеріальних цінностей.
Для складання Звіту про прибутки та збитки важливо знати суму доходів та витрат підприємства. Для деяких компаній собівартість реалізованої продукції є найбільшим компонентом витрат.
Собівартість реалізованої продукції — це собівартість продукції, доходи від реалізації якої отримані протягом звітного періоду. Таке співвідношення може служити ілюстрацією принципу відповідності або погодженості.
Визначення вартості залишків ТМЗ на кінець облікового періоду має прямий вплив як на баланс так і на величину звітного доходу, тобто на звіт про прибутки та збитки.
Слід зазначити, що оцінка вартості залишків запасів впливає на величину звітного доходу не тільки даного облікового періоду, а й на величину звітного доходу наступного облікового періоду.
При складанні фінансової звітності особливу увагу звертають на правильну оцінку залишків запасів, бо завищення вартості залишків ТМЗ на кінець облікового періоду зменшує собівартість реалізованої продукції, що, у свою чергу збільшує звітний доход до оподаткування, а зменшення вартості запасів веде до зменшення доходу до оподаткування.
До складу елементів ТМЗ належать: товари, готова продукція, сировина, незавершене виробництво. Коли проводиться інвентаризація запасів, то до складу їх включаються всі товари, сировина та матеріали, які належать підприємству, незалежно від того, де вони знаходяться.
Вартість залишків запасів на кінець облікового періоду та собівартість реалізованої продукції визначають за двома системами:
— періодичною системою обліку;
— постійною системою обліку.
Періодична й постійна системи — це два різних підходи до порядку застосування методів оцінки вартості товарних запасів та собівартості реалізованої продукції.
Відмінність між періодичною та постійною системами така:
— постійна система вимагає більших зусиль праці, бо вона вимагає ведення відповідних облікових записів щодо кожного виду товарів або продукції на щоденній основі;
— відрізняється контроль товарно-матеріальних запасів, як от:
— при застосуванні періодичної системи на закінчення облікового періоду обов'язково проводиться інвентаризація ТМЗ, при постійній системі така інвентаризація не обов'язкова;
— при застосуванні періодичної системи оцінка вартості залишків ТМЗ та собівартості реалізованої продукції проводиться в кінці облікового періоду, а при постійній — оцінка ведеться протягом усього облікового періоду.
Більшість підприємств із метою забезпечення керівництва підприємства інформацією про поточний стан ТМЗ та собівартість реалізованої продукції — завдяки розвитку комп'ютерної техніки, перейшли на постійну систему обліку.
Згідно з періодичною системою обліку ТМЗ собівартість реалізованої продукції визначається як залишкова величина за формулою
ПС + П – КС = СРП, (3)
де ПС — початкове сальдо на рахунках запасів;
П — придбання протягом облікового періоду;
КС — кінцеве сальдо за даними інвентаризації;
СРП — собівартість реалізованої продукції.
При визначенні кінцевого сальдо за постійною системою проведення інвентаризації не обов'язкове, бо вона забезпечує даними про стан ТМЗ на кожен день облікового періоду по кожному елементу ТМЗ.
ПС + П – СРП = КС. (4)
Запаси товарно-матеріальних цінностей, відповідно до принципу собівартості, мають обліковуватись за їх первісною (історичною) вартістю на момент придбання. Ця вартість становить ціну, сплачену за товарно-матеріальні цінності, і визначається як сума витрат, які прямо або не прямо мали місце у зв'язку з придбанням запасів, доведенням їх до поточного стану та доставкою до місця перебування.
Більшість компаній за вартість придбаних товарів приймають лише їх чисту вартість (тобто ціну, сплачену за рахунками). Разом із тим це правило не дає відповіді на питання: як визначити вартість запасів на кінець періоду, а також собівартість реалізованих товарів за умови придбання цих запасів за різними цінами. Оскільки ціна на товари змінюється протягом періоду, виникає проблема оцінки кінцевих запасів і собівартості їх реалізації.
МСБО 2 “Товарно-матеріальні запаси” допускає використання таких методів визначення вартості товарно-матеріальних запасів:
1) метод суцільної ідентифікації (specific identification method);
2) метод середньої вартості ( average cost method);
3) метод списання перших надходжень — Fifo (first-in-first-out);
4) метод списання останніх надходжень — Lifo (last-in-first-out).
Метод ідентифікації вимагає спеціального кодування кожної партії придбаних запасів і їх окремого зберігання. Вартість реалізованих запасів, а також їх залишок на кінець періоду визначається за цінами конкретних партій, тобто за їх фактичними цінами. Але він не набув широкого розповсюдження через незручності, пов'язані з:
— необхідністю мати достатні складські площі для окремого зберігання кожної партії;
— обтяжливістю прослідковування руху конкретних товарних одиниць за умови наявності великої кількості різноманітних товарів та частої зміни цін на них.
Однак, метод суцільної ідентифікації виправдовує себе при організації обліку коштовних товарів, вартість окремих одиниць яких суттєво відрізняється від інших. Його застосування є логічним вибором для обліку нерухомості, автомобілів, дорогоцінностей — тобто товарів із високою ціною та в малій кількості.
Метод середньої вартості. Середня вартість визначається діленням загальної вартості товарів для продажу на кількість одиниць товарів для продажу.
Метод середньої вартості використовується дуже широко. Він простий у використанні і систематичний, однак він не відображає динаміки цін протягом звітного періоду та їх тенденції.
При застосуванні методу середньої вартості слід пам'ятати, що середня ціна розраховується кожного разу, коли на склад надходить нова партія товару. При вибутті товарів ціна визначається як середньозважена при вибутті.
Метод Fifo широко відомий і розповсюджений у міжнародній практиці. Він базується на припущенні, що запаси реалізуються у тій послідовності, що й набуваються: придбані першими, першими і продаються.
При використанні методу Fifo у Звіті про прибутки та збитки собівартість реалізованих товарів відображає вартість початкових залишків і перших надходжень; тобто перебуває під впливом Цін, що склалися на початок періоду. Тому собівартість реалізованих товарів, вказана у Звіті про прибутки та збитки на підставі методу Fifo, може не відповідати собівартості товарів, що знаходяться у компанії для продажу.
У Балансі залишки запасів на кінець періоду відображають їх вартість за цінами останніх придбань, тобто реальну вартість ТМЗ на дату складання Балансу.
Методи оцінки товарно-матеріальних запасів та їх вплив на фінансовий результат
№ з/п | Зміст (дані про рух запасів) | Методи оцінки запасів | ||
Середньої вартості | Fifo | Lifo | ||
Залишок на початок періоду | $2,500 | $2,500 | $2,500 | |
Надходження | 4,546 | 4,546 | 4,546 | |
Дохід від реалізації | 7,200 | 7,200 | 7,200 | |
Собівартість реалізованих товарів | 5,078 | 4,600 | 5,496 | |
Валовий прибуток (п.3 – п.4) | 2,122 | 2,600 | 1,704 | |
Залишок на кінець періоду | ? | ? | ? |
Метод Lifo базується на тому, що одиниці товару, придбані останніми, реалізуються першими, тобто запас товарів на кінець звітного періоду складається з початкових запасів і перших надходжень.
При використанні методу Lifo собівартість реалізованих товарів, відображена у Звіті про прибутки та збитки, буде близькою до її реального значення, разом із тим при цьому методі великі закупки в кінці облікового періоду зменшать суму отриманого доходу за рахунок зростання собівартості реалізованих товарів.
Періодична та постійна системи обліку — це два різні підходи до порядку застосування методів оцінки вартості товарно-матеріальних запасів та відображення їх у системі рахунків.
Компанія “OLBIS” на 1 січня 200Х р. мала залишки на рахунках:
Грошові кошти – $7000;
Товари 800,
в т.ч. стільці офісні 15 шт. за ціною $20 = $300
крісла кабінетні 5 шт. за ціною $60 = $300
столи офісні 2 шт. за ціною $100 = $200.
Протягом року компанія здійснила ряд операцій, які в системі постійного обліку слід відобразити так:
20.01.200Х р. придбано за готівку стільці офісні: 9 шт. ´ $20.
Товари (стільці офісні) 180
Грошові кошти 180
10.02.200Х р. придбано в кредит столи офісні 2 шт. ´ $100.
Товари (столи офісні) 200
Рахунки до сплати 200
12.05.200Х р. придбано в кредит крісла кабінетні 3 шт. ´ $60.
Товари (крісла кабінетні) 180
Рахунки до сплати 180
11.09.200Х р. реалізовано в кредит стільці офісні 12 шт. по $35.
Рахунки до отримання 420
Доходи від реалізації 420
Собівартість реалізованих товарів 240
Товари (стільці офісні) 240
25.10.200Х р. реалізовано за готівку крісла кабінетні 5 шт. по $80.
Грошові кошти 400
Доходи від реалізації 400
Собівартість реалізованих товарів 300
Товари (крісла кабінетні) 300
20.11.200Х р. реалізовано в кредит столи офісні 3 шт. по $140
Рахунки до отримання 420
Доходи від реалізації 420
Собівартість реалізованих товарів 300
Товари (столи офісні) 300
31.12.200Х р. здійснено коригування та закриття рахунків, відображено фінансовий результат діяльності компанії.
Доходи від реалізації 1240
Фінансовий результат 1240
Фінансовий результат 840
Собівартість реалізованих товарів 840
Фінансовий результат 400
Нерозподілений прибуток 400
“OLBIS”
Звіт про прибутки та збитки
за період з 1 січня по 31 грудня 200Х р.
Доходи від реалізації $1,240
Собівартість реалізованих товарів (840)
Валовий прибуток $400
Незважаючи на те, що при застосуванні методу Fifo оцінка вартості товарно-матеріальних запасів та собівартість реалізованої продукції при обох системах буде однакова, фінансові результати у звітності будуть відображені по різному.
При застосування періодичної системи обліку запасів компанії “OLBIS” слід відобразити вказані операції так:
20.01.200Х р. придбано за готівку стільці офісні: 9 шт. ´ $20.
Придбання товарів (стільці офісні) 180
Грошові кошти 180
10.02.200Х р. придбано в кредит столи офісні 2 шт. ´ $100.
Придбання товарів (столи офісні) 200
Рахунки до сплати 200
12.05.200Х р. придбано в кредит крісла кабінетні 3 шт. ´ $60.
Придбання товарів (крісла кабінетні) 180
Рахунки до сплати 180
11.09.200Х р. реалізовано в кредит стільці офісні 6 шт. по $35.
Рахунки до отримання 420
Доходи від реалізації 420
25.10.200Х р. реалізовано за готівку крісла кабінетні 2 шт. по $80.
Грошові кошти 400
Доходи від реалізації 400
20.11.200Х р. реалізовано в кредит столи офісні 2 шт. по $140
Рахунки до отримання 420
Доходи від реалізації 420
31.12.200Х р. здійснено коригування та закриття рахунків, відображено фінансовий результат діяльності компанії.
Коригування по ТМЗ 280
Товари 280
Доходи від реалізації 1240
Фінансовий результат 1240
Фінансовий результат 840
Придбання товарів 560
Коригування по ТМЗ 280
Фінансовий результат 400
Нерозподілений прибуток 400
“OLBIS”
Звіт про прибутки та збитки
за період з 1 січня по 31 грудня 200Х р.
Доходи від реалізації $1,240
Собівартість реалізованих товарів:
ТМЗ на початок року 800
+ ТМЗ придбані 560
= Товари для продажу 1,360
– ТМЗ на кінець року 520
= Собівартість реалізованих товарів (840)
Валовий прибуток $400
Усі наведені методи оцінки вартості товарних засобів й собівартості реалізованих товарів відповідають Міжнародним стандартам бухгалтерського обліку, але дають різні результати. Вибір методу оцінки запасів суттєво впливає на величину податку з прибутку, оскільки оцінка ТМЗ впливає на величину прибутку як поточного, так і наступних років. Зменшення суми прибутку У фінансовій звітності, у свою чергу, впливає на інвестиційну привабливість підприємства.
Вплив помилок в оцінці ТМЗ на фінансову звітність
Види помилок | Вплив на Звіт про прибутки й збитки | Вплив на Балансовий звіт |
Початкові сальдо ТМЗ занижені | Собівартість ТМЗ занижена. Завищення валового доходу та чистого доходу | Нерозподілений прибуток відповідає дійсності, при умові, що кінцеві сальдо ТМЗ попереднього періоду були занижені |
Початкові сальдо ТМЗ завищені | Собівартість ТМЗ завищена. Заниження валового доходу та чистого доходу | Нерозподілений прибуток відповідає дійсності, при умові, що кінцеві сальдо ТМЗ попереднього періоду були завищені |
Придбання ТМЗ занижене | Собівартість ТМЗ занижена. Завищення валового доходу та чистого доходу | Рахунки до сплати занижені. Нерозподілений прибуток завищений |
Придбання ТМЗ завищене | Собівартість ТМЗ завищена. Заниження валового доходу та чистого доходу | Рахунки до сплати завищені. Нерозподілений прибуток занижений |
Кінцеві сальдо ТМЗ занижені | Собівартість ТМЗ завищена. Заниження валового доходу та чистого доходу | Вартість ТМЗ занижена. Нерозподілений прибуток занижений |
Кінцеві сальдо ТМЗ завищені | Собівартість ТМЗ занижена. Завищення валового доходу та чистого доходу | Вартість ТМЗ завищена. Нерозподілений прибуток завищений |
Вільний перехід від одного методу оцінки ТМЗ до іншого не дозволяється.
При оцінці ТМЗ важливо дотримуватись принципу оцінки товарно-матеріальних запасів по меншій вартості, тобто якщо матеріали придбані і оцінені за ціною придбання, а в даний час ринкова вартість їх нижча, то ці матеріальні цінності слід враховувати по ринковій вартості.
Для визначення найменшої із собівартості та чистої вартості реалізації товарно-матеріальних запасів використовують такі методи:
— постатейний метод — вибирається найменше значення з балансової вартості і чистої вартості реалізації кожного найменування товарно-матеріальних запасів;
— метод основних товарних груп — вибирається найменше значення з балансової вартості і чистої вартості реалізації кожної групи товарно-матеріальних запасів;
— метод загального рівня запасів — вибирається найменше значення з балансової вартості і чистої вартості реалізації всіх товарно-матеріальних запасів.
Бухгалтерський облік руху товарно-матеріальних запасів пов'язаний з переходом права власності. В операціях купівлі-продажу право власності переходить у момент, узгоджений сторонами, які беруть участь у цих операціях. Як правило, право власності переходить до покупця, коли продавець фактично передає йому цінності. З цього моменту покупець відображає придбання товарів і виникнення зобов'язання з їх оплати, а продавець — реалізацію товарів і право на отримання за них коштів.
На цьому базується принцип нарахування, виникнення прав і зобов'язань — з одного боку, а руху готівки — з іншого, однак вони можуть не збігатися в часі.
Відповідно до умов укладеної угоди платіж по торговельних операціях може здійснюватися, через 15, 30 або 60 днів. Але згідно з принципом нарахування доходи (виручка) від реалізації вважаються одержаними, коли право власності на товари перейшло до покупця, навіть якщо кошти за них ще не отримані. Ось чому на рахунку “Виручка від реалізації” відображається не рух готівки, а факт реалізації товарів, незалежно від того, продані вони за готівку чи в кредит.
Надання знижок покупцям, уцінка та повернення неякісних товарів призводять до зменшення суми реалізації, тому ці рахунки розглядаються як контрарні до рахунку “Виручка від реалізації” і у Звіті про прибутки та збитки віднімаються від валової реалізації.
Собівартість реалізованих товарів не одне й те саме, що собівартість реалізованої продукції, незважаючи на те, що і товари, і готова продукція є елементами товарно-матеріальних запасів.
Для виробничої компанії собівартість готової продукції складається із трьох компонентів:
— собівартості сировини й матеріалів, що безпосередньо використані при виробництві продукції;
— вартість праці, безпосередньо витраченої при виробництві виробу;
— частини накладних витрат, пов'язаних із виробництвом продукції.
Деякі види сировини, вартість витрачених енергоносіїв не входять до складу виробленої продукції, але при здійсненні виробничого процесу є необхідними, саме такі витрати називаються непрямими або накладними витратами.
Вартість сировини чи праці, витрачених на виробництво конкретного продукту, називаються прямими витратами.
До реалізації готової продукції сума прямих та накладних витрат складає собівартість готової продукції і відображається у складі товарно-матеріальних запасів. Після реалізації готової продукції ця сума вже є частиною собівартості реалізованої продукції. Розрахунок собівартості готової продукції, виробленої за звітний період, здійснюється таким чином:
Метод визначення суми витрат на виробництво продукції називається виробничим обліком.
У бухгалтерському обліку слід розрізняти витрати на виробництво та витрати періоду, оскільки вони впливають на величину прибутку компанії.
Витрати на виробництво — це прямі витрати, пов'язані з виробництвом продукції.
Витрати періоду — витрати, пов'язані з реалізацією продукції, а також адміністративні та інші витрати компанії за звітний період.
Здійснюючи аналіз діяльності підприємства, користувачі інформації звертають увагу на такий показник, як коефіцієнт обертання товарно-матеріальних засобів.
Він показує скільки разів протягом року відбувається оборот товарно-матеріальних засобів, і розраховується шляхом ділення величини собівартості реалізованої продукції за звітний період на величину товарно-матеріальних засобів на кінець цього звітного періоду.
Основні положення для запам'ятовування:
При оцінці запасів компанія може використовувати один або декілька методів: середньої ціни, метод Fifo, метод Lifo.
Метод Fifo спирається на припущення, що продукція реалізується в порядку її надходження.
Метод Lifo спирається на припущення, що продукція реалізується в порядку, зворотному її надходженню.
При використанні методу середньої ціни собівартість реалізованої продукції та залишки запасів визначають розрахунковим шляхом.
Собівартість виробленої продукції — це сума прямих матеріальних витрат, витрат праці та накладних витрат.
Витрати на виробництво — це прямі витрати, пов'язані з виробництвом продукції.
Витрати періоду — витрати, пов'язані з реалізацією продукції, а також адміністративні та інші витрати компанії за звітний період.
Коефіцієнт обертання товарно-матеріальних засобів показує, скільки разів протягом року відбувається оборот товарно-матеріальних засобів.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 1510;