Ефіктивність виконання завдання може бути підвищена
зовнішньої вербалізацїї — проговорювання учнями своїх думок і переживань щодо можливих помилок. Внутрішня вербалізація сприяє становленню самоаналізу та саморегуляції.
завдання мають такі властивості:
— специфічність.
— рівень труднощів
близькість мети.
Розвиток здатності до саморегулювання
а) самоспостереження. враховування якісних, кількістних, швидкість, доречність і наслідки поведінки.
б) самосудження. оцінювання власної поведінки. пішні у виконанні спеціальних завдань;
в) саморегулювання. реагуванням на власні дії.
2.5. Освіта як об'єкт педагогічної психології
Загальна характеристика освіти
Системотвірною складовою освітньої системи є мета освіти: розвитку і саморозвитку людини як особистості у процесі навчання і виховання. Освіта як процес не припиняється до кінця свідомого життя людини. Вона безупинно видозмінюється за цілями, змістом, формами.
Характеристика освітнього процесу
три аспекти — розвиток і саморозвиток, навчання і самонавчання, виховання і самовиховання.
Виховання як складова освіти.Освіта є процесом освоєння світу особистістю, яка перебуває під впливом багатьох зовнішніх (суспільних) чинників..
Виховання — діяльність педагогів-вихователів, спрямована на зміну свідомості, світогляду, психіки, ціннісних орієнтацій, знань і способів діяльності особистості, що сприяє П моральному, духовному зростанню і вдосконаленню.
Метою виховання є очікувані зміни особистості в результаті реалізації системи виховних дій, становлення різнобічно, гармонійно розвиненої особистості.
Навчання як складова освіти.забезпечення засвоєння учнями системи наукових знань і створення умов для формування внутрішнього суб'єктивного світу особистості кожної дитини.
Навчання — спільна діяльність педагога і дитини, зорієнтована на засвоєння знань, умінь і навичок, способів пізнавальної діяльності.
У центрі навчання перебуває особистість.
Психічний та особистісний розвиток учня як складова освіти.здатність організувати свій внутрішній світ, усвідомити себе.
Самоактуалізація — прагнення людини до найповнішого виявлення і розвитку своїх можливостей.
Суб'єкти освітнього процесу.Кожен педагог і учень
Психічне здоров'я школярів як результат освіти
Психічне здоров'я — збалансованість внутрішнього, духовні, моральні, когнітивні, емоційні, фізіологічні, фізичні потенцій і зовнішнього (вимоги соціального оточення, відповідність стилю навчання і виховання дітей особливостям розвитку їх особистості) у життєдіяльності Індивіда.
Психічне нездоров'я означає незбалансованість, асин-хронність внутрішніх і зовнішніх характеристик особи-стісних змін.
психічні травми — негативні переживання з приводу невдач, неподоланих психологічних бар'єрів, залишають слід.
дидактогенїї — психічні травми, одержані дітьми у процесі або в результаті навчання.
Взаємодія педагога і психолога
Робота практичного психолога в системі освіти здійснюється за такими напрямами:
а) психологічна просвіта. Вона полягає у поширенні психологічних знань серед педагогів, учнів та їх батьків;
б) психопрофілактична робота. своєчасне попередження порушень у психологічному та особистісному розвитку,
в) психодіагностична робота.
г) розвивальна і психокорекційна робота вплив психічний розвиток, становлення особистості дитини;
ґ) консультативна робота. Завданням її є надання допомоги людині у розв'язанні її особистих проблем. Здійснюється консультування за такими напрямами:
— консультування адміністрації, педагогів, батьків, осіб, які їх заміняють, з проблем навчання, виховання і розвитку дітей;
— консультування дітей, батьків, осіб, що їх заміняють
— консультування працівників установ інтернатного типу для дітей-сиріт і дітей, що залишилися без піклування батьків, з питань соціально-психологічної реабілітації;
— взаємні консультування спільно з працівниками виховних установ для дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків (школи-інтернати, дитячі будинки) роботі з дітьми;
— індивідуальні та групові консультації дітей з проблем навчання, розвитку, життєвого і професійного самовизначення, стосунків з дорослими та однолітками, самовиховання тощо;
— консультування адміністрації установи при складанні плану навчально-виховних заходів з урахуванням вікових особливостей дітей, особливостей організації життя, навчання і виховання у конкретній установі.
педагогічного консиліуму — колективного методу вивчення учнів з метою їх всебічного дослідження та вибору адекватного шляху подальшої роботи з ними.
3.Психологіявиховання
3.1. Завдання виховання особистості
є передумовою збереження і примноження цінностей і потенціалу суспільства, розвитку людини. Цій меті підпорядковуються зусилля сім'ї, школи, позашкільних виховних установ і багатьох інших суспільних інститутів. Виховна діяльність є фаховим завданням педагогічних працівників.
Виховання, як і навчання, реалізується у процесах співпраці дорослих і дітей або спільної діяльності однолітки, пов'язаної із презентацією, засвоєнням норм культури, цінностей, смаків, ідеалів, поглядів тощо. За цих умов вихованці є не лише об'єктами, а й суб'єктами виховання.
При цьому важливо враховувати такі принципи виховання:
— включення особистості у значущі види діяльності, які обов'язково містять доброчинні дії;
— зміни соціальної позиції особистості в референтній групі;
— врахування домінуючої мотивації особистості в організації виховного процесу;
— цілеспрямованого створення емоційно збагачених виховних ситуацій, залучення у них дітей;
— особистісно розвивального морального спілкування, що передбачає спілкування з молодшими, ровесниками, старшими, людьми похилого віку;
— використання співпереживання, ідентифікації особистості з позитивним ідеалом і зразками поведінки;
— систематичного аналізу вихованцем вчинків (власних, інших людей), виявлення їх наслідків для іншої людини чи референтної групи.
урахуванням сензитивних періодів
спонукальна сфера особистості: особистісні смисли, смислові установки і цінності, які виникають у процесі життя, регулюють дії і вчинки
Об'єктом роботи вихователя має бути самосвідомість дитини. слід враховувати, (адекватність, рівень, стійкість)
Виховання особистості передбачає взаємопов'язану діяльність сім'ї, школи та інших соціальних інститутів, реалізується у процесах діяльності особистості, сприяє опануванню людиною власної життєдіяльності.
3.2. Психологічні основи керівництва процесом виховання
Виховна ситуація — поєднання психологічних, педагогічних, соціальних, матеріальних та інших умов; система взаємопов'язаних об'єктивних і суб'єктивних обставин життєдіяльності вихованця і вихователя.
Педагог і вихованець є основними дійовими особами виховної ситуації.
Виховна ситуація може створюватися спеціально або виникати стихійно.
Спеціально створена педагогом виховна ситуація має спонукати до виникнення і розвитку у дитини особистісно-го самовизначення
У виховній роботі слід враховувати (честь, правдивість, доброта)
Найголовнішими закономірностями виховання є:
1. Дія зовнішніх виховних впливів на дитину відбувається через внутрішні умови, залежність результату виховного впливу від внутрішньої позиції, потреб, ідеалів, Я-концепції, ціннісних орієнтацій вихованця.
2. Цілеспрямоване включення дорослим у життя дитини правил, норм поведінки, контроль за їх виконанням.
3. Результат виховання залежить від дії стихійних та керованих чинників.
4. Створення педагогом умов самореалізації, самоутвердження та самовираження школярів
3.3. Психологічні механізми виховання
Внутрішні умови виховання представлені соціально-психологічними та психологічними механізмами. Ці механізми опосередковують ефект виховних впливів педагога.
Загальними механізмами виховання є:
1. Механізм задоволення потреб («зсуву», «зчеплення потреб»). Закріплення форми поведінки, що виникає з метою задоволення потреби дитини, з часом робить її новою потребою, звичкою, що означає становлення нової якості.
2. Механізм оцінювання та самооцінювання. Успіх педагогічного впливу залежить від відповідності особистісній програмі розвитку дитини. Кожна дитина повинна усвідомлювати себе як особистість, що сприяє розвитку самосвідомості, оцінювати свої здібності, моральні якості і вчинки.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1251;