Розвитку в освітньому процесі
Біогенетичний напрям у психології. психологічним обґрунтуванням педагогічної теорії «вільного виховання», підкреслювали особливе значення активності дитини в її саморозвитку.
Соціогенетичний напрям у психології. джерела й рушійні сили розвитку у позапсихологічних факторах, на соціальних процесах, у яких бере участь людина.
Концепція конвергенції (взаємодії) спадковості й оточення у розвитку дитини.
Когнітлівно-генетлічна теорія. психічний розвиток як якісний процес, зумовлений внутрішніми законами саморуху (Жан Шаже, 1896—1980).
Теорія трьох ступенів розвитку дитини. Карл Бюлер (1879—1963). три ступені розвитку дитини (інстинкт, тренування, інтелект) пов'язані не тільки з дозріванням мозку та ускладненням відносин з оточенням, а й з перебігом афективних процесів (бурхливих переживань) і пов'язаного з ним задоволення.
(інстинкти) насолода виникає у результаті задоволення інстинктивної потреби (після виконання дії); на другому (тренування, навички) — задоволення переноситься на процес здійснення дії
(інтелект), коли існує передбачуване задоволення.
Теорія розвитку вищих психічних функцій. Лев Виготський (1896—1934) процесі оволодіння знаряддями праці, а також шляхом навчання. Тому навчанню належить провідна роль в організації життя, психічному розвитку. Розвиток психіки не можна розглядати поза соціальним середовищем, оволодінням досвідом попередніх поколінь.
2.3. Роль навчання і виховання у психічному і особистісному розвитку дитини
Навчання є основним чинником і формою прояву розвитку дитини, в умовах навчання відбувається формування наукового світогляду школярів, їх свідомості та самосвідомості, переконань, моральних якостей, розвиток духовності, здібностей.
У психологічному та особистісному становленні дитини виявляються такі основні закономірності розвитку психіки, як безперервність, інтегративність, системність, сен-зитивність, компенсаторність.
Особистісно-діяльнісний підхід як основа організації освітнього процесу.Особистісно-діяльнісний підхід розглядає особистість як суб'єкта діяльності, який, формуючись у діяльності і спілкуванні з іншими людьми, визначає характер цієї діяльності і спілкування.
Соціалізація особистості та освітній процес.Соціальність людини виявляється на рівні індивідуальної творчості, духовного служіння, громадянської поведінки тощо, в усіх її взаємодіях зі світом (суспільством, природою, іншими людьми та ін.). Такі якості є результатом її соціалізації.
Соціалізація (лат. socialis — суспільний) — результат освіти, процес опанування, відтворення соціального досвіду, норм і цінностей, засвоєних особистістю у навчанні і вихованні, а також в умовах стихійної та організованої дії чинників соціального оточення.
культурна трансмісія — передавання соціальних і культурних цінностей, норм, способів поведінки новим членам суспільства.
Вирішальне значення для успішної соціалізації дитини мають її прихильні стосунки з матір'ю.
Прихильність — стосунки дитини з матір'ю, які забезпечують /и надійну безпеку та емоційну підтримку.
Одним із важливих способів соціалізації в дитинстві є гра, передусім такі її різновиди, як гра за правилами, рольова гра, під час яких у дітей формуються адекватні уявлення про рольові позиції і відповідну до них поведінку.
2.4. Основні теорії виховання і навчання
Теоретичні засади навчально-виховного процесу
Біхевіористська концепція навчання і виховання.психічний розвиток засвоєння навичок: чим їх більше і досконаліше вони відпрацьовані, тим краще дитина пристосована до життя, більш розвинута. Біхевіористський підхід до процесу навчання полягає в намаганнях зв'язати методи навчальної роботи вчителя і знання без врахування діяльності учнів. Ф. Скіннер що покарання не є ефективним способом подолання (гальмування) незадовільної поведінки
що покарання супроводжується такими небажаними побічними ефектами:
а) часткове усунення ймовірності негідної поведінки.
б) стимулювання негативних переживань (наприклад, почуття провини) лише за певних обставин.
в) заохочування будь-якої поведінки, наслідком якої бувають менше покарання чи його відсутність.
г) привертання уваги до небажаної поведінки.
ґ) пробудження не тільки почуття провини, а й тривоги та ворожості;
д) негативний вплив на стосунки учня і вчителя, батьків і дитини, руйнування почуття довіри і прихильності, зогляду на сприймання його як несправедливого чи занадто жорстокого.
Заохочення (рос. подкрепление) — спонукання когось до якоїсь дії певними засобами (похвала, нагорода, переконання, приклад тощо).
Позитивне заохочення належної поведінки є більш принятною формою контролю за нею, ніж покарання.
Припинення позитивного заохочення є альтернативою покаранню.
Скіннер описав п'ять схем заохочення:
1) постійне заохочення, коли кожен правильний вчинок, дія заохочуються. Ця схема особливо ефективна на ранніх стадіях навчання з метою відчуття успіху. За постійного заохочення навички швидко засвоюються, одночасно виникає почуття перенасиченості заохочення;
2) заохочення через певний інтервал, наприклад заохочення дитини тільки після того, як вона спокійно посиділа кілька хвилин;
3) заохочення через певну кількість правильних дій, вчинків. Наприклад, коли учень розв'язує п'ять задач;
4) заохочення через різні інтервали часу (місяць, чверть, семестр, рік тощо);
5) заохочення через різну кількість правильних дій, вчинків.
Навчання шляхом спостереження
Навчання шляхом спостереження неможливе без знання взятої за взірець поведінки іншої людини.
Ефективно впливають на поведінку спостерігачів такі характеристики моделі:
поінформованість (обізнаність). демонструють ефективні зразки поведінки,
престиж, статус. Вплив батьків і вчителів
контроль і заохочення.
Відтворення. перетворює на дію візуальні образи і словесні схеми модельованої поведінки, порівнює вироблені ним реакції з тим, що він запам'ятав із поведінки моделі.
Мотивація і самозаохочення.
Прямий
Мимовільним
Рефлексивність. Здатність використати порівняльну інформацію, одержану зі спостережень за іншими людьми, набувається з досвідом.
Формування почуття самоефективності у навчанні
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1010;