Поняття висоти
Для того щоб знати фігуру реальної Землі, достатньо знати відстані від вибраного еліпсоїда точок фізичної поверхні Землі – висоти точок земної поверхні . Тоді можна говорити про точне знання фігури Землі. Якщо геодезичні координати визначають положення проекцій точок на еліпсоїд, то висоти визначають відступи точок від еліпсоїда по нормалі до нього. Точність буде залежати від густоти точок, у яких відомі значення висот земної поверхні над еліпсоїдом. Значення висот отримують, як правило, із нівелювань, проте отримані висоти віднесені не до еліпсоїда, а до деякої іншої поверхні - рівневої, за яку приймають рівень моря, тобто поверхні геоїда. Якщо припустити, що нівелірні висоти відраховуються від поверхні, яка визначається рівнянням і збігається з рівнем моря, то задача буде полягати у визначенні нівелірних висот точок фізичної поверхні Землі, а також у визначенні висот геоїда від вибраного еліпсоїда. Визначенні таким чином висоти називають геодезичними висотами.
Практична роль, яку відіграють висоти, полягає в наступному:
- висоти точок земної поверхні визначають рельєф, який потрібно відобразити на топографічних картах;
- висоти, а особливо точні значення різниць висот окремих точок поверхні Землі, необхідні для проектування і будівництва різноманітних інженерних споруд;
- знання висот необхідне для обчислення редукцій у безпосередньо виміряні на земній поверхні величини при переході на поверхню еліпсоїда.
Висота виміряна
Якщо прийняти, що початкова точка нівелірного ходу збігається з нуль-пунктом нівелювань , то тоді перевищення hM точки М на фізичній поверхні Землі над нуль-пунктом О нівелювання, одержане шляхом інтегрування виміряних між точками О і М елементарних перевищень dh (рис.5.2)
, (5.30)
Виміряне перевищення складається з відрізків прямовисних ліній між рівневими поверхнями, які перетинають земну поверхню в точках стояння нівелірних рейок вздовж лінії нівелювання. Рівневі поверхні (див. рис. 5.2), що відображають загальний еліпсоїдний вигляд Землі та місцеві нерівномірності розподілу мас всередині земної кори, не паралельні між собою. Через непаралельність рівневих поверхонь виміряні висоти, визначені за результатами нівелювання різними трасами (наприклад ODM і ОСМ), є неоднозначні. Це означає, що залежить від шляху прокладання лінії нівелювання.
|
Рис.5.2
Різниці в результатах нівелювання через різні шляхи проведення нівелювання в рівнинних районах можуть досягати сантиметрів, а у гірських районах – метрів. Через цю причину у замкнутих нівелірних ходах, вільних від всіх похибок вимірювань, будуть нев’язки. В подальшому цю нев’язку будемо називати теоретичною нев’язкою.
Вказана вище неоднозначність у визначені виміряної висоти, тобто залежність значення висоти точки від шляху нівелювання, недопустима в точних нівелювальних роботах на значній території.
Дата добавления: 2015-07-24; просмотров: 693;