Розбіжність поля. Формула Остроградського
Нехай маємо векторне поле . Візьмемо в ньому довільну точку P і розмістимо її всередині замкнутої поверхні s, яка обмежує об'єм Dv.
Знайдемо ‑ потік вектора через замкнену поверхню s (в напрямку зовнішньої нормалі).
Обчислимо величину .
Припустимо, що існує границя цієї величини за умови, якщо поверхня s стягується в точку P. Ця границя зветься розбіжністю або дивергенцією векторного поля і позначається:
є скалярною величиною. Якщо в точці P , то для досить малого Dv , і оскільки Dv>0, то , що за фізичним змістом потоку векторного поля означає, що в точці Р маємо джерело поля. Якщо , тоді в точці P маємо стік поля. У точках, де векторні лінії починаються, а в точках, де , вони закінчуються.
Векторне поле, в кожній точці якого , називається соленоїдальним (або трубчатим). У такому полі немає ані джерел, ані стоків.
Розглянемо у просторі тіло V, обмежене замкненою поверхнею s (Рис.26). Проекцію тіла на площину XOY позначимо через D. Лінія на поверхні тіла, яка проектується в границю області D, поділяє поверхню s на дві частини s+ та s‑, які описуються функціями відповідно z=f2(x;y) та z=f1(x;y). Окрім того, будемо відрізняти зовнішню сторону поверхні та внутрішню в залежності від направленості нормалі до поверхні. Нехай тепер у цьому просторі задано векторне поле
.
Обчислимо потрійний інтеграл
.
Перетворимо одержані подвійні інтеграли в поверхневі. Для цього розглянемо поверхневий інтеграл
,
враховуючи, що .
Аналогічно:
,
враховуючи, що в цьому випадку склавши одержані два інтеграли, маємо:
.
Таким чином .
Аналогічно можна обчислити:
;
.
Склавши ці три рівності, маємо:
.
Ця рівність і є формулою Остроградського.
Використаємо формулу в наступній теоремі:
Теорема. Дивергенція векторного поля виражається формулою , де значення частинних похідних беруться в точці M.
Доведення. За формулою Остроградського потік векторного поля можна записати у вигляді
Потрійний інтеграл за теоремою про середнє значення дорівнює добутку об'єму V на значення підінтегральної функції в деякій точці M1 області V, тобто
Якщо об'єм V стягується в точку M, то точка M1 також прямує до точки M, і ми маємо
,
що і треба було довести.
Користуючись одержаним виразом для дивергенції, тепер і формулу Остроградського можна записати у вигляді: , тобто потік векторного поля з середини замкнутої поверхні дорівнює потрійному інтегралу за об'ємом, обмеженим цією поверхнею від дивергенції поля.
Розглянемо соленоїдальне (або трубчате) поле саме таке, для якого .
Візьмемо в цьому полі яку-небудь площинку s0 і проведемо через кожну точку її границі векторні лінії. Ці лінії обмежують частину простору, так звану векторну трубку. Рідина рухається в цій трубці, не перетинаючи її стінок. Розглянемо частину цієї трубки, обмеженою вже згадуваною площинкою s0 і s1 деяким перерізом (Рис.27).
Оскільки умовою , то потік векторного поля через будь-яку замкнену поверхню дорівнює нулю, отже
,
де s ‑ бічна поверхня трубки, а ‑ зовнішня нормаль.
Оскільки на бічній поверхні трубки нормаль перпендикулярна до векторної лінії поля, то .
Тоді виходить, що .
Якщо змінити напрямок нормалі на площинці s0, тобто взяти внутрішню нормаль , то одержимо: .
Це означає, що потік вектора в напрямку векторних ліній через кожний переріз векторної трубки один і той же, тобто в полі без джерел через кожний переріз векторної трубки протікає одна й та ж кількість рідини.
Відповідно до формули поле ротора довільного векторного поля – трубчате. Справедливо й зворотне твердження – кожне трубчате поле є полем ротора деякого векторного поля, тобто якщо , то існує таке векторне поле , що .
Вектор називають вектором-потенціалом даного поля.
Дата добавления: 2015-07-22; просмотров: 652;