Методи і критерії прийняття стратегічних управлінських рішень
Стратегічний аналіз посідає важливе місце в процесі підготовки і прийняття управлінських рішень, є невід’ємною частиною планування господарської діяльності підприємства усіх форм власності та господарювання, визначення економічної стратегії.
Економічна стратегія – це сукупність управлінських дій, спрямованих на підвищення ефективності операційної, інвестиційної, фінансової та інших видів діяльності підприємства.
В міру розвитку економіки керівники підприємств, головні бухгалтери та менеджери різних рівнів дедалі більше уваги приділяють розв’язанню стратегічних проблем, що зумовлюються перспективами розвитку підприємства. У цьому відношенні стратегічний аналіз тісно пов'язаний з плануванням, водночас відрізняється від нього. Планування – це програма практичних дій, тоді я к аналіз економічної стратегії підприємства має дослідницький характер.. Управлінські рішення, що приймаються керівництвом, можуть бути спрямовані не лише на реальні об’єкти господарської діяльності, але й на вдосконалення інформаційних моделей, що передбачають ефективну стратегію програмних завдань. При підготовці управлінських рішень треба брати до уваги різні аспекти діяльності підприємства: економічний, соціальний, організаційний, політичний, правовий та інші.
Головною передумовою результативного управління є всебічний аналіз діяльності організації. Рішення , що приймаються, можуть класифікуватися за різними ознаками: за змістом, ступенем складності, формою, ступенем автоматизації тощо. Слід підкреслити, що управлінські рішення можуть виступати як вольовий акт вибору мети, дій і способів її досягнення окремою людиною, а також як результат колективної думки.
Велику роль у розвитку теорії і практики прийняття рішень відіграє системний аналіз. Успіхи математичних методів оптимального програмування з використанням обчислювальної техніки дали можливість істотно підвищити ефективність вирішення завдань управління, включаючи розробку управлінських, добір, облік і ранжування факторів, що сприяють (або заважають) розвитку організації, враховуючи також особисті якості окремих людей. У ній використовуються математичні методи статистки, економетрики, моделі розвитку, інформаційний та обчислювальний сервіс.
Процес вироблення й прийняття рішень можна представити у вигляді схеми, поданої на рис. 5
Рис.5.Механізм прийняття рішень
Методи прийняття управлінських рішень здійснюється за допомогою наступних методів:
Метод причин і результатів. Застосування цього методу пов’язане з діяльність гуртків якості. Суть методу полягає в тому, що він являє графічно впорядковане подання факторів. Перевагою методу є те, що він дає наочне уявлення про впливаючи на об’єкт аналізу фактори, їх причинно-наслідкові зв’язки.
Груповий метод прийняття рішень. До прийняття управлінських рішень залучаються значна кількість працівників.
Метод номінальної групи. Дає змогу виявити й зіставити індивідуальні думки (судження), виробити групове рішення.
Метод Дельфідопомагає обрати запропоновані серії альтернатив найкращу.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 959;