ІІ. Організація процесу створення нової продукції, товарів
З урахуванням швидких змін зовнішнього середовища (смаки, мода, технологія, конкуренція і т. д.) фірма не може покладатися тільки на існуючі товари. Отже, у кожної фірни повинна бути своя програма розробки нового товару. Можна одержати новинки двома способами: купити патент або ліцензію або провести власні НДДКР,
Але новаторство може бути справою досить ризикованою. На ринку товарів широкого вжитку зазнають невдачі 40-80 % пропонованих новинок, на ринку товарів промислового призначення — 20 %, на ринку послуг — 18 %.
Основні причини невдалих проектів:
Ø недостатній ступінь вивчення (дослідження ринку);
Ø переоцінка обсягу ринку;
Ø невдалі результати НДДКР;
Ø невдале визначення ціни;
Ø недостатня реклама;
Ø неправильне позиціювання новинки на ринку;
Ø неправильна оцінка витрат на здійснення проекту;
Ø недостатня оцінка ступеня конкуренції.
Таким чином, виникає дилема: з одного боку, розробляти нові товари необхідно, а з іншого боку — шансів на успіх не так вже й багато.
Для досягнення успіху фірма повинна ретельно проробляти кожну стадію нових товарів.
Генерація ідей. Розробка нового товару починається з пошуку ідей. Пошуки ці повинні вестися систематично, а не час від часу. Вище керівництво фірми повинне визначити, на які товари й ринки варто звертати основну увагу. Воно має чітко сформулювати цілі фірми:
Ø одержання максимального прибутку;
Ø досягнення конкретного обсягу збуту (частки ринку);
Ø завоювання розташування клієнтів;
Ø зріст продажів;
Ø інші цілі.
Керівництво повинне чітко заявити, яким чином варто розподіляти зусилля між створенням справжніх новинок, модифікацією існуючих товарів та імітацією товарів конкурентів.
Основні джерела ідей:
Ø клієнтура;
Ø науково-технічні;
Ø товари конкурентів.
Одним із головних факторів успіху діяльності підприємства в умовах ринку є безперервне відновлення товарів і технології виробництва, іншими словами — створення, розробка, випробування в ринкових умовах і освоєння виробництва нової продукції. Нова продукція, створювана на базі нових ідей, досліджень і технічних досягнень, забезпечує конкретний успіх на ринках збуту. Поняття «наука — виробництво» має на увазі тісний взаємозв'язок, наукових досліджень із їхнім промисловим освоєнням.
Критерії оптимізації системи створення й освоєння нового товару встановлюються залежно від цілей і завдань фірми. Ними, зокрема, можуть бути:
Ø технічний рівень виробу;
Ø строки створення й освоєння;
Ø збільшення обсягів виробництва;
Ø збільшення товарної номенклатури;
Ø зниження витрат при підготовці виробництва й у процесі самого виробництва;
Ø зниження витрат при експлуатації виробу.
У постійно зростаючій нестабільності ринкових умов строки створення й освоєння нових товарів мають надзвичайно важливе (як правило вирішальне) значення в діяльності фірни. Запізнення пропозиції нового товару на ринок у порівнянні з конкурентами робить даремними зусилля й витрати на його створення й освоєння, тобто призводить до непоправних збитків, що іноді тягнуть банкрутство.
Тому скорочення строків створення й освоєння нових товарів є центральним завданням, що вирішується шляхом зниження тривалості етапів системи підготовки виробництва (СПВ) і підвищення ступеня їхньої її паралельності.
Процес створення й освоєння нових товарів, як і будь-який інший складний процес, що складається з багатьох стадій і етапів, виконуваних різними підрозділами фірми, повинен бути ретельно скоординований і погоджений у часі. Графік підготовки виробництва як елемент системи планування й керування у той же час як модель циклу створення й освоєння нових товарів повинен відображати істотні відносно досягнення кінцевих цілей роботи (етапи, фази й т. д.), Він повинен також ураховувати можливі стани комплексу відповідних робіт, строки їх виконання, можливі порушення цих строків і наслідку порушень.
Особливо важливе значення в розробці концепції створення нових товарів надається маркетингу.
Маркетинг — це комплексний підхід до організації й керування розробкою, виробництвом і реалізацією товарів (послуг) з метою пріоритетного положення цих товарів (послуг) на ринку по відношенню до нестатків і потреб споживачів і дій конкурентів.
Етапи процесу керування маркетингом складаються з:
1) аналізу ринкових можливостей;
2) відбору цільових ринків;
3) розробки комплексу маркетингу;
4) перетворення а життя маркетингових заходів.
Концепція маркетингу. В основу концепції маркетингу покладені ідеї задоволення потреб і потреб потенційних споживачів,
При насиченості ринку вступає в дію тверда конкуренція. Оскільки обсяг платоспроможного попиту — величина відносно визначена, виробникам доводиться вдаватися до будь-яких хитрощів, щоб відвоювати собі частку цього попиту, утримати її й максимально усталити свої позиції на ринку.
Виходом з положення, яке склалося, на ринку, стала одна із практичних знахідок, один із прийомів конкурентної боротьби: спроба «прив'язати» споживача до товару шляхом задоволення його (споживача) потреб, «підігнавши» товар під наявні на ринку очікування.
Ринок покупця передбачає випуск тих товарів, які потенційний споживач буде згодний придбати. В основу виробництва закладаються дані, отримані в результаті вивчення запитів різних ринкових сегментів — окремих груп населення, підприємств, організацій та інших споживачів, яким і буде адресована новостворювана продукція.
Для пояснення цього визначення необхідно розглянути наступні поняття:
Нестаток — почуття недостачі чого-небудь, яке відчуває людина.
Потреба — нестаток, що прийняв конкретну форму відповідно до культурного рівня й особистості індивіда.
Попит — це потреба, підкріплена купівельною спроможністю.
Товар — усе, що може задовольнити потребу або нестаток і пропонується ринку з метою залучення уваги, придбання, використання або споживання.
Обмін — акт одержання від кого-небудь бажаного об'єкта із пропозицією чого-небудь замість отримати.
Угода — комерційний обмін цінностями між двома сторонами.
Ринок — сфера обміну або сукупність існуючих і потенційних споживачів товару.
Поняття «ринок» приводить до завершального поняття циклу — «маркетингу».
ІІІ. Технічна підготовка виробництва продукції
Технічна підготовка виробництва містить у собі конструкторську, технологічну, організаційну підготовку виробництва, а також освоєння серійного випуску нових виробів. На цьому етапі новий виріб проводить різні стадії його освоєння від дослідного зразка, отриманого в результаті НДДКР, через дослідну й настановну партії до серійного виробництва на конкретному діючому підприємстві. Основна мета технічної підготовки — не просто освоєння серійного виробництва нового виробу, а рішення цього завдання з максимальним обліком специфіки підприємства-виробника й з мінімальними витратами на це освоєння.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1135;