IV. Вартість знака для товарів і послуг та фірмового найменування
Покупець, як правило, надає перевагу відомим фірмам, які себе зарекомендували на певному ринку і зайняли визначену товарну нішу. Тому популярність фірми відіграє значну роль при виборі товару покупцем і її можна визначити як величину, прямо пропорційну фактичному часу з дня заснування підприємства, а в даному випадку з дня реєстрації знака або набуття ним чинності. Відповідно до Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» такий термін становить 10 років. Звичайно, сама реєстрація знака є значним фактом і тому її можна прийняти за одиницю. Популярність фірми (Jс) можна описати наступною залежністю:
, (10.23)
де Тф — період часу з моменту заснування фірми;
Тн — мінімальний термін чинності знаку для товарів і послуг (становить 10 років).
Значний вплив на вартість знаку для товарів і послуг має рентабельність продукції, як показник, що відображає ефективність поточних витрат на виробництві. Значний вплив на вартість знака має його географічне поширення, показником якого є кількість країн, де знак зареєстрований або діє на підставі міжнародних угод. Ділова репутація теж є чинником, що визначає або впливає на вартість знака для товарів та послуг.
Отже, вартість знака (В) для товарів і послуг, а також фірмового найменування можна обчислити за формулою:
, (10.24)
де Р — рентабельність продукції або підприємства;
Jс — коефіцієнт популярності (давності) фірми;
n — кількість кваліфікаційних рубрик по МКТП;
F — кількість країн, де зареєстровано знак для товарів і послуг або на які поширюється його дія;
W — ділова репутація фірми (або імідж).
Отже, наведений вище розрахунок дає змогу в першому наближенні дати матеріальну оцінку фірмовому найменуванню та знаку для товарів і послуг.
Розроблені методики розрахунку вартості комп'ютерних програм, науково-технічної інформації, знаків для товарів та фірмових найменувань разом з існуючими методиками розрахунку доходу від використання винаходів дають змогу визначати вартість найбільш поширених нематеріальних активів. Поза увагою залишилися такі види нематеріальних активів, як право на користування ресурсами природного середовища, користування геологічною та іншою інформацією про природне середовище, право власності на сорти рослин. Розроблення методик визначення вартості цих нематеріальних активів характеризується значною специфікою предмета, що вимагає тривалого вивчення. Питання права власності на бази даних, економічних вигод від користування монопольним становищем на ринку, права на привілеї, права користування земельною ділянкою у зв'язку з відсутністю законодавчого поля у цих сферах теж вимагає окремої наукової роботи.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1170;