Сутність та основні види монополії
Монополія - це ринкова структура, у якій одна фірма є єдиним продавцем товару, на який не існує близьких замінників.
Фірма володіє монопольною владою, коли вона може впливати на ціну свого товару, змінюючи кількість продукції, яку вона готова продавати.
Умови функціонування монопольного ринку:
- наявність одного виробника, який продає однорідну продукцію, що не має близьких субститутів, багатьом покупцям;
- частка випуску монопольного ринку відповідає ринковій пропозиції;
- галузь складається з однієї фірми;
- існування бар’єрів для входження в галузь;
- відсутність вільного входу на ринок.
Не маючи можливості впливати на ринкову ціну, кожен споживач змушений орієнтувати свій попит відповідно до ціни, яку пропонує монополіст. Монополіст регулює ціну так, щоб споживачі придбали весь обсяг товару, який він пропонує, визначаючи при цьому не тільки обсяг його пропозиції, але і його ціну. Таким чином монополіст використовує свою монопольну владу.
Монопольна влада надає можливість монополії впливати на ціну товару.
Маючи можливість регулювати обсяг попиту через ринкову ціну, монополіст обирає обсяг виробництва таким чином, щоб максимізувати свій прибуток.
Бар’єри для входу в галузь – це обмежувачі, які запобігають появі додаткових продавців на ринку монопольної фірми. До них належать:
Ø виключні права від уряду;
Ø патенти й авторські права;
Ø власність на всю пропозицію;
Ø перевага низьких витрат великого виробництва, зумовлена монополізацією ринку;
Ø нечесна конкуренція.
Різновиди монополій:
1. Чиста монополія – це така монополія, коли на ринку існує єдиний продавець товару, в якого немає близьких субститутів.
2. Природна монополія – це монополія, яка має місце в галузях, де мінімізація середніх витрат виробництва досягається, коли існує одна єдина фірма в галузі.
3. Проста монополія – це монополія, що встановлює однакові ціни на один і той же товар для всіх покупців.
4. Монополія, що застосовує цінову дискримінацію, - це монополія, що встановлює різні ціни на один і той же товар для різних покупців.
5. Закрита монополія – це монополія, що захищена від конкуренції через юридичні обмеження.
6. Відкрита монополія – це монополія, коли одна фірма на деякий час стає єдиним виробником продукції не маючи спеціального захисту.
7.Монопсонія – це ринок, де багато продавців і є лише один покупець.
8. Адміністративна монополія – це монополія, яка виникає в умовах адміністративно-командної системи. Вона базується на державній власності на засоби виробництва, діє в умовах значно обмеженого ринку, для неї характерний прямий розподіл ресурсів. Така монополія діє в умовах закритої економіки. Адміністративна монополія не є ринковою, вона виникає в неринковому середовищі, але має більшу монопольну владу, ніж економічна монополія.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 723;