Діяльність фірми у довгостроковому періоді
Для аналізу діяльності фірми у довгостроковому періоді необхідно зробити де-які припущення.
1. Єдиним довгостроковим пристосуванням є вступ фірм до галузі чи їх масовий відтік з галузі.
2. Всі фірми в галузі мають однакові криві витрат.
3. В дану хвилину галузь, про яку йде мова, галузь з постійними витратами.
Після того, як всі довготривалі пристосування завершені, тобто коли тривала рівновага досягнута, ціна продукту буде чітко відповідати кожній точці мінімуму середніх валових витрат фірми і виробництво припадає на ту ж точку.
Цей висновок випливає з двох основних факторів:
1) фірми прагнуть прибутку і уникають збитків;
2) при конкуренції фірми вільно вступають в галузь та кидають її.
В довгостроковому періоді всі витрати є змінними. В цьому періоді фірми можуть як збільшувати, так і зменшувати масштаби виробництва; в галузь можуть увійти нові фірми, частина фірм може покинути галузь.
Економічні прибутки будуть приваблювати в галузь нові фірми (9.11).
P MC P D1 D2 S1 S2
60 AC MR2 60
50 MR1 50 E1 E2
D2
D1
100 Q 100000 110000 Q
а) одна фірма б) галузь (1000 фірм)
Рис. 9.11. Тимчасові прибуткі і відновлення рівноваги типової фірми (а) і в галузі (б) в тривалому періоді
У довгостроковому періоді за умов конкурентної рівноваги економічний прибуток дорівнює нулю. Ця ситуація називається парадоксом прибутку.
Збитки змушують фірми покинути галузь (рис. 9.12).
P P
MC D2 D1 S2
S1
50 MR1 50 E2 E1
40 MR2 40 D1
D2
100 Q 90000 100000 Q
а) одна фірма б) галузь (1000фірм)
Рис. 9.12. Тимчасові збитки і відновлення рівноваги типової фірми (а) і в галузі (б) в тривалому періоді
Мотиви, що приводять до парадоксу прибутку:
1). Позитивний економічний прибуток заохочує нові фірми вступати в галузь досконалої конкуренції. Це збільшує пропозицію і знижує ціну на продукцію до тих пір, поки економічний прибуток у галузі не стане дорівнювати нулю, і фірми будуть отримувати тільки нормальний прибуток.
2). Від’ємний економічний прибуток примушує фірми виходити з галузі. Внаслідок цього пропозиція зменшується, і економічний прибуток знову стає нульовим (див. рис. 9.12).
Для того, щоб фірма на ринку досконалої конкуренції знаходилась у стані довгострокової рівноваги необхідно виконання наступних трьох умов:
1) Фірма не повинна мати спонукальних мотивів до збільшення чи зменшення обсягів випуску при наявності заданих розмірів виробничого підприємства.
2) Кожна фірма повинна бути задоволена розмірами існуючого в неї підприємства.
3) Не повинно існувати мотивів, що спонукають нові фірми до вступу в галузь чи старі – до виходу.
P LMC LAC D Q |
Крива пропозиції конкурентної фірми в довгостроковому періоді – це крива, що показує обсяг випуску продукції, який фірма буде виробляти при кожному значенні ціни, щоб досягти максимізації прибутку на довгостроковому інтервалі (рис. 9.13).
Рис. 9.13. Крива пропозиції конкурентної фірми в довгостроковому періоді
Крива пропозиції фірми в довгостроковому періоді буде визначатися частиною кривої довгострокових граничних витрат фірми (LMC), яка розташована вище кривої довгострокових середніх витрат (LAC), що відповідає ціні беззбитковості на довгостроковому інтервалі.
Довгострокова ціна беззбитковості – це найменша ціна, при якій фірма може лише покрити свої витрати в довгостроковому періоді. Вона відповідає мінімальному рівню довгострокових середніх витрат фірми.
Рівновага галузі у довгостроковому періоді – це ситуація, коли конкурентні фірми не прагнуть ані вступати в галузь, ані покинути її, а також не намагаються збільшити чи скоротити масштаби виробництва.
Це відбувається, коли всі фірми в галузі мають середні витрати (АС), що дорівнюють ціні (Р), тобто кожна фірма покриває свої витрати. У цьому випадку економічний прибуток фірм дорівнює нулю, а це означає, що відсутні мотиви, які б спонукали фірми виходити з галузі чи входити до неї.
Ринкова пропозиція (пропозиція галузі) складається з обсягів пропозиції всіх фірм, що пропонують свою продукцію на ринку по будь-якій можливій ціні.
Довгострокова крива ринкової пропозиції залежить від зміни на довгостроковому інтервалі рівня витрат галузі по мірі розширення обсягів випуску продукції.
У тривалому періоді крива пропозиції галузі з постійними витратами є досконало еластичною (рис. 9.14).
P D3 D1 D2
50 S P3 P1 P2 S
D3 D1 D2
90000 100000 110000 Q
Рис. 9.14. Крива пропозиції галузі з постійними витратами у тривалому періоді
Оскільки вступ чи масовий вихід фірм не впливають на ціни ресурсів і як наслідок, на витрати на одиницю продукції, збільшення попиту викличе розширення галузевого виробництва, але ніяких змін в ціні. Зменшення попиту викличе скорочення виробництва, але ніяких змін в ціні.
Однак галузі з постійними витратами – рідкий випадок. Більшість галузей є галузями із зростаючими витратами, при цьому криві їх середніх витрат зсуваються вгору, по мірі того, як галузь розширюється, і вниз, по мірі того як галузь звужується (рис. 9.15)
В галузі із зростаючими витратами вступ нових фірм у відповідь на підвищення попиту викличе більш високі ціни на ресурси, і , таким чином, збільшить питомі витрати. Внаслідок цього зростання галузевого обсягу виробництва відбудеться тільки при більш високих цінах.
Крива тривалої галузевої пропозиції є східною.
P D3 D1 D2
S
55 P2
50 P1
45 P3
D3 D1 D2
90000 100000 110000 Q
Рис. 9.15. Крива пропозиції галузі із зростаючими витратами в тривалому періоді
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1172;