Методичні основи грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення
Грошова оцінка здійснюється з метою регулювання відносин при передачі землі у власність, спадщину, під заставу, при даруванні, купівлі-продажу земельної ділянки та права оренди, визначенні ставок земельного податку, ціноутворенні, обліку сукупної вартості основних засобів виробництва, визначенні розміру внеску до статутних фондів акціонерних товариств, об’єднань, кооперативів.
Грошова оцінка землі є вихідною базою для здійснення операцій з земельними частками (паями), ринкова ціна яких визначається на основі співвідношення попиту і пропозиції, а також для встановлення стартової ціни земельних ділянок несільськогосподарського призначення при продажу їх на конкурентних засадах.
Інформаційною базою для грошової оцінки земельсільськогосподарського призначення є матеріали державного земельного кадастру (кількісна і якісна характеристика земель, бонітування грунтів, економічна оцінка земель), матеріали внутрігосподарського землевпорядкування, проекти формування територій і встановлення меж населених пунктів, матеріали інвентаризації земель та грошової оцінки земель населених пунктів, схеми генеральних планів сільських (селищних) рад, проекти територіальної організації адміністративних районів, проекти детального планування.
Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України «Про Методику грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» від 23 березня 1995 р. № 213 та «Про внесення доповнень до Методики грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та
населених пунктів» від 31 жовтня 1995 р. № 864 розроблено «Порядок грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», затверджений наказом Держкомзему України, Держкоммістобудування України, Мінсільгосппроду України та Української академії аграрних наук від 27 листопада 1995 р. № 76/230/325/150.
В основу розрахунку грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення кладеться рентний дохід, який створюється при виробництві зернових культур і визначається за даними економічної оцінки земель, проведеної в 1988 році. В умовах інфляції рентний дохід обчислюється в натуральних одиницях (у центнерах зерна) і при визначенні грошової оцінки переводиться у вартісний вираз за поточними або світовими цінами.
Грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення, на які відсутні матеріали економічної оцінки, визначається за аналогічними агровиробничими групами грунтів, які до них примикають.
На гірших землях, на яких не створюється диференціальний рентний дохід (з нульовим або від’ємним показником оцінки) грошова оцінка визначається абсолютним рентним доходом у розмірі 1,6 цнт зерна з гектара.
Грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення здійснюється окремо щодо орних земель, земель під багаторічними насадженнями, природними сіножатями і пасовищами.
Грошова оцінка земель проводиться послідовно: по Україні, Автономній Республіці Крим і областях, адміністративних районах, сільськогосподарських підприємствах, окремих земельних ділянках.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1066;