Навчальні впливи у психологічній структурі методів викладання
Важливим способом керівництва навчанням є здійснення педагогом навчальних впливів, спрямованих на розвиток школяра, засвоєння ним знань, вмінь і навичок.
Навчальні впливи поділяють на основні (постановка перед учнем навчальних завдань; виклад учителем нового матеріалу; відтворення вчителем фрагменту навчальної діяльності школярів) і допоміжні (постановка допоміжних завдань; постановка запитань; вказівки вчителя; виконання вчителем навчального завдання).
Основні навчальні впливи
У використанні навчальних завдань важливі спосіб подання їх (явно, неявно); класи завдань (предметні: граматичні, математичні, фізичні; на розуміння навчального матеріалу; на рефлексію); передбачувана активність учня під час розв'язання завдань (перцептивна, мнемічна, ми-слительна, практична); психологічний тип завдання (репродуктивне, творче).
Пояснення нового навчального матеріалу не повинне зводитися до повідомлення інформації, а діяльність учнів не має обмежуватися пасивним сприйманням чи запам'ятовуванням. Адже вони повинні засвоїти не лише знання, а й засоби і прийоми тренування.
Відтворення вчителем фрагменту навчальної діяльності, спрямоване на розвиток школяра, сприяє засвоєнню ним знань, умінь і навичок; забезпечує його включення в діяльність. Для цього воно має спиратися на знання вікових та індивідуальних особливостей дітей, передусім способів дій, якими вони вже володіють.
Включення учнів у діяльність може бути явним (постановка перед ними завдань, запитань) або неявним (розгортання перед ними смислів навчальної діяльності). Основними параметрами відтворення вчителем фрагмента навчальної діяльності є рівень відтворення; навчальний матеріал, який додатково долучається до регламентованого змісту навчального предмета; розумові дії, що здійснюються у процесі засвоєння змісту.
Називають такі рівні відтворення фрагмента навчальної діяльності:
а) предметно-змістовий рівень відтворення фрагмента навчальної діяльності. Для нього характерні особлива увага до розкриття змісту навчального матеріалу, який може бути представлений описово (виклад історичної події, опис клімату тощо), або пояснення (педагог не обмежується описом, а пояснює сутність об'єкта, особливості його функціонування, походження, закономірності розвитку тощо);
б) предметно-операційний рівень відтворення фрагмента навчальної діяльності. Учитель не лише описує об'єкти, пояснює загальні закономірності їх функціонування, а й розкриває спосіб оперування (наприклад, прийоми аналізу об'єкта, систему операцій з поняттям та ін.);
в) рефлексивний рівень відтворення фрагмента навчальної діяльності. Крім опису об'єктів, пояснення закономірностей їх функціонування, способів оперуванняними, педагог спеціально розкриває хід свого міркування, основні інтелектуальні та особистісні засоби регулювання своїх дій. Завдяки цьому відбувається відтворення предметної діяльності (тієї, що рефлексується) і процесу рефлексії, предметом якої є власна діяльність та її суб'єкт.
Отже, суть основних навчальних впливів не зводиться до пояснення навчального матеріалу, а передбачає повноцінне відтворення цілісних фрагментів навчальної діяльності, спрямованої на його засвоєння школярами.
Допоміжні навчальні впливи
Застосовують допоміжні навчальні впливи у розв'язуванні основного навчального завдання, коли учень відчуває певні труднощі. Завдання як навчальний вплив виконує діагностичну і навчальну функції.
Одним із видів завдання є запитання як складова частина умови задачі (її вимога), вузловий аспект навчального матеріалу (запитання для повторення), логічна форма "Задачі тощо. їх класифікують за:
— класом навчальних завдань (розуміння, рефлексія, 'їредметно-фізичні, предметно-математичні, предметно-граматичні та ін.);
— аспектом навчальної діяльності (змістові, операційні, мотиваційні, саморегулятивні);
— формою запитання (явне, неявне);
— типом активності дітей (продуктивна, репродуктивна);
— за видом активності, який вони програмують (розумова, мнемічна, перцептивна, практична);
— рівнем узагальненості (віднесеність до конкретного завдання чи проблеми, завдань певної предметної сфери, навчальних завдань чи пізнавальних проблем).
Особливої уваги потребують запитання на рефлексію, що стосуються діяльності особистості чи учня. Вони можуть бути спрямовані на виконавчу, контрольну діяльність чи на орієнтування у виконавчій діяльності.
Вказівки як навчальні впливи допомагають учням долати труднощі при розв'язанні завдань, здійснювати певний аспект навчальної діяльності. Змістові вказівки стосуються поданих в умові завдання об'єктів, їх функцій чи способів застосування у розв'язуванні; операційні — операційного аспекту навчальної діяльності.
Психологія методів навчання
Метод (закінчений цикл) навчання охоплює пояснення нового матеріалу (відтворення педагогом фрагмента навчальної діяльності), постановку навчальних завдань, керівництво виконанням завдань і вправ. Реалізується він через систему навчальних впливів, зокрема шляхом включення учнів у відтворення педагогом фрагмента навчальної діяльності, надання їм самостійності, а також через організаційні форми навчання та модальності обміну інформацією між учнем і вчителем.
На кожному етапі реалізації методу навчання використовуються основні і допоміжні навчальні впливи. Особливо важливими у методах навчання є операціональні компоненти (наприклад, когнітивні дії), що використовуються вчителем у викладанні, а учнем — у навчальній діяльності. Навчальні дії та уміння учня конструюються в його спілкуванні з учителем. Правильно організоване навчальне спілкування сприяє розумовому розвитку учнів, вибору ними раціональних методів навчання.
Навчальні дії учня не можуть бути відокремленими від дій педагога, специфіка яких залежить від навчального
предмета. Конкретні уроки будуються залежно від цілей навчання з урахуванням специфіки відповідних умінь і навичок.
Правильно організоване навчання — це добре організоване вчителем дидактичне спілкування з учнями, яке залежить від особистісних якостей його учасників, їх навчальних і дидактичних дій (практичних, розумових, ідеомоторних, перцептивних та ін.), що трансформуються в операції (способи виконання).
Наприклад, на уроках літератури, історії, музики важливими діями є творча імпровізація вчителя, регулювання темпу і ритму заняття з метою актуалізування уяви та емоційних станів учнів, адекватного емоційного відгуку на дії педагога. На уроках математики, фізики важливі не образність і співпереживання, а чітке формулювання правил, законів (учитель впливає логікою, аргументами), які актуалізують оперативні структури мислення учня.
Навчальне спілкування відбувається з використанням таких методів:
1. Інформаційно-повідомлювальний метод викладання. Особливість його полягає в поясненні вчителем навчального матеріалу, описі ним подій, повідомленні фактів, демонструванні способів виконання дій з використанням таблиць, ілюстративних матеріалів. Педагог вибудовує своє повідомлення так, щоб учні його слухали і чули (хотіли почути), налаштовує їх на сприйняття інформації. Головне для вчителя у процесі повідомлення — вербальними і невербальними засобами підтримувати їх увагу. Для цього він вирізняє важливі слова, сприяє розвитку логічного мислення дітей, використовуючи у своїх висловлюваннях схеми: «Ми знаємо... отже», «Не менш важливим є...».
Учні запам'ятовують викладені ним факти, події, стежать за його логікою, відповідають на запитання, наслідуючи вчителя, роблять висновки. Вони використовують різні навчальні матеріали, зіставляють їх, стежать за відповідями однокласників, коригують неправильні висновки. Розумові дії, які здійснюють учні, — мнемічні, перцеп-тивні, вербальні, розумові (висновок, доказ, аргумент, актуалізація, пригадування фактів та ін.).
2. Пояснювальний метод викладання. Вчитель організовує діалог, переводячи його у внутрішній план, створює ситуацію відкриття наукової ідеї. Його мовленнєві дії ситативні, мимовільні, до викладу матеріалу педагог залу чає учнів. Викладаючи навчальний матеріал, вчитель аналізує його, демонструє зв'язок теорії з практикою, звертає увагу на історичний контекст наукового відкриття. Часто він використовує риторичні запитання («На що це вплинуло?», «Як ви думаєте, чи можна було вчинити інакше?» та ін).
Учні включаються у діалог з учителем і однокласниками, відтворюють логіку наукового відкриття, відновлюють у пам'яті пов'язані з ним історичні події. їх розумові дії — мнемічні, вербальні, імажетивні.
3. Стимулювальний метод викладання. Основним способом повідомлення матеріалу є діалог, для чого вчитель використовує заздалегідь підготовлені запитання. Це стимулює їх зацікавлення новим матеріалом; використання всіма єдиних мовних засобів (учитель висловлює факти зрозумілою дітям мовою); вироблення в учнів власних поглядів на події, процеси (вчитель формує в учнів власну думку, організовує дискусії). Педагог налаштовує дітей на вислуховування чужих думок, дискусії, прогнозування та усвідомлення наслідків сформульованих висновків.
Учні використовують свій досвід, необхідний для розв'язання поставлених проблемних запитань, намагаються наново обґрунтувати повідомлені вчителем наукові дані (інший рівень новизни й узагальненості). Водночас діти допомагають учителю обґрунтувати, довести чи перевірити гіпотезу, відкривають для себе принципи дій, зіставляючи відоме і невідоме, здобувають нові знання.
4. Проблемний метод викладання. Як і при стимулювальному методі викладання, взаємодія вчителя з учнями відбувається в діалозі, а діяльність спрямовується на розв'язання проблемної ситуації. Вчитель виступає у ролі режисера, порадника, помічника, організовує безпосереднє спілкування, залучаючи до нього всіх учнів і заохочуючи їхню ініціативу. Відповідно до дидактичних завдань він нерідко розподіляє учнів на групи для розв'язання проблемних ситуацій, використовуючи при цьому ситуативних лідерів.
Для ефективного розв'язання завдань педагог використовує соціально-перцептивні, сугестивні уміння та навички, вдається до заохочення, схвалення самостійного пошуку учнями відповідей, розв'язання проблемної ситуації. Може він і виконувати роль учня, включаючись У проблемну ситуацію.
За таких умов учні переймають деякі функції вчителя, розподіляють ролі організаторів пошуку, теоретиків, практиків, виконавців, генераторів ідей, вчаться спілкуватись один з одним, узагальнюючи ідеї, розгортаючи к лективний пошук, формулюючи відповіді. Вони роблять нотатки, складають схеми, проводять досліди, ставлять проблеми, висувають і доводять гіпотези. Це розвиває у дітей творчі компоненти мислення, уміння знайти оригінальний шлях, досягти результату в інший спосіб.
у процесі навчання учитель використовує різні методи в основі яких лежать навчальні впливи, ефективність яких залежить від скоординованості його навчальної взаємодії з учнями, їх активності.
Навчання у співробітництві
Створені на основі навчання у співробітництві навчальні методи сприяють підвищенню успішності учіння школярів, вихованню соціально-орієнтованої поведінки (обов'язковості, чуйності, турботи про інших), у співробітництві учні розвивають уміння розуміти точку зору іншого, бути лояльним до неї, зберігаючи при цьому повагу до себе, тощо.
Навчання у співробітництві відбувається у групах, що налічують від чотирьох до шести учнів із різним рівнем успішності. Усі вони повинні опанувати передбачений навчальним завданням матеріал.
Для успішного функціонування групи навчання у співробітництві має відповідати таким умовам:
а) позитивна взаємозалежність: об'єднані у групу учні повинні розуміти, що спільна навчальна діяльність приносить користь кожному. Це досягається завдяки спільним цілям, розподілу завдань, матеріалів і даних між усіма учнями, спільною винагородою за виконане завдання;
б) безпосередня взаємодія: учні, які утворюють групу, повинні перебувати у тісному психологічному контакті один з одним;
в) індивідуальна відповідальність: кожен учень опановує матеріал, відповідає за допомогу іншим. Здібніші учніне повинні виконувати роботу менш здібних;
г) розвиток навичок спільної роботи: учні повинні освоїти навички особистісної взаємодії (контактів), необхідної для успішної спільної роботи (наприклад, навички розподілу, планування та оцінки завдань);
ґ) оцінка роботи: група повинна мати змогу оцінити, Наскільки успішно вона працює.
. У співробітництві ефективно використовуються спеціальні форми навчання. Існують такі види цих форм навчання:
Розподіл завдання на фрагменти. Група одержує зав-ння, а кожен учень — його частину, необхідну для складання цілісної картини. Щоб зрозуміти її, дітям необхідно обмінятися наявними даними (учень, який виконав своє завдання, знайомить з ним інших членів групи). Оцінювання виконаної роботи відбувається за результатами тестування або на підставі підготовленої доповіді. Наприклад, учням доручається підготувати повідомлення про першого Президента України Михайла Грушевського. Одні діти готують матеріал про ранні роки його життя, інші — про політичні погляди і політичну діяльність. Якш;о завдання виконує кілька груп, то «фахівці» з кожного розділу спільно обговорюють свою тему і те, як вони пояснюватимуть матеріал іншим. Потім знову збираються для обговорення кожної теми. Завдяки цьому учні засвоюють загальні відомості, досліджують додаткові теми, які їм необхідно висвітлити перед групою. Це мотивує їх допомогу в оволодінні загальним матеріалом.
Діти, які навчаються за такою методикою, набувають досвіду навчання у співробітництві, виявляють толерантність до однокласників, частіше і конструктивніше взаємодіють з ними, розглядають їх як джерело знань.
2. Командно-ігрові змагання (турніри). Ця методика передбачає участь однієї групи учнів різного рівня навченості у навчальних змаганнях з іншими групами за заздалегідь визначеною темою. Отримавши інструкції вчителя, учні допомагають один одному у підготовці матеріалу. Під час гри її учасники, розділені відповідно до своїх здібностей на кілька рівнів, змагаються з учнями відповідного рівня іншої групи. Кожне завойоване очко одним з учасників щотижневих змагань зараховується в командний залік. Склад команди може змінюватися щ,отижня (переможці на кожному рівні включаються в команду наступного рівня), а ті, ш;о програли, — в команду нижчого рівня. Як свідчать дослідження, учасники команд-переможців навчаються кра-ш,е і цінують свої зусилля і здібності ВИШІЄ, ніж учасники команд, які програли (вони оцінюють свій досвід не дуже високо, не досягають таких успіхів у навчанні, як переможці). З огляду на це бажано передбачати співробітництво не тільки всередині команд, але і між ними, визначивши нагороду для всього класу, якщо всі команди досягли встановленого рівня оволодіння матеріалом.
3. Командне навчання, орієнтоване на результат. Суть його полягає в адаптації попередньої методики командно-ігрових змагань до особливостей навчання у співробітництві. За такого підходу поступ кожного учня визначається на основі порівняння з раніше досягнутими ним результатами. Для цього щотижня пропонуються тести відповідно до можливостей кожного учня, а отримані результати зараховуються в командний залік. При цьому виключається елемент змагання, а низькі результати окремих учасників команди не піддаються розголосу.
4. Спільне читання і написання творів. Спрямоване воно на розвиток мовних навичок в учнів молодшого підліткового віку. Команда співробітництва утворюється з двох пар учнів, узятих із двох груп. Після прочитання всім класом заданого тексту групи обговорюють і перечитують його, розпитують один одного про прочитане, опановують нову лексику, а після всього пишуть твір. Команди допомагають одна одній аналізувати найскладніші частини тексту і взаємно редагують твори. В оцінці творів враховуються середні результати кожної групи. У процесі такої роботи підвип^уються оцінки з читання, а також рівень кооперації учнів.
Здійсненню програм навчання у співробітництві найчастіше перешкоджають такі упередження:
1. Міф про «світ суперництва»: світ дорослих влаштований за принципом суперництва, а тому навчання у співробітництві не готує дітей до дорослого життя. Насправді співробітництво відіграє конструктивну функцію у людських стосунках, збагачує індивідуальний і груповий досвід дітей.
2. Міф про «покарання учнів з високою успішністю»: навчання у різнорідній групі обмежує успіхи найрозвинутіших учнів. Дослідження свідчать, що учні, навчаючись у співробітництві, досягають принаймні не нижчих успіхів, ніж ті, що навчаються у звичайному класі, до того ж часто здобувають додаткові навички через необхідність навчати інших, здійснювати спільну роботу. Більшість методик навчання у співробітництві дає розви-ненішим учням можливість займатися як у групі, так і самостійно.
3. Міф про «нечесні оцінки»: несправедливо оцінювати окремого учня залежно від роботи всієї групи. Однак у Житті діяльність людини найчастіше залежить від результатів діяльності групи (наприклад, у спортивній команді). При навчанні у співробітництві можливо використовувати и індивідуальні оцінки, враховуючи підвищення особистості рівня успішності.
4. Міф про «ледаря»: ледачі учні використовуватимуть "^Таранних. Навчання у співробітництві вимагає відповідальності кожного за докладені власні зусилля. Ефективність ЦІЄЇ методики залежить від якості спостереження за роботою всіх учнів.
у спільній діяльності вчитель і учні перерозподіляють між собою форми і способи вирішення завдань; учні намагаються діяти самостійно, а вчитель виклад навчального матеріалу замінює спрямуванням дітей на самостійне його засвоєння. Завдяки цьому виникає спільний смисловий простір, а навчання стає особистісно зорієнтованим процесом.
Соціально-психологічні механізми навчання
Ефективність навчання опосередковується співвідношенням зовнішніх (соціально-психологічних) і внутрішніх (психологічних) умов і чинників. їх співвідношення є специфічним мезанізмом навчання.
Основними механізмами навчання є постановка педагогом навчальних завдань, зворотний зв'язок, рефлексія, підкріплення.
Постановка педагогом навчальних завдань (задач). Цей механізм полягає у перетворенні зовнішнього навчального впливу в навчальне завдання, яке спрямовує діяльність учня. Завдяки цьому навчальні впливи набувають для учня особистісного смислу (актуалізуються цілі, мотиви, досвід). Формулюючи навчальне завдання, вчитель повинен дбати про активність учня як суб'єкта спільної навчальної діяльності класу; розвиток у нього здатності до управління (саморегуляції, самоорганізації та самоконтролю) власною діяльністю. При цьому важливо, щоб навчання було організоване як процес розв'язання навчально-пізнавальних проблем на основі творчої взаємодії вчителя з учнями.
Від практичного і теоретичного навчальне завдання відрізняється спрямованістю на засвоєння певного способу дії (практичне — на отримання результату, теоретичне — на здобуття відповідних знань). Вирішення завдань є не метою, а засобом досягнення цілей навчальної діяльності.
Навчальне завдання відрізняється від конкретного завдання, яке розв'язується на уроці з будь-якого предмету (виконання вправ з української мови, розв'язання прикладів із математики). Його розв'язання не зводиться до отримання конкретної відповіді після перетворення навчального об'єкта (хімічного, лексичного, математичного матеріалу), спрямоване на засвоєння учнем загального способу виконання дій з певним класом об'єктів (складати хімічні рівняння, логарифмувати, грамотно писати українською тощо). Характерною особливістю навчального завдання є його зв'язок із навчальними цілями, а його розв'язання сприяє досягненню віддалених цілей навчальної діяльності. Для досягнення мети потрібно розв'язати кілька завдань, кожне з яких займає своє місце в системі завдань. Одне і те саме завдання може виявитися як необхідним, так і зайвим. Якщо, наприклад, воно за своєю структурою аналогічне тим, які учень раніпіе розв'язував, то буде не тільки непотрібним, але і шкідливим. Адже це розслаблює учнів, а також призупиняє процес узагальнення способу розв'язування.
Склад навчальних завдань (запитань і відповідей), над якими працює учень, повинен бути відомим учителеві та учневі. Навчальна діяльність передбачає розв'язування учнем системи навчальних завдань: засвоєння навчального завдання, розуміння його мети і призначення.
Навчальне завдання — системне утворення, обов'язковими компонентами якого є предмет завдання у вихідному стані і модель необхідного стану предмета завдання після його розв'язання. «Дане» і «шукане», «відоме» і «невідоме», «умова і вимога» одночасно представлені у структурі завдання у формі вихідного стану і моделі потрібного майбутнього. Навчальне завдання як складна система інформує про явище, об'єкт, процес. У ній чітко визначена лише частина інформації, інша залишається невідомою. її можна отримати тільки шляхом пошуку розв'язання завдання або даних, сформульованих так, щоб між окремими поняттями, положеннями існували неузгодженість, суперечність, а це стимулювало до засвоєння нових знань, доведення, перетворення, узгодження тощо.
Будь-яке завдання складається з предметної частини — класу фіксованих об'єктів; відношень, що пов'язують ці об'єкти; вимог завдання (зазначення мети); оператора завдання (сукупності дій, які необхідно здійснити з умовою завдання, щоб розв'язати його).
Спосіб розв'язування завдання залежить від суб'єктних характеристик людини, яка його розв'язує, і передбачає не тільки вибір, певну послідовність операцій, але і визначення загальної стратегії розв'язання. Розв'язання завдання різними способами сприяє удосконалюванню Навчальної діяльності і розвитку її суб'єкта. Якщо мета Учня полягає у пошуку правильної відповіді, то її можна Досягти одним способом. Розв'язання завдання кількома способами пов'язане з пошуком найкоротшого, раціонального розв'язку. Це вимагає актуалізації різнопланових теоретичних знань, відомих способів, прийомів і створення нових. Набуття учнем певного досвіду застосування знань сприяє розвитку прийомів логічного попіуку, розвиває його дослідницькі здібності.
Особливістю навчального завдання є його спрямованість на суб'єкта, оскільки розв'язання завдання передбачає зміни не в його структурі, а в суб'єкті. Для досягнення навчальної мети необхідно розв'язувати не одне, а систему завдань. Розв'язання одного конкретного завдання може сприяти досягненню різних цілей навчання.
Загалом навчальні завдання мають відповідати таким вимогам:
1) формулювання не окремого завдання, а їх системи;
2) включення в систему завдань, розв'язання яких забезпечує досягнення найближчих і віддалених навчальних цілей;
3) забезпечення засвоєння засобів, необхідних і достатніх для успішної навчальної діяльності. На практиці, як правило, використовуються засоби, що забезпечують розв'язання завдань лише одного класу;
4) конструювання у такий спосіб, щоб відповідні засоби діяльності, засвоєння яких передбачається у процесі розв'язання завдань, були прямим результатом навчання. У більшості навчальних завдань прямим результатом є виконавча частина, а орієнтувальна і контрольна — допоміжними. Це передбачає також застосування завдань на рефлексію (усвідомлення учнями своїх дій).
У навчальній діяльності навчальне завдання пропонується учневі у певній навчальній ситуації, яка може бути ситуацією співробітництва чи конфлікту.
У створенні навчальних завдань передбачається дотримання учителем таких вимог:
1) оптимального співвідношення наочного і логічного, раціонального і емоційного компонентів в умові завдання;
2) виокремлення етапів розв'язування завдань і почер-гової їх реалізації (аналіз умови, знаходження основної ідеї розв'язання, складання плану розв'язування, розв'язування, аналіз та узагальнення розв'язку);
3) перенесення способу розв'язку, засвоєного у розв'язуванні одного завдання, на інші;
4) оптимального співвіднопіення основного та допоміжного завдань у виробленні вмінь розв'язувати певний їх тип;
5) дозування допомоги учням (підказка).
Зворотний зв'язок. У процесі навчання вчитель повинен мати інформацію про процес засвоєння знань, вироблення вмінь і навичок, а також про розвиток піколяра як особистості і суб'єкта учіння. Вчителеві необхідно розрізняти зовнішній (встановлення зв'язку навчальної діяльності учня з навчанням вчителя) і внутрішній (інформування учня про результати його діяльності) зворотний зв'язки.
Рефлексія вчителя і учнів. Суттєвою особливістю навчання як керівництва педагогом навчальною діяльністю є наявність складної системи рефлексивних стосунків. Учитель має відображати свої дії, спрямовані на вибір навчальних впливів, на розв'язання педагогічного завдань, контролювання діяльності учня; створення моделі розвитку особистості учня та його поведінки. Відображаючи себе, учитель має створювати власний образ через призму учнівського сприйняття, що сприятиме забезпеченню відповідності навчального процесу його цілям.
Рефлексування учнів у процесі навчання не зводиться до предметної рефлексії про те, як здійснюється діяльність, але полягає і в їх особистісній рефлексії як суб'єктів діяльності про особливості включення у процес розв'язування завдання.
У рефлексивній діяльності учнів розрізняють такі види рефлексування:
1) усвідомлення учнем своїх дій після знаходження способу розв'язання навчального завдання. За сформова-ності у нього необхідного для розв'язання навчального завдання способу дій учень розв'язує його за готовою програмою. Рефлексія виконує у навчальній діяльності допоміжну роль, вона необхідна для краш;ого розуміння учнем власних дій;
2) усвідомлення учнем своїх дій щодо контролю за діяльністю, спрямованою на розв'язання навчальних завдань. Найскладнішим є усвідомлення дій, з допомогою яких з'ясовуються особливості власної діяльності. При цьому виникає небезпека у спробі безпосереднього співвіднесення учнем діяльності вчителя і власної, без урахування рівня їх сформованості. Педагог повинен встановити причини труднощів учня, особливості засвоєння та узагальнення ним відповідного способу дії;
3) рефлексування учнем своїх дій з власною особистістю. Труднощі, які при цьому виникають, зумовлені обмеженими його можливостями у нагромадженні інформації про себе;
4) усвідомлення учнем у своїх діях вибору навчальних дій. Моделі навчальної діяльності і навчального процесу у школяра, як правило, ще недосконалі, що породжує необхідність вибору дій. Він пробує різні дії, перевіряє їх ефективність у процесі діяльності. Головним шляхом відображення своїх дій є співвіднесення їх з конкретними причинами труднощів у розв'язанні навчального завдання.
Підкріпяення. Кожна правильна думка, відповідь, ставлення, дія мають бути підкріплені, що сприятиме формуванню правильної поведінки індивіда. Таке підкріплення не обов'язково здійснює вчитель, воно може йти і від класу. Неправильні дії та міркування не повинні підкріплюватися.
Врахування основних механізмів навчання є необхідною умовою його ефективності.
Отже, психологічними основами оптимізації навчання є забезпечення функціонування його повноцінної структури в єдності ефективного викладання навчального матеріалу І керівництва вчителем розвитком школярів та їх навчальною діяльністю. Для цього педагог використовує відповідні методи навчання, організовує навчання у співробітництві та актуалізує механізми навчання.
4.4. Психологія типів і видів навчання
Специфіка навчального матеріалу, навчальних завдань, особливості пізнавальної, навчальної діяльності учнів на різних етапах життя є передумовою вибору типів і видів навчання з огляду на їх доступність і результативність.
Психологічна характеристика типів навчання
На результативність навчання впливає тип навчання-Він визначається характером прямого і непрямого його результату і залежить від того, яка частина способу дії є прямим результатом навчання. Успішне формування розумових дій ґрунтується на орієнтувальній основі діяльності (ООД) — системі орієнтирів і вказівок, за допомогою яки учень виконує засвоювану дію. Зважаючи на орієнтувальну основу, П. Гальперін виокремив такі типи навчання:
1. Навчання, результатом якого є виконавча частина с собу дії. За такої організації навчання учням дають неіїо
систему вказівок і орієнтирів, необхідних для правильного виконання дії. Пояснення її зводиться до одноразової демонстрації зразка і словесного його опису під час демонстрації. Учень вчиться виконувати дію за методом спроб і помилок. Сформована дія є не цілком усвідомленою, обмеженими є її можливості щодо перенесення на нові об'єкти і використання для розв'язання нових завдань.
Усвідомлення і засвоєння способу розв'язання, орієнтування під час такого навчання здійснюють самі учні, діючи в режимі спроб і помилок. Вони часто не можуть співвіднести запропоноване завдання з аналогічним, навіть із тим, яке щойно було розв'язане. Тому нерідко намагаються застосувати один і той самий спосіб для розв'язання різних за структурою і типом завдань. Перехід від несамостійного розв'язання завдань під керівництвом вчителя до самостійного розтягується у часі. Більшість учнів потребує відчутної допомоги вчителя.
Таке навчання не сприяє формуванню в учнів предметної та особистісної рефлексії, самоконтролю, саморегуляції і самокорекції дій. Вони важко знаходять помилки та їх причини. З'ясувавши, що результат не відповідає зразкові, повторно виконують ту саму дію замість того, щоб шукати нові способи діяльності.
2. Навчання, продуктом якого є власне орієнтування учня у виконавчій частині дії. Учням дають повну орієнтувальну основу діяльності, в якій кожна дія (операція) співвіднесені з об'єктивними умовами їх виконання. Вони звільняються від впливу несуттєвих змін умов, сфера використання ними знань та умінь розширюється, діти економлять час, сили і матеріальні ресурси. При цьому перед ними постає проблема, пов'язана із способом конструювання орієнтувальної основи дії. Учням пропонують відповідні алгоритми і детальні вказівки щодо виконання дії, шляхів пошуку відповідної дії в конкретній ситуації.
За такого навчання прискорюється засвоєння окремих ДІЙ, в яких чітко вичленовані елементарні операції. Учні швидко засвоюють, узагальнюють зв'язки між об'єктами, іЦо становлять суть операцій. У них не виникає труднощів, характерних для першого типу навчання. Наприклад, за '^міни форми вираження поняття про об'єкт, прискорюється процес засвоєння способів розв'язання завдань, які підда-*°і"Ься алгоритмізації. Це не стосується творчих завдань, для ^Ких не можна скласти певний алгоритм розв'язування.
Характерним недоліком цього типу навчання є відсут-^ть орієнтування учня, яке забезпечує доцільність виконання ним дії. Він не розуміє, чому виконує саме ці дії, а не інші елементарні операції, у тій, а не іншііі послідовності. Таке навчання не забезпечує формування теоретичного мислення. Контроль здійснюється тільки за виконавчою частиною способу дії (поопераційний контроль). Не виникає в учнів і необхідності у предметній рефлексії, яка забезпечує пошук і конструювання нових способів діяльності.
3. Навчання, продуктом якого є власне орієнтування учня, ш,о забезпечує високий рівень аналізу ним завдання. При цьому постає необхідність залучення додаткового змісту навчання і використання відповідних розумових дііі. Орієнтувальну основу діяльності учень формує самостійно з допомогою засвоєного ним загального методу. Оволодіння способами дій, сутністю якого є власне орієнтування, потребує від нього засвоєння принципу побудови матеріалу, що вивчається, вміння аналізувати, ш;о дає змогу знайти цей принцип у навчальному завданні. Йому доводиться самостійно (під керівництвом вчителя) визначати систему розумових дій, адекватних змістові матеріалу, який вивчається, з урахуванням особливостей навчальної діяльності (структури, рівня сформованості).
У такому навчанні аналіз умови задачі та пошук її розв'язку відбувається принципово інакше, ніж у навчанні за першим і другим типами. Учні не обмежуються поверховим аналізом умови завдання, не застосовують стратегію пошуку розв'язку за методом проб і помилок. Аналіз вони починають з ретельного дослідясення об'єктів, ш,о входять до складу умови, співвідносять відомі та шукані величини, самостійно встановлюють властивості об'єктів, необхідні для вирішення завдань. Завдяки цьому долається шаблонність у пошуках розв'язку. Учні прямо не застосовують раніше використані прийоми розв'язування задач, відмінних за структурою, але схожих зовні. Вони самостійно шукають шляхи розв'язування завдань, оцінюють їх оптимальність.
Тип навчання визначає особливості активності школярів у навчальній діяльності та її результати. Різні типи навчання мають неоднакові ефективність і результативність.
Психологічна характеристика видів навчання
Залежно від змісту та організації навчання виокремлюють різні види навчання. Для цього використовуються різні критерії: за предметним змістом розрізняють навчання фізики, математики, літератури, іноземної мовитощо; за способом — проблемне навчання, програмоване навчання,репродуктивне навчання та ін.
Проблемне навчання
Основна ідея проблемного навчання полягає у забезпеченні розвитку творчих задатків учнів через розв'язання проблемних завдань. Виникла вона у гештальт-поихології.
Проблемне навчання — система методів, засобів, що шляхом розв'язування проблемних завдань у процесі засвоєння нових знань формують в учнів творче мислення та пізнавальні інтереси.
Воно має за мету одержання нових знань, формування теоретичних і практичних умінь учнів через розв'язування завдань, що виникають у проблемних ситуаціях. У ньому долаються недоліки методів, що передбачають стихійне тренування і механічне запам'ятовування навчального матеріалу без його розуміння. Тому проблемне навчання називають сократівським, евристичним методом, дослідницьким навчанням тощо.
Проблемне навчання передбачає імітацію творчого процесу пізнання, моделювання головних його ланок: створення проблемної ситуації та керівництва попіуком шляху розв'язання її. Знання не передаються учням у'го-товому вигляді, а здобуваються внаслідок самостійної пізнавальної діяльності у проблемній ситуації. Вчитель ставить учня в проблемну ситуацію, в якій наявні знання не дають йому змоги розв'язати завдання, що змушує актуалізувати своє мислення. Якщо учень засвоїв загальний спосіб розв'язання навчальних завдань цього класу, то завдяки репродуктивному мисленню легко знайде вихід з такої ситуації. Незнання такого способу робить для нього пізнавальну ситуацію проблемною.
Проблемна ситуація — пізнавальна ситуація, за якої учневі недостатньо наявних знань для розв'язання, виконання теоретичного чи практичного завдання, що породжує суб'єктивну потребу в нових знаннях, стимулює пізнавальну активність школяра.
Для учня проблемна ситуація виникає тоді, йоли в нього є пізнавальна потреба та інтелектуальні можливості розв'язати завдання. Він усвідомлює суперечності між наявними та новими знаннями, відомим і невідомим, даним 1 Шуканим, умовами і вимогами.
проблемні ситуації розрізняють на основі структури дій, що виконуються при розв'язанні проблеми (наприклад, перебудування способу дії); рівня розвитку цих дій в учня, який розв'язує проблему, труднощі проблемної ситуації, які залежать від його інтелектуальних можливостей.
Психологічно проблемна ситуація свідчить про труднощі, які учень не може подолати з допомогою наявних у нього знань і умінь, що спонукає до активного пошуку шляхів розв'язку. Вона визначає відносини між суб'єктом і умовами його діяльності, в яких розкривається невідоме, шукане. Основною умовою виникнення проблемної ситуації є потреба людини в новому, що розкриває властивості або способи дії.
Методика проблемного навчання ґрунтується на стимулюванні роботи мислення (репродуктивного, продуктивного). Найвищий рівень проблемності навчальної ситуації свідчить, що учень сам формулює проблему (завдання), знаходить розв'язок, здійснює його і контролює правильність розв'язання. За низького рівня проблемності учень реалізує тільки третій компонент цього процесу (розв'язування), а все інше здійснює педагог.
У проблемній ситуації учень має справу з незрозумілим, невідомим, тобто діє в об'єктивних обставинах, в яких проблема вимагає від нього розумових, нерідко і практичних зусиль і дій. Коли в діяльність школяра включається мислення, проблемна ситуація перетворюється на завдання. Боно виникає з проблемної ситуації, тісно пов'язане з нею, однак і суттєво відрізняється (виникає як наслідок аналізу проблемної ситуації).
Отже, проблемна ситуація є особливим станом учня, що свідчить про його пізнавальну потребу в пошуку нових знань або принципів дії, а також побудови нових способів дії.
Проблемні ситуації можуть бути теоретичними (необхідність розкрити нову закономірність, відношення, потрібні для пояснення певного явища, доведення істинності певного твердження) і практичними (неузгодженість на рівні предмета дії).
На практиці проблемне навчання реалізується через систему проблемних завдань. Джерелами таких завдань є історія науки і техніки, екстремальні ситуації професійної діяльності, життєві факти, альтернативні методи розв я-зування професійних завдань.
Для створення і розв'язання проблемної ситуації необхідні: проблеми, труднощі, суперечності між старим і новим, відомим і невідомим, недостатність стандартни засобів діяльності; наявність пізнавальної потреби; фізичні, інтелектуальні, операціональні можливості діяльності. Учень опиняється в інтелектуально складній ситуації, з якої повинен знайти вихід. Як правило, про проблемну ситуацію свідчать запитання: «Чому?», «Як?&, «У чому причина?», «Який зв'язок між цими явищами?» та ін.
Наприклад, учні отримали завдання побудувати трикутники за заданими трьома кутами (їх сума суттєво відрізнялася від 180°). Оскільки учні не могли цього виконати, перед ними постала проблемна ситуація, пов'язана з необхідністю з'ясувати, чому неможливо побудувати такі трикутники.
Загалом поведінка учня у проблемній ситуації аналогічна поведінці вченого, який робить наукове відкриття. Розв'язуючи її, учень робить своє мікровідкриття. Запитання, які учень ставить собі, є його взаємодією з умовами, з об'єктом, які становлять предмет пошуку, невідоме.
Створення проблемних ситуацій у процесі навчання повинне підпорядковуватися таким правилам:
1) допомагати учням відкрити у предметі нові знання або засвоїти нову дію. Вони мають ґрунтуватися на наявних у школярів знаннях і містити тільки один невідомий елемент (закономірність або загальні умови дії, які викликають пізнавальну потребу);
2) відповідати інтелектуальним можливостям учнів. Чим виш,ий інтелектуальний потенціал учня, тим складніше проблемне завдання має висуватися для нього;
3) передувати поясненню навчального матеріалу;
4) включати навчальні завдання, запитання і практичні завдання, які не є проблемною ситуацією;
5) поєднувати різні типи завдань (теоретичні, практичні);
6) формулюватись вчителем, указуючи на причину невиконання навчального завдання;
7) актуалізувати в учнів пізнавальну потребу.
У процесі навчання виникають також проблемні завдання, особливість яких полягає у тому, ш;о їх розв'язок ґрунтується на минулому досвіді учня, передбачає пошук Одповіді зааналогією або подібністю.
Упроблемній ситуації знайти відповідь на основі досвіду Неможливо, необхідно побудувати новий спосіб розв'язання або виявити нову закономірність. Тому важливими
умовами її появи є ступінь новизни пізнавального елемента і рівень його узагальненості. Проблемні ситуації бувають основними, частковими, допоміжними. Інтелектуальна діяльність у проблемній ситуації зумовлює новий рівень узагальнення, відкриває нові можливості розвитку.
Етапами інтелектуальної діяльності є:
— розуміння завдання, сформульованого вчителем або учнем;
— прийняття завдання учнем (розв'язання завдання повинне бути особистісно значуп^им, зрозумілим і прийнятним);
— емоційне переживання, бажання формулювати і розв'язувати власне завдання.
Проблемне засвоєння знань можливе за наявності послідовної системи проблемних ситуацій, спрямованих на збагачення знань і дій.
Проблемне навчання є трудомістким процесом. Залежно від теоретичної підготовленості учнів і готовності вчителя до проведення проблемних уроків може здійснюватися на таких рівнях:
а) вчитель ставить проблему, формулює її, спрямовує учнів у пошуках розв'язку. Наприклад, під час вивчення теореми Піфагора вчитель формулює проблему: «Для будь-якого прямокутного трикутника квадрат гіпотенузи дорівнює сумі квадратів катетів. Подумайте, як можна довести цю теорему*. Учні доводять її самостійно;
б) педагог указує проблему, а учні намагаються її сформулювати і розв'язати. Наприклад, учитель спонукає учнів знайти співвідношення між гіпотенузою і катетами прямокутного трикутника;
в) учні аналізують і розв'язують проблему. Наприклад, учні повинні досліджувати властивості прямокутного трикутника, виявити співвідношення між його сторонами.
Показниками ефективності проблемного навчання є суттєве підвиш;ення якості засвоєння школярами навчального матеріалу, молсливостей його використання, формування творчих здібностей і пізнавальної мотивації, що сприяє їх самоосвіті. Обсяг проблемного матеріалу, ш;о підлягає засвоєнню, залежить від його типу і рівня розвитку учнів. При засвоєнні теоретичних знань проблемне навчання ефективніше, ніж при засвоєнні професійно-практичних. Учитель повинен організувати ситуації, які містили б у собі суперечності, враховували можливості учнів; набували для них суб'єктивної значущості, сприймалися ними як проблема, що потребує розв'язання.
Проблемне навчання передбачає засвоєння знань, творчу активність особистості. Його елементи застосовуються У виробленні професійних умінь і навичок.
Умовою успішності проблемного навчання є високий творчий потенціал, інтелектуальна працездатність, професійна майстерність учителя. Він повинен ставити проблеми відповідно до пізнавальних можливостей школярів, організовувати їхню пізнавальну активність, дозувати свою допомогу, фіксувати стадії розв'язання проблеми. Систематичне використання проблемного навчання сприяє по-легпіенню роботи педагога.
Загалом у проблемному навчанні засвоєння знань відбувається як суб'єктивне відкриття їх учнями з допомогою педагога. Головними його умовами є виникнення у кожного учня пізнавальної потреби в навчальному матеріалі; суб'єктивне відкриття ними нових знань, необхідних для розв'язання теоретичних і практичних завдань. Системне використання проблемного навчання сприяє розвитку в учнів мотивів до творчого навчання.
Програмоване навчання
Варіантом керівництва пізнавальною діяльністю учнів є програмоване навчання. Цей вид навчання ґрунтується на певних дидактичних принципах, сприяючи індивідуалізації навчальної діяльності. Виділяють лінійне, розгалужене і змішане програмування.
Програмоване навчання — система подавання теоретичного матеріалу та організованих форм навчальної роботи учня, що сприяють йому у самостійному здобуванні знань, оволодінні уміннями і навичками.
Ґрунтується програмоване навчання на загальних і специфічних дидактичних принципах (послідовності, доступності, наступності, систематичності, самостійності), які реалізуються у процесі виконання головного його елемента — навчальної програми. Для програмованого навчання важлива наявність «дидактичної машини* (програмованого підручника). На всіх його етапах педагог має змогу керувати засвоєнням матеріалу з допомогою прямого і зворотного зв'язку, у ньому певною мірою здійснюється індивідуальний підхід, ш,о реалізується у врахуванні! х^арактеру і у темпі засвоєння учнями програми. Але Головним є підпорядкованість процесу засвоєння знань, вироблення умінь навчальній програмі. Програмоване
Завчання є засобом організації самостійної роботи школярів.
Головною проблемою програмованого навчання є моделювання, конструювання навчальних програм, підручників, навчальних посібників, евристичне програмування та ін. Воно підпорядковується таким принципам:
а) поділ матеріалу на окремі порції-кадри, що відповідають одному кроку у процесі засвоєння;
б) активність процесу засвоєння (необхідність виконання завдань, запропонованих у кожному кадрі);
в) наявність зворотного зв'язку (самоконтролю) у виконанні кожного завдання;
г) можливість індивідуалізації процесу навчання.
Реалізація цих принципів призвела до створення програм-матеріалів і використання навчальних машин. Найпоширенішими системами навчального програмування є лінійне, розгалужене і змішане.
Лінійне програмування.Для лінійного програмування важливий послідовний виклад навчального матеріалу, що сприяє безпомилковому засвоєнню. Навчальний матеріал поділяють на порції, що охоплюють завдання мінімальної складності; дозують на найменші порції, орієнтуючись на рівень знань відстаючого школяра. Пропуск у кадрі (кроці) слова є основним завданням (знайти слова, словосполучення, поняття, що становлять частину матеріалу, який необхідно засвоїти). Учні мають послідовно виконувати ті самі дії. Лінійні програми розраховані на чітке уявлення про розумові можливості учнів у вивченні певної теми. Дидактичний матеріал у них поділяється на невеликі дози (кроки), які учні засвоюють відносно легко і послідовно. Запитання, проблеми програми не повинні бути надто важкими, оскільки діти можуть втратити інтерес до роботи. Для уникнення механічного запам'ятовування інформації одна і та сама думка повторюється у різних варіантах у кількох кроках програми. Учні повинні самі давати відповіді на запитання, вирішувати проблеми, використовуючи для цього необхідну інформацію. При цьому вчитель інформує їх, наскільки правильні чи помилкові їхні відповіді. Кожен учень має подолати всі кроки програми у зручному для нього темпі (кількість вказівок, які полегшують одержання відповіді, поступово зменшується).
у програмованому навчанні чітко розписані дії учителя та учня (своєрідна дуалістичність). Функцію вчителя монсуть виконувати не тільки педагог, але й програмований підручник, програма. Таке навчання використовує системи навчальних матеріалів, які пред'являють школярам у вигляді спеціальних одиниць, що відповідають кроку засвоєння. Після його розв'язання у наступному кадрі подається необхідна (правильна) інформація, що забезпечує виправлення за необхідності допущеної помилки.
У лінійному програмуванні учням пропонують завдання для самоконтролю, виконання яких свідчить про засвоєне знання або сформовані уміння чи навички.
Функцію вчителя ефективно виконує програмований посібник. Педагог створює систему підкріплень, підказок, які спрямовують учня до правильного результату. Однак він не самостійно шукає правильний пілях у засвоєнні знань і формуванні навичок, за нього це робить педагог (програмований посібник).
Програмоване навчання забезпечує індивідуалізацію навчання. Кожен учень може вчитися відповідно до своїх індивідуальних особливостей, рівня розвитку, темпу і стилю.
Розгалужене програмування. Від лінійного програмування воно відрізняється множинністю, багаторазовістю вибору кроку. Розгалужене програмування зорієнтоване не стільки на безпомилковість дії, скільки на з'ясування вчителем та учнем причин, що зумовили помилку, вимагає певних розумових зусиль, керує процесом мислення. Підтверджує правильну відповідь зворотний зв'язок, а не тільки позитивне підкріплення.
Розгалужена програма є великим текстом, що містить багато відповідей на запитання до нього. Пропоновані у рамках (віконцях) розгорнуті відповіді відразу ж оцінюються як правильні або відхиляються. Це супроводжується вичерпною аргументацією. За неправильної відповіді учневі пропонується повернутися до вихідного тексту, подумати і знайти інший розв'язок. Правильна відповідь учня передбачає відповіді на наступні запитання і т. д.
Використання запитань має на меті перевірити знання учнем вміщеного у даній рамці матеріалу; відіслати його у разі негативної відповіді до рамок, що координують і обґрунтовують правильну відповідь; закріпити основну інформацію з допомогою раціональних вправ; спонукати учня докладати більше зусиль, подолати механічне навчання через багаторазове повторення інформації; сформувати в нього необхідну мотивацію.
Розгалужена програма повніше, ніж лінійна, враховує особливості научіння (мотивацію, свідомість, темп засвоєння), передбачає індивідуалізацію навчання. Пайпід-готовленіші учні виконують її швидше. Вона передбачає різні шляхи засвоєння знання, коли піколяр, минаючи розгалуження, переходить від одного головного кроку до наступного, засвоює складніші та об'ємніші порції матеріалу. При цьому передбачаються і враховуються можливі його труднош;і. Невстигаючі учні, прочитавши завдання, повертаються до інструкції, в якій містяться необхідні відомості. Завдяки цьому засвоєння нового відбувається не в прямому, а у зворотному порядку, тобто не із засвоєння і наступного застосування.
Розгалулсена програма складається із двох частин: перша містить необхідні для засвоєння основні відомості, друга — завдання, які необхідно виконати на основі цих відомостей. Матеріал пропонується дітям не відразу, а поступово. Правильні і неправильні відповіді не подаються. Жоден учень не зможе виконати завдання, не подолавши перпіу частину, що містить пояснення.
Змішане програмування. У змішаних системах програмованого навчання поєднуються лінійна і розгалужена (сітчаста) програми. Врахування труднопіів у виконанні учнями завдань з використанням лінійної та розгалуженої програм стало передумовою поєднання проблемного підходу в навчанні з програмованим.
У сучасній практиці навчання використовуються окремі елементи програмованого навчання: автоматизація контролю знань, використання навчальної техніки для консультування ШьКодярІЕ, різні типи тренаж.ерів. адаптивні системи навчання, принципи проблемного навчання, різні форми діалогової навчальної взаємодії у процесі навчання з допомогою комп'ютера.
Програмоване навчання спонукало до пошуку оптимальних форм керівництва ним. Воно сприяє інтенсивному використанню та створенню спеціальних навчальних засобів. Але жоден технічний засіб не може замінити слово вчителя, здійснити підкріплення навчальної діяльності школяра.
Для програмованого навчання розроблені спеціальні програмовані підручники — самовчителі з різних навчальних предметів, де вміш,ені різноманітні змішані форми програмованих навчальних матеріалів. У такому навчанні широко використовуються автоматизовані навчальні системи (АНС) — технічні засоби, в т. ч. телебачення І комп'ютери.
Отже, програмоване навчання — це така організація навчального процесу, ш;о забезпечує можливості самостійного засвоєння учнями (студентами) предмету, поділеного на фрагменти (кроки) навчального матеріалу (знань, вмінь і навичок), постійний зворотний зв'язок для учня (педагога) про успіпіність його засвоєння.
Алгоритмізоване навчання -
Із психологічного погляду алгоритмом є загальнозрозумілий опис певної послідовності інтелектуальних операцій, необхідних і достатніх для розв'язання завдань певного класу. Учні, які добре знають правила, роблять помилки через невміння їх використовувати, недостатнє володіння методами дііі і послідовності суджень.
Алгоритмізоване навчання — система прийомів, методів розв'язання завдань у визначеній послідовності.
Приізоми розв'язання одного і того самого завдання різними учнями моисуть бути різними. Наприклад, одне речення він аналізує одним способом, наступне — іншим, хоч метод дії в обох випадках повинен бути однаковим. У зв'язку з цим в учнів часто виникає невпевненість у власних діях і розв'язках. А помилки з'являються через те, що учні знають і виконують липіе частину операцій, необхідних для розпізнання певного граматичного явища, або користуються ними не в тій послідовності, що необхідно. Наприкінці 60-х ^ початку 70-х років XX ст. програмоване навчання отримало новий імпульс до розвитку у роботах Л. Ланді, який запропонував алгоритмізувати цей процес.
Існують різні види навчання, застосування яких на практиці зумовлене змістом навчального предмету, обставинами навчального процесу тощо. Педагог повинен вміло їх використовувати у практичній діяльності задля досягнення навчальної мети.
Психологія засвоєння і розуміння знань і понять
Засвоєння знань є складним процесом, який охоплює механізм, шлях формування людиною індивідуального досвіду, що відбувається упродовж усього життя в результаті спостереження, узагальнення, прийняття ріпіень і власних дій, стихійно чи у спеціальних освітніх умовах; є складною інтелектуальною діяльністю людини, що поєднує в собі всі пізнавальні процеси (сенсорно-перцептивні, мнемічні, мислительні та метакогнітивні знання), які забезпечують прийом, значеннєву обробку, збереження та відтворення матеріалу; це результат навчання, навчальної діяльності (міцно, системно, якісно засвоєні знання).
Основним завданням навчання є опанування людиною теоретичними знаннями, які виникають через розумовий аналіз та узагальнення суттєвих відношень усередині об'єкта, а також між об'єктами усередині системи, що мають загальне значення для всіх її предметів. Оскільки теоретичне знання виробляється шляхом аналізу, воно встановлює генетичні корені розвитку явища: звідки явище виникає, як розвивається перед тим, як стати актуальним, які перспективи його розвитку тощо. Якщо емпіричне знання фіксує явище статистично, констатує як факт, то теоретичне пояснює його у змінах, відповідаючи на запитання: «Що з чого і чому саме так виникло?», «Звідки і чому так сталося?*, «Для чого вироблено або задумано?*. Як узагальнене знання про суттєве у предметах і явищах теоретичні знання завжди фіксуються в узагальнених термінах — наукових поняттях (людина, природа, транспорт, коло, ссавець), емпіричні — у словах-термінах (Володя, яблуко, автомобіль, кільце, верблюд). Виражене у понятті теоретичне знання є результатом узагальнення суттєвих властивостеіі безлічі предметів і явищ, об'єднання їх на цій основі в загальний клас предметів (явищ).
У процесі навчання учень повинен засвоювати насамперед теоретичні, а не емпірічні знання.
Психологічні особливості засвоєння учнями знань
Шляхом розв'язання навчальних розумових завдань, сходження від абстрактного до конкретного, від загального до індивідуального відбувається засвоєння наукових знань. Учень, який вивчає теорію, відпітовхується від неї як від підсумку дослідження і йде до його початку, простежуючи процес її становлення. Завдяки цьому він починає глибше розуміти теорію. Тому вивчення теорії організовується в діяльності, адекватній тій, в якій вона започаткувалася. Зрозумівши загальну закономірність, закладену
в теорії, теоретичному висновку, учні розуміють і похідні.
від неї. На цій основі учень завжди може засвоїти у навчальному предметі специфічні прояви теорії (наприклад, знаючи частини мови, він може самостійно проаналізувати і розпізнати, до якої з них належать конкретні слова). У цьому полягає легкість засвоєння учнями теоретичних знань і формування у них теоретичного мислення за використання методу сходження від абстрактного до конкретного, від загального до конкретного.
Завдання школи — формувати теоретичне мислення та узагальнення. За теоретичного узагальнення школяр в основі цілеспрямованого аналізу одного явища, випадку отримує можливість виділити суттєві ознаки як основу поняття. Наприклад, на основі аналізу одного завдання (моделі) з'ясовується загальна структура способу розв'язання. Пізніше цей спосіб застосовується у розв'язанні інших конкретних завдань. Формування узагальнених прийомів розв'язання є засобом успішного розв'язання конкретних завдань.
Обравши шлях сходження від абстрактного до конкретного, діти спочатку повинні засвоїти основні поняття — складові теорії науки (навчального предмета), ш,о дає розуміння його загальних ознак, допомагає розкриттю часткових виявів. Одночасно цей шлях, особливо для молодпіих школярів, повинен поєднуватися із зворотним: від конкретного до загального.
Засвоєння є процесом приймання, значеннєвої переробки, збереясення отриманих знань, застосування їх у розв'язанні практичних і теоретичних завдань. Воно має складну внутрішню структуру, яка охоплює отримання нової інформації; перетворення (трансформація); пристосування інформації до розв'язання завдань, перевірку і контроль результатів.
Психологічними компонентами засвоєння є:
а) позитивне ставлення до навчання, ш;о вираясається в увазі та інтересі учнів до змісту навчання. Дидактично це пов'язується з оптимальним для засвоєння навчального матеріалу учнями кожної вікової категорії темпом навчальної роботи;
б) процес безпосереднього чуттєвого ознайомлення з матеріалом, ш;о пов'язано з використанням наочності, вихованням в учнів спостережливості, при цьому наголошується на взаємозв'язку предметної, зображувальної, схематичної (в т. ч. символічної) та словесної наочності;
в) мислення як процес активної переробки отриманого матеріалу, осмислення і розуміння зв'язків і відношень, включення нового матеріалу в систему засвоєного учнемзнання;
г) процес запам'ятовування і збереясення отриманої і переробленої інформації, який залежить від ефективності запам'ятовування і збереження інформації, від конкретної установки на запам'ятовування (мета, характер використання в практиці тощо) та включення в активну власну діяльність);
ґ) необхідність зв'язку предметної, образотворчої (в т. ч. 'Символічної) і словесної наочності. Учень зможе засвоїти Нове поняття тільки тоді, коли в нього буде необхідна перцептивна основа — відчуття та образи, що відповідають цьому поняттю. Тому сходження від абстрактного до конкретного повинне супроводжуватися сходясенням від конкретного до абстрактного. Особливо це стосується навчання у початковій піколі.
Усі компоненти засвоєння формуються у двосторонньому процесі навчальної взаємодії, де вони взаємопов'язані і взаємозумовлені системою *і вчитель — навчальний матеріал — учень*. Ці психічні процеси взаємозалежні і взаємо-проникні. Найбільша їх ефективність зумовлюється конкретністю настанови на запам'ятовування (час, мета, характер використання у практиці тощо); включеністю учня в активну самостійну діяльність. Так, за настанови на важливість навчального правила (закону) можливість використання його у житті, у порівнянні з іншими правилами, буде зафіксоване, утримане в пам'яті міцніше, ніж коли б довільно заучувалося. У процесі засвоєння відбувається формування усіх процесів сприймання, запам'ятовування, мислення. Основними його стадіями є первинне ознайомлення з матеріалом (сприйняття); осмислення; закріплення; оволодіння (оперування матеріалом у різних умовах — на практиці, у процесі розв'язування завдань).
Відповідно до цієї моделі процес засвоєння складається з таких етапів:
1) ознайомлення, під час якого учні отримують необхідні роз'яснення про цілі дії, їм показують, на що необхідно орієнтуватись, як її слід виконувати, у них виникає необхідна мотивація;
2) матеріальна (матеріалізована) дія, тобто виконання її в матеріальній, розгорнутій формі. Це сприяє освоєнню учнями змісту дії (складу операцій, правил виконання), об'єктивному контролю вчителя за виконанням кожної операції;
3) зовнішнє мовлення, у процесі якого всі елементи дії реалізуються в усному чи писемному мовленні. На цьому етапі відбувається узагальнення дії, яка ще не є автоматизованою, «згорнутою».
4) зовнішнє мовлення, під час якого дія виконується у формі проговорювання «про себе». З дією продовжують відбуватися зміни у напрямі узагальнення і згортання;
5) виконання дії у формі внутрішнього мовлення, внаслідок чого вона максимально згортається і автоматизується.
Сприймання матеріалу пов'язане з його осмисленням^ яке випереджує сприймання, включається в нього, надбудовується над ним. Осмислення — другий етап сприймання, який входить у перший і є основою третього — запам'ятовування, що виступає не тільки постійним осми; сленням, включенням у нові значеннєві зв'язки, але переосмисленням цього матеріалу. Головне, щоб постійно відбувалося не тільки «повторювальне*, але й вільне відтворення навчального матеріалу.
Важливим етапом засвоєння є застосування навчального матеріалу на практиці, коли оволодіння знаннями спрямоване вже не на навчання, а на практичну мету.
Основними характеристиками засвоєння є:
а) міцність (незалежність використання засвоєних знань і вироблених умінь від часу, різноманітність ситуацій та умов їх застосування). Вона суттєво залежить від системності, смислової організації сприйнятого навчального матеріалу, його особистісної значущості і того емоційного відгуку, який цей матеріал викликає в учня. Якщо навчальний матеріал, його сприймання, запам'ятовування викликає почуття радості, задоволення, то це створює психологічні передумови для ефективного засвоєння, краще засвоюється те, що включене в діяльність і спрямоване на використання в майбутній практиці;
б) керованість (активність учня у засвоєнні) та особистісна зумовленість засвоєння (зворотний вплив засвоєння на формування особистості школяра: нових мотивів, цілей, стратегій засвоєння, оцінювання тощо);
в) узагальненість на рівні принципу, програми (розуміння учнем основного правила, закономірності, основної стратегії дії) і способу дії (розуміння шляху її здійснення);
г) готовність (легкість) актуалізації знань, повнота і системність. Характер дій свідчить про всі характеристики засвоєння, які можуть бути не тільки безпосередніми, але й опосередкованими через дії.
Характер засвоєння залежить від вікових можливостей учнів, використовуваних засобів, співвіднопіення репродуктивних і продуктивних дій, здатності узагальнювати.
Психологічні особливості засвоєння учнями наукових понять
Знання існує у формі понять, тобто мисленного відображення загальних і суттєвих властивостей предметів і явищ дійсності. Засвоєні наукові поняття є основною передумовою доцільної та ефективної діяльності людини з новими об'єктами, ситуаціями та завданнями. Тому формування в учнів системи наукових понять — одне із основних завдань навчального процесу.
. Формування понять забезпечується різними видами Діяльності. Так, предметна діяльність (маніпуляції, переміщення) сприяє пізнанню властивостей предметів і явищ; перцептивна (сприймання і спостереження) забезпечує відображення цих властивостей в образах та уявленнях людини; мисленнєва (аналіз, синтез, порівняння, абстрагування, типізація) спрямована на порівняння цих властивостей і виокремлення з них загальних, суттєвих; мовна закріплює ці загальні властивості у слові, абстрагуючи їх від предметів та узагальнюючи як ознаки певного класу.
Засвоїти знання з навчального предмета означає оволодіти системою наукових понять: математичних, історичних, біологічних та ін. Діти стикаються з труднощами при тлумаченні понять. На думку, наприклад, молод, шого школяра, миша є домашньою твариною (оскільки живе вдома), хижі тварини — «шкідливі», «страшні*. Вони не вважають хижаком кішку (вона «хороша»). Минулий життєвий досвід заважає дитині опанувати знання. Помилки у засвоєнні понять зумовлені тим, що на початку навчання школярі не вчаться їх диференціювати. Якщо у поясненні вчитель використовує невелику кількість однотипних предметів, у дітей формується обмежений досвід, який гальмує вичленовування та
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 4787;