Використання методів генетичної інженерії в створенні ферментних препаратів
Для отримання продуцентів використовують:
- селекція
- мутагенез
- генетично-інженерні методи
Генна інженерія. Три напрямки:
- збільшення копійності генів
- використання сильних промоторів
- модифікація білків
Збільшення копійності генів – це використання багатоколійних плазмід, які вводять в продуцент.
Модифікація білків:
1). Модифіковані ферменти отримують сайт-спрямованим мутагенезом вихідних генів, тобто заміна однієї або декількох амінокислот на рівні генів.
Для цього in vitro хімічно синтезують необхідну ДНК-послідовність і цю послідовність вбудовують в необхідний ядерний геном продуценту або в плазміду, яку вносять в продуцент.
Приклади:
- якщо в молекулі фосфоліпази замінити аспарагін на аспарагінову кислоту та глутамін на лізин, то підвищується специфічна активність даного ферменту.
- заміна однієї амінокислоти тирозину тРНК-синтази в Bacillus збільшила спорідненість цього ферменту до АТФ в 100 разів.
- заміна амінокислоти на інші, що призводить до збільшення термостабільності, до граничних значень рН, це досягається змінами третинної структури, яка обумовлена сульфгідридними зв’язками ( цистеїн або додається, або забирається).
2). Модифікація ферменту також здійснюється за допомогою вбудовування або виключення субстрат зв’язуючого домену ферменту (замінюється послідовність амінокислот). Приклад: в результаті введення в молекули глікозилтрансферази, целюлозозв’язуючого домену, фермент набуває здатності зшивати розриви молекул в аморфних ділянках целюлози.
3). Конструювання гібридних молекул полягає в створенні гена, що складається з ділянок, що кодують функціональні домени двох близьких або різних білків. В результаті розширюється субстратна специфічність, або 2 біохімічні ланцюга поєднуються в один.
Конструювання таких гібридних молекул здійснюють за допомогою:
- трансдукція
- класична трансформація
- кон’югація
- метод злиття протопластів
Продуцент – E. coli
Продукуються ферменти як бактеріальні, так і грибні.
Також використовують бактерії: Bacillus subtilis, гриби: Asp.niger, Thrihoderma.
Отримані продукти (рекомбінантні ферменти) мають більшу чистоту; легше виділяються та очищуються; мають кращі фізико-хімічні властивості; вищу активність.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 615;