Аналіз використання технологічного обладнання
Показники, що характеризують використання технологічного обладнання. Порядок обчислення й аналізу їх. Розрахунок впливу факторів на зміну випуску продукції.
Аналіз роботи обладнання базується на системі показників, що характеризують використання його чисельності, часу роботи і потужності.
Розрізняють обладнання наявне і встановлене (здане в експлуатацію), фактично використовуване у виробництві, те, що перебуває в ремонті і в модернізації, та резервне. Найбільшого ефекту досягають, якщо за величиною перші три групи приблизно однакові.
Для характеристики ступеня залучення обладнання у виробництво розраховують такі показники:
- коефіцієнт використання наявного обладнання:
- коефіцієнт використання парку встановленого обладнання:
Різниця між кількістю наявного та встановленого обладнання, помножена на плановий середньорічний виробіток продукції на одиницю обладнання, - це потенційний резерв зростання виробництва продукції за рахунок збільшення кількості діючого обладнання.
Для характеристики ступеня екстенсивного завантаження обладнання вивчають баланс часу його роботи. До нього входять:
- календарний фонд часу – максимально можливий час роботи обладнання (кількість календарних днів у звітному періоді множать на 24 і на кількість одиниць встановленого обладнання);
- режимний фонд часу – (кількість одиниць встановленого обладнання множать на кількість робочих днів звітного періоду і на кількість годин щоденної роботи з урахуванням коефіцієнта змінності);
- плановий фонд – час роботи обладнання за планом. Відрізняється від режимного часу на перебування обладнання в плановому ремонті і в модернізації;
- фактичний фонд відпрацьованого часу за даними обліку.
Порівняння фактичного і планового календарних фондів часу дає змогу встановити ступінь виконання плану введення обладнання в експлуатацію за кількістю і термінами; календарного і режимного – можливістю кращого використання обладнання за рахунок підвищення коефіцієнта змінності, а режимного і планового – резерви часу за рахунок скорочення його витрат на ремонт.
Для характеристики використання часу роботи обладнання застосовують такі показники:
коефіцієнт використання календарного фонду часу:
коефіцієнт використання режимного фонду часу:
коефіцієнт використання планового фонду часу:
частка простоїв у календарному фонді:
де , , , - відповідно фактичний, плановий, режимний і календарний фонди робочого часу обладнання;
ПР – простої обладнання.
Під інтенсивним завантаженням обладнання розуміють випуск продукції за одиницю часу в середньому на одну машину (1 машино-годину). Показником інтенсивності роботи обладнання є коефіцієнт інтенсивності його завантаження:
де , - відповідно фактичний і плановий середньогодинний виробіток.
Узагальнюючий показник, що комплексно характеризує використання обладнання, - коефіцієнт інтегрального навантаження як добуток коефіцієнтів екстенсивного й інтенсивного завантаження обладнання:
Тема 10. Аналіз витрат на виробництво, собівартості і реалізації продукції
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1274;