Загальні вимоги техніки безпеки в машинно-котельних відділеннях суден (МКВ).

Машинно-котельні відділення (МКВ) на морських судах відносять до категорії приміщень підвищеної небезпеки.

Забезпечення нормальних і безпечних умов праці в МКВ досягається пристроєм гарної вентиляції, достатнього висвітлення робочих місць і контрольно-вимірювальних приладів (СТОСІВ), чітко позначених основних і запасних виходів, спеціальних площадок, платформ, трапів з поручнями, вільних проходів між агрегатами, надійних захисних огороджень деталей механізмів, що рухаються. Плити настилів і площадок повинні бути добре закріплені на своїх місцях, вирізи на них надійно закриті. У випадку одержання пробоїни в районі днища судна і підвищення рівня води в льялах машинного відділення навіть при незначному хвилюванні моря плити при ненадійному їхньому закріпленні можуть бути вибиті зі своїх місць, що може з'явитися причиною травми членів екіпажа.

Запасні частини й інструменти, а також прутки, стійки і поручні повинні бути міцно закріплені на своїх штатних місцях. Знімати захисні огородження з працюючих механізмів забороняється. Теплова ізоляція гарячих частин машин і трубопроводів повинна бути справна, а трубопроводи пофарбовані у відповідні відмітні кольори.

Рівні шуму в МКВ не повинні перевищувати припустимих. Необхідно інструктувати моряків про тім, наскільки небезпечно знімати навіть на нетривалий час звукозахисного пристрою в приміщеннях з високим рівнем шуму. Якщо в таких місцях повинна проводитися робота, то необхідно до початку роботи погодити відповідну систему зв'язку. Там, де встановлений ЦПУ, двері повинні щільно закриватися, і засоби захисту органів слуху варто застосовувати завжди, коли потрібно перехід у приміщення з підвищеним рівнем шуму.

Вентиляція повинна підтримуватися на належному рівні, щоб забезпечити необхідні параметри повітряного середовища у всіх приміщеннях. При цьому особлива увага варто звертати на робочі місця і приміщення посад керування. Усі матеріали й інструменти, особливо великогабаритні, повинні бути ретельно покладені і закріплені для збереження в штормову погоду. Працюючи чи кувалдами важкими гайковими ключами, варто бути обережними, щоб не сковзати. Коли гайковий ключ провертають ударами кувалди, його варто підтримувати чи канатом підвішувати таким чином, щоб руки і тіло працюючого не могли потрапити під удар кувалди, що зісковзнула з ключа.

Конструкції механізмів і пристроїв повинні бути такими, щоб виключити можливість травмування персоналу (опіки, забиті місця, отруєння газами, падіння і т.д.).

Для виробництва монтажних і ремонтних робіт над головними і допоміжними двигунами, а також у майстернях маються вантажопідйомні пристрої, за допомогою яких забезпечується переміщення частин устаткування і деталей для обробки на верстаті. Керівник робіт повинний стежити за тим, щоб робоче навантаження при підйомі не перевищувала гранично припустиму.

Порядок керування краном машинного відділення повинний бути ясно викладений в інструкції, розташовуваної в безпосередній близькості від посади керування краном. Обличчям, що працюють із краном, необхідно пройти інструктаж про систему умовних знаків. Робітники, що беруть участь у вантажних операціях, повинні знаходитися в безпечній зоні. Забороняється ходити в зоні переміщення вантажу, стояти під вантажем.

Перебирання й устаткування МКВ офарблюються у світлі пастельні тони відповідно до рекомендацій технічної естетики.

Крім розглянутих конструктивних заходів безпеки, здійснюваних при проектуванні і створенні сучасних суднових технічних засобів, велике значення для профілактики травматизму має організаційне забезпечення безпеки праці. плавскладу.

Умови праці в машинних відділеннях судів у великому ступені залежать від дисципліни моряків і точного дотримання вимог усіх нормативних документів по обслуговуванню механізмів і безпечному виконанню робіт. При роботі на суднових енергетичних установках необхідно дотримувати «Правила технічної експлуатації суднових технічних засобів», а також заводські і суднові інструкції. Приймаючи вахту, варто переконатися в справності механізмів і пристроїв. При несправній системі захисту і попереджувальної сигналізації включати в роботу машини й устаткування забороняється. Виявлені несправності необхідно по можливості швидко усунути, одночасно поставити про це в популярність старшого механіка. При нещасливому випадку варто надати першу допомогу потерпілому і викликати лікаря. Аптечка в МКВ повинна бути укомплектована необхідними медикаментами.

У механізмів і машин неавтоматизованих судів на видних місцях повинні бути вивішені інструкції з техніки безпеки, а також схеми баластової, осушувальної і паливної систем із указівкою всіх клапанів (вентилів). Усі приміщення МКВ, а також ґрати, трапи і плити повинні міститися в чистоті. Пролиті на них воду, паливо й олію варто негайно забирати. Обтиральний матеріал приймається на судно тільки в сухому виді. Зберігають його звичайно в сухих і захищеним від вогню приміщеннях. Необхідно також завжди пам'ятати, що промаслене дрантя може самозайматися, тому забороняється розкидати її по МКВ, а також зберігати в рундуках разом з інструментами і деталями. Необхідно відразу після використання складати дрантя в спеціальні металеві шухляди і після вахти виносити з МКВ. Деревину можна зберігати в місцях, де виключається можливість її загоряння. Бензин і гас у МКВ зберігати забороняється.

Усі робочі місця повинні бути освітлені відповідно до вимог Санітарних правил. Особлива увага при цьому варто звертати на висвітлення кришок люків танків, льял і інших місць під плитами машинного відділення, де проходять труби. Рекомендуються ці місця офарблювати світлою фарбою.

У випадку якщо людина працює один, він повинний виходити на в'язок з іншими членами команди в машинному чи відділенні на містку через визначені проміжки часу.

Крім основного й аварійного висвітлення, у МКВ завжди повинні бути в наявності і передаватися по вахті переносні акумуляторні ліхтарі напругою не вище 12 В.

Не можна захаращувати проходи деталями, інструментами й інвентарем. З метою попередження пожежі необхідно вести постійне спостереження за температурою в сховищах рідкого палива й олії. Розкривати їх для огляду дозволяється тільки після пропарювання і ретельної вентиляції. При цьому необхідно дотримувати всі міри вибухо- і пожежобезпеки. Не рідше 2 разів у рік необхідно контролювати справність пристосувань міряльних труб, що можуть самі закриватися, паливних цистерн, стан вогнезахисних запобіжників на газовідвідних трубах зі сховищ нафтопродуктів.

Однієї з важливих мір забезпечення безпеки при експлуатації пускових балонів, парових і повітряних магістралей є неухильне дотримання існуючого на флоті правила керування всіма клапанами: необхідно відкривати клапан повільно, а закривати швидко. Варто перевіряти справність і надійність відкриття і закриття всіх клапанів, вентилів, засувок. При розбиранні клапанів трубопроводів і цистерн не дозволяється відвертати гайки з різьблення до повного зниження тиску робітничого середовища й осушення внутрішніх поверхонь. Дотримання цього запобіжного заходу необхідно в зв'язку з тим, що при розкритті може зненацька вирватися пара, чи конденсат газ, що зібралися в чи трубопроводі цистерні. Перед зборкою необхідно переконатися в тім, що усередині чи трубопроводу ємності немає сторонніх предметів (болтів, дрантя), а також механічних ушкоджень прокладок і фланців. При закритті люків необхідно загортати всі штатні гайки. Любою клапан на кожній розкритій ділянці трубопроводу повинний бути цілком перекритий і узятий на замок на увесь час, поки ділянка залишається відкритим, а також, якщо це необхідно, варто установити попереджуючий плакат.

При розбиранні чи зборці паливних чи масляних шлангів і трубопроводів необхідно застосовувати інструмент, що не дає при ударах іскри. Не дозволяється проводити роботи, що супроводжуються навіть слабкими ударами (рубання, карбування), у безпосередній близькості від трубопроводів і резервуарів, що знаходяться під тиском. Розкривати горловини паливних резервуарів можна тільки з ведена старшого механіка, а горловини водяних танків - старшого помічника капітана. Результати огляду танків фіксуються в машинному і судновому журналах. Приймати паливо можна тільки при наявності документа про проходження чергового іспиту прийомних шлангів на міцність, а також вказівки в паливному сертифікаті про температуру спалаху. У місцях можливих краплинних витоків палива повинні бути встановлені піддони, які необхідно очищати відразу після закінчення робіт.

При роботах у приміщеннях МКВ персонал повинний носити спецодяг, безпечне нековзне взуття з твердим носком на шкіряній підошві, без сталевих цвяхів і головний убір. При виконанні робіт у місцях, де можливе травмування голови, необхідно надягати захисні каски. Не дозволяється надягати краватки, шийні пов'язки, а також закочувати рукава сорочок, комбінезонів. Персонал зобов'язаний носити відповідні захисні окуляри і протипилову маску при шліфуванні, струганні, виконанні курних і брудних робіт (видалення шумовиння чи в котлі при ручному очищенні іржі). Усі плями від олій чи продуктів очищення повинні бути ретельно вилучені зі шкіри тіла з застосуванням тільки відповідних миючих засобів. Ні в якому разі не випливає для цих цілей застосовувати гас і бензин.

Курити в МКВ забороняється. Вхід у МКВ стороннім обличчям без дозволу старшого (головного) чи вахтового механіка заборонений.

При вході в машинні відділення судів з автоматизованим керуванням енергетичних установок повинний бути вивішений плакат з написом «Увага! Механізми пускаються автоматично. Дотримуйте обережності!».

Обслуговування машинних відділень автоматизованих судів з вахтою в ЦПУ і обслуговування без вахти мають визначені особливості, зв'язані з необхідністю підвищеної уваги членів суднових команд. При запуску механізмів із ЦПУ необхідно ставити про це в популярність людей, що знаходяться в машинному відділенні.

Якщо механізми пускаються чи зупиняються з машинного відділення, про це інформується вахтовий механік, що знаходиться в ЦПУ.

При обслуговуванні без вахти й автоматичному включенні і вимиканні механізмів персонал повинний мати особливу підготовку по техніці безпеки праці в машинному відділенні автоматизованого судна.

 

Питання для перевірки знань:

1. Безпека праці при експлуатації суднового навігаційного устаткування.

2. Безпека праці при експлуатації суднових ехолотів.

3. Безпека праці при експлуатації гідравлічних лагів.

4. Безпека праці при експлуатації суднових гірокомпасів.

5. Загальні вимоги техніки безпеки в машинно-котельних відділеннях судів.









Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 3131;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.