Безпека праці при вантажних операціях.
Організація безпеки праці і керівництво вантажно-розвантажувальними операціями покладається на судні на одного із помічників капітана (звичайно другого). У своїй роботі він повинний керуватися ПТБ на судах морського флоту, ПТБ у морських портах; при роботі з небезпечними вантажами - також Правилами морського перевезення небезпечних вантажів (МОПОГ).
Перш ніж приступити до вантажних операцій, керівник робіт повинний переконатися в справності вантажопідйомних пристроїв, пристосувань і такелажу, розставити по робочих місцях добре проінструктований і навчений персонал, визначити необхідну кількість стропальників і сигнальників. У процесі роботи необхідно звертати особливу увагу на неприпустимість перевантаження стріл, кранів і інших вантажопідйомних пристроїв; на правильність обв'язки і кріплення вантажів; на дотримання працюючими правил техніки безпеки і застосування ними захисних і запобіжних засобів.
У районі провадження робіт палубу необхідно звільнити від предметів, що можуть заважати виконанню робіт і відкриванню люків, у нічний час забезпечити відповідне висвітлення і тільки після цього відкрити люкові закриття вантажних трюмів. При відкриванні і закриванні люків члени екіпажа повинні знаходитися від них, а також від канатів і блоків на безпечній відстані.
Переносні світильники не допускається чи виключати піднімати з трюму доти, поки в чи трюмі відсіку є люди.
Відкривати і закривати механізовані люкові закриття випливає відповідно до інструкції із системи конкретного судна, під керівництвом вахтового помічника капітана. Секції люкового закриття відразу після відкривання необхідно закріпити стопорними пристроями, що повинні бути улаштовані таким чином, щоб для віддачі досить було зусиль рук.
Тому що вантажні операції відносяться до категорії робіт підвищеної небезпеки, до суднових вантажопідйомних пристроїв пред'являються спеціальні вимоги при їхньому виготовленні і при експлуатації. Усі суднові вантажопідйомні пристрої і канати приймаються в експлуатацію лише після огляду й іспиту Регістром. У проміжках між щорічними оглядами поточний нагляд за вантажопідйомними пристроями, їхніми деталями і канатами здійснює суднова адміністрація за участю представників суднової профспілкової організації. При виявленні найменших ознак ушкоджень канатів, а також деталей вантажопідйомних пристроїв вони вилучаються зі звертання і заміняються новими.
Безпека вантажних робіт у великому ступені залежить від кваліфікації і дисциплінованості матросів. Тому до керування механізмами допускаються тільки обличчя, що мають відповідні посвідчення, що пройшли спеціальне навчання, інструктаж.
Робітників, що спускаються для роботи в трюм, заповнений вантажем, що може засмоктувати людину (зерно, тальк, хімічні речовини), необхідно спорядити запобіжними поясами з закріпленими на палубі кінцями страховки і тримати під спостереженням.
Обличчя, зайняті на роботах по перевантаженню фумігованного зерна, хімічних і небезпечних вантажів, повинні бути забезпечені відповідними засобами індивідуального захисту в залежності від категорії вантажу, що перевантажується, проінструктовані і навчені на робочих місцях безпечним методам роботи.
До небезпечних вантажів відносять речовини, що при недотриманні правил безпеки в суднових умовах можуть послужити причиною пожежі, вибуху, а також отруєння і травмування людей.
Піднімати вантажі за допомогою вантажної стріли можна тільки при вертикальному положенні вантажного шкентеля, тому що при косому його натягу виникають сили, що змінюють характер зусиль у вантажному пристрої, через що може відбутися аварія.
Якщо вантаж розгойдався, необхідно зупинити його за допомогою відтягнень.
Правилами техніки безпеки забороняється підтягувати вантажі кранами і лебідками шляхом косого натягу каната без застосування чи блоку повороту стріли, оскільки це може привести до аварії. Аварія може також відбутися при великому чи розгоні раптовому гальмуванні механізму повороту, зміні чи вильоту пересуванні стріли, а також при порушенні правил роботи спареними стрілами. Необхідно стежити, щоб кут між вантажними шкентелями спарених стріл, укріпленими на вантажній ланці, не перевищував 120° (якщо конструктивно не передбачене інше), інакше можуть виникнути перенапруги в елементах вантажопідйомного пристрою.
Під час роботи вантажного пристрою небезпечно направляти канат руками, а також знаходитися на лінії натягу і поблизу натягнутих канатів. Звільняти вантаж від чи стропів загарбних пристосувань можна тоді, коли вантаж зупинений і опущений на палубу. Якщо строп затисло, його варто звільняти обережно, не висмикуючи, щоб уникнути розвалу штабеля.
Не можна піднімати вантаж, що знаходиться в хиткому положенні, закладений іншими вантажами, засипаний чи землею примерзлий до неї. Забороняється переміщати вантаж з людьми, що знаходяться на ньому. Розгортання і раскантовку вантажу у висячому положенні варто робити тільки за допомогою багрів і відтягнень відповідної довжини після зупинки вантажу і розташування його не вище 1 м від місця укладання. Забороняється розгойдувати вантаж для укладання його поза радіусом дії стріли, зупиняти вантаж, що розгойдується, руками, а також поправляти стропи у висячому положенні. При горизонтальному переміщенні вантаж можна проносити на висоті не менш 0,5 м від конструкцій чи судна предметів, що зустрічаються на шляху. Вантаж у трюмах потрібно вибирати так, щоб виключалася можливість падіння окремих його чи частин штабеля.
При виконанні окремих операцій вручну необхідно застосовувати справні засоби малої механізації (каніфас-блоки, талі, візка, блоки і т.д.).
Роботи з вивантаження і навантаження великовагових вантажів за допомогою суднових засобів повинні проводитися під безпосереднім керівництвом чи капітана старшого помічника. Допускаються до роботи на великовагових вантажних стрілах спеціально підготовлені для цього члени екіпажа, оголошені наказом по судні після здачі іспиту.
Після закінчення вантажних операцій усі механізми повинні бути виключені, а важелі керування поставлені на стопори. Забороняється залишати в підвішеному стані вантаж, грейфери й інші вантажозахватні пристрої.
Під час перевезення палубних вантажів необхідно приймати додаткові заходи безпеки. Під час укладання вантажів варто передбачити безпечні проходи для екіпажа і вільний прохід до небезпечних вантажів, засобам пожежогасіння, розташованим на палубі, а також до трапів, шлюпкам і лебідкам.
Усі палубні вантажі повинні бути надійно закріплені канатами, пропущеними крізь спеціально призначені для цього рими й обухи, і обтягнуті чи талрепами спеціальними загарбними важелями. Для запобігання зсуву вантажу рекомендується встановлювати спеціальні упори. Не дозволено кріпити палубний вантаж, у тому числі техніку і контейнери, сталевими твердими і рослинними канатами, дротом, а також застосовувати закручення замість чи талрепів загарбних важелів. Найтови варто заводити таким чином, щоб була можливість безпечної і швидкої їхньої віддачі. При одержанні несприятливого прогнозу погоди, посиленні чи вітру брижі треба зробити позачерговий огляд стану кріплення палубного вантажу і при необхідності підсилити кріплення.
При укладанні палубного вантажу по всій площі палуби повинні бути встановлені безпечні огородження, переходи, пристрій яких у вітчизняних портах покладається на адміністрацію порту.
Перехідні містки з двосторонніми огородженнями не нижче 1,1 м у виді двох леєрів потрібно укладати поверх кріпильних найтовів. Відповідальність за пристрій безпечних переходів по лісових вантажах і трубам покладається на старшого помічника капітана.
В останні роки широке застосування одержали прогресивні способи перевантаження вантажів на спеціалізованих судах: контейнеровозах, пакетовозах, ролкерах і т.д. Для забезпечення безпеки праці при вантажних операціях на цих судах маються спеціальні інструкції. Під час перевезення контейнерів на неспеціалізованих судах необхідно керуватися правилами безпеки при транспортуванні звичайних вантажів з дотриманням деяких додаткових вимог.
Під час перевезення контейнерів найбільш підготовлені члени екіпажа судна зобов'язані регулярно перевіряти стан кріплень контейнерів. Підніматися під час ходу судна на верхній ярус контейнерів можна тільки у випадку крайньої необхідності з дозволу капітана і за умови гарної погоди.
На зледенілі контейнери підніматися не дозволяється.
Підніматися на дахи чи контейнерів спускатися з них випливає по стаціонарних суднових чи конструкціях пристроям, спеціально призначеним для безпечного переходу з них на будь-який ярус контейнерів. Для доступу на перший ярус контейнерів дозволяється застосовувати переносні трапи, що мають протиковзні башмаки і пристрої для кріплення за контейнери.
Усі роботи, проведені на контейнерах, розглядаються як роботи, виконувані на висоті, з дотриманням відповідних мір безпеки.
Велику небезпеку представляють вантажні операції в море і на відкритих рейдах. У цьому випадку капітан судна зобов'язаний ужити заходів по забезпеченню безпеки операції в цілому, тобто вибрати місце стоянки судна і вантажних плавзасобів, забезпечити готовність термінового відходу і т.д.
Швартовні і вантажно-пасажирські операції у відкритому морі і на рейдах дозволяються тільки в тиху погоду при наявності надійного кранцевого захисту судів. Якщо судна ошвартовані лагом, а погода раптово починає погіршуватися, то вантажні операції повинні бути негайно припинені, а ошвартований плавзасіб повинний відійти від судна. При бризах, що перевищують 4 бали, усі плавзасоби, що не устигли відійти від судна, повинні стати на бакштов під кормою судна.
Якщо судно змушене залишити рейд і якщо неможливо повести плавзасобі в укриття чи підняти їх на борт, капітан зобов'язаний прийняти на борт усіх людей (членів команд і пасажирів), а плавзасобі поставити на якір. По можливості капітану дозволяється всі плавзасоби взяти на буксир судна.
При перевалці вантажів з малих судів (ліхтерів, барж, плашкоутів) на судно чи навпаки вантажний пристрій випробує великі динамічні навантаження через ривки, зв'язаних з хитавицею судів. Ліхтер чи баржа можуть стрімко змінити своє положення щодо судна, чи піднімаючи опускаючи на хвилі. При цьому можливі удари вантажів о судно чи плавзасіб, обрив вантажного шкентеля чи навіть руйнування вантажопідйомного пристрою. Щоб уникнути аварії необхідно стежити за тим, щоб шкентеля не одержували зненацька занадто великої слабини з наступним різким натягом.
У зв'язку з особливістю провадження робіт на відкритих рейдах до них варто допускати тільки досвідчених сигнальників і лебідчиків, що мають спеціальні посвідчення.
Забезпечення безпеки при вантажних і пасажирських операціях у море, на рейдах і в льодах берегового припаю виробляється відповідно до існуючих рекомендацій.
Питання для перевірки знань:
1. Безпека праці при якірних операціях.
2. Якірні операції при перебуванні судна на причалі чи на рейді.
3. Безпека праці при швартовних операціях.
4. Безпека праці при вантажних операціях.
5. Кріплення вантажу на палубі судна.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 2734;