Забезпечення безпеки при зварювальних роботах.
Роботи з застосуванням електро- і газозварювання в рейсі членами екіпажів повинні вироблятися в спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях при наявності щорічного спеціального дозволу пожежної інспекції. Аварійні зварювальні роботи в суднових приміщеннях можуть вироблятися тільки у випадках крайньої необхідності, обумовлених капітаном судна і по його письмовому розпорядженню. Судно і місце роботи повинні бути підготовлені до безпечного виконання зварювальних робіт.
Зварювальні роботи на судах можуть виконувати тільки спеціально навчені особи, що мають відповідні посвідчення на право експлуатації зварювальних агрегатів. Електрогазозварники повинні мати високу кваліфікаційну групу по техніці безпеки (не нижче другий).
Аналіз травматизму на флоті показав, що при електрогазозварюванні більшість нещасливих випадків являються результатом поразки електричним струмом і отруєння шкідливими газами, що виділяються при зварюванні. Крім того, спостерігалися випадки поразки слизуватих оболонок око і відкриті ділянки шкіри променями електричної дуги, а також опіки краплями розплавленого металу і шлаку.
Приміщення, у яких будуть вироблятися зварювальні чи роботи з відкритим вогнем, повинні бути ретельно оглянуті, провентильовані, очищені від пожежонебезпечних матеріалів.
Перед початком робіт електромеханік повинний зробити вимір опору ізоляції електричних ланцюгів. Опір ізоляції струмоведучих частин зварювального ланцюга повинний бути не менш 0,5 МОм.
Зварювальні матеріали повинні відповідати вимогам стандартів і технічних умов. Зварювальна апаратура перевіряється на справність, одяг зварників - на чистоту від олій, жирів і ін. Місце роботи відгороджується від доступу сторонніх облич, біля нього виставляється спеціальна вахта. Вахтовий зобов'язаний уміти використовувати засобі пожежогасіння.
Перед виробництвом зварювальних робіт у суднових приміщеннях необхідно: суміжні відсіки очистити від вогненебезпечних продуктів і дегазувати, місце проведення робіт із застосуванням вогню укомплектувати засобами пожежогасіння, що зварюються деталі й електрозварювальний апарат надійно заземлити і перевірити справність автомата відключення напруги Час і місце зварювальних робіт фіксується в судновому журналі. Зварник повинний вести зварювання в спецодязі (брезентові штани навипуск, брезентова куртка, рукавиці, робоче взуття) з обов'язковим застосуванням індивідуальних захисних засобів - спеціального щитка зі світлофільтрами для захисту очей від променів електродуги і від влучення іскор.
Особлива увага на судах повинне приділятися організації зварювальних робіт у тісних і незручним для зварювання місцях, у закритих приміщеннях, резервуарах, цистернах і танках. У цьому випадку рекомендується проведення ряду додаткових заходів безпеки. Однієї з таких мір є застосування безпечного електроутримувача, у якому зміна електрода може бути зроблена при відключеному електроді. Велике значення для безпеки праці зварника має правильна прокладка проводів до зварювальних посад, трансформаторам. Застосування ушкоджених проводів зварювальних установок не допускається.
При роботі в замкнутих і тісних просторах (усередині цистерн, котлів і т.п.) електрозварювач повинний підстилати під ноги діелектричної ковдри, на голову надягати захисну каску, користатися гумовими рукавичками і щитком, виконаним з діелектричного матеріалу. З огляду на особливу небезпеку таких робіт, необхідно призначити другого що спостерігає, постійно знаходиться зовні ємності і готового при необхідності зробити допомога зварнику. Другий робітник, що спостерігає, повинний мати першу кваліфікаційну групу по техніці безпеки. Він повинний тримати кінець страховки, закріплений за пояс електрозварювача, і не випускати його до виходу зварника назовні.
При зварюванні і різанні металу виділяються шкідливі гази і пари окислів металів, тому при роботі в замкнутих просторах необхідно створювати надійну їхню чи вентиляцію постачати зварника фільтруючим чи шланговим протигазом. Вентиляція замкнутого простору повинна забезпечувати 35 обмінів повітря в годину. Перед початком зварювання варто оглянути установку і переконатися в тім, що немає ушкодження ізоляції електропроводки.
Газове зварювання і різання часто роблять ацетиленом. Діапазон меж вибуху цього газу дуже широкий, тому при роботі з ним треба дотримувати особливої обережності. Те ж відноситься до карбіду кальцію, з якого ацетилен одержують. Слід зазначити, що небезпека вибуху збільшується в присутності деяких речовин, особливо міді. Тому необхідно дотримувати рекомендовані спеціальними інструкціями міри безпеки при транспортуванні і при використанні балонів з ацетиленом і з киснем. При цьому необхідно також враховувати велику небезпеку контакту кисню з оліями. Перш ніж установити на кисневий балон редуктор, необхідно переконатися в тім, що на них немає олій, тому що це може привести до вибуху.
Ацетиленові генератори, а також газові балони необхідно розміщати на відстані не менш 10 м від місця проведення зварювання і різання;
Приступаючи до виконання газозварювальних робіт, особливо в умовах плавання у відкритому морі, необхідно надійно закріпити балони у вертикальному положенні в спеціальних гніздах і перевіряти герметичність усіх з'єднань. При цьому балони з киснем і ацетиленом до місця робіт варто доставляти роздільно на спеціальних чи візках носилках. Розміщати балони поблизу струмоведучих проводів і кабелів не рекомендується. Забороняється підходити до балонів з палаючою чи пальником різаком у руках, навіть якщо полум'я не спрямоване безпосередньо убік балонів. Перед запалюванням газовий пальник, а також придатні до неї шланги, необхідно продути, короткочасно відкриваючи вентиль. Для виключення можливості проникнення полум'я в генератор при запалюванні пальника спочатку варто відкрити кран подачі кисню, а потім кран ацетилену. При гасінні пальника операцію проводять у зворотній послідовності.
При витоку газу з чи балонів шлангів робота повинна бути припинена, а приміщення - ретельне провентильоване. По закінченні газозварювальних робіт необхідно закрити вентилі балонів і від’єднати шланги з пальником (різаком) від балонів.
При перервах у роботі пальник (різак) варто згасити, а газові вентилі щільно закрити. Забороняється передавати навіть тимчасово зварювальний інструмент у руки ненавчених зварювальній справі особам
Для гасіння пожежі в приміщенні, де знаходиться генератор з карбідом кальцію, застосовувати воду категорично забороняється. Вступаючи в реакцію з карбідом кальцію, вода буде сприяти збільшенню утворення ацетилену, тобто посиленню пожежі. У цьому випадку краще застосовувати порошки, чи пісок діоксид вуглецю. У разі потреби одночасного проведення газового зварювання й електрозварювання варто рознести місця роботи на відстані не менш 10 м.
Не можна робити зварювання ємностей, заповнених пальними чи токсичними речовинами, а також знаходяться під тиском, створюваним у них незапальним середовищем (вода, пара).
Заборонено вести зварювання трубопроводів і жолобів, у яких покладена електропроводка, а також робити ці роботи в місцях можливого скупчення вибухонебезпечних газів і легкозаймистих речовин.
Усі закриті резервуари чи тара з-під пальних рідин перед початком у них зварювальних робіт повинні бути ретельно дегазовані і провентильовані.
Газозварювальні шланги й електрозварювальні кабелі дозволяється прокладати на відстані не менш 5 м.
Розміщати кисневі й ацетиленові балони поблизу струмоведучих проводів не дозволяється. Забороняється виконувати газозварювальні роботи на деталях і конструкціях, не очищених від займистих і антикорозійних покрить (фарб, жирів, олій і ін.), а також працювати під чи дощем у сирих місцях. У разі потреби проведення електрозварювання на відкритій палубі в непогожу погоду (дощ, вітер, сніг) робоче місце зварника захищається і відгороджується за допомогою переносних ширм і навісів. Зварювальні машини, що знаходяться на відкритих палубах, також повинні бути захищені від води і снігу.
Якщо для видалення жирів і інших покрить з деталей, що зварюються, використовуються розчинники, що містять хлор, то зварювання рекомендується робити удалині від судин з цими розчинниками.
По закінченні ацетиленового газового зварювання необхідно закрити вентиль кисневого балона і послабити натискний гвинт редуктора, вилити з генератора і шлангів воду, випустити ацетилен, винести карбідний мул у спеціальне місце, забрати кисневий балон і генератор газу на штатні місця.
По закінченні робіт з електрозварювання необхідно відключити зварювальний агрегат, упорядкувати робоче місце, зібрати інструмент і захисні пристосування, забрати зварювальний кабель у спеціально відведене приміщення, переконатися в тім, що біля місць зварювання немає палаючих чи тліючих предметів. По закінченні зварювальних робіт приміщення, де вони проводилися, ретельно оглядають і після цього знімають вахтового. Ці приміщення протягом 12 годин після закінчення робіт повинні знаходитися під спостереженням вахтової служби.
Питання для перевірки знань:
1. Які особливості техніки безпеки при використанні інструментів і верстатного устаткування.
2. Які вимоги до забезпечення техніки безпеки при роботах на висоті і за бортом судна?
3. У чому заклечаються особливості по забезпеченню техніки безпеки при роботах у закритих, погано вентильованих судових ємкостях?
4. Які правила техніки безпеки при фарбувальних роботах?
5. Які особливості по забезпеченню техніки безпеки при зварювальних роботах?
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 2020;