Запис результатів досліду
Як зазначалося вище, результат вимірювання записують у вигляді
. (1.31)
Під час проведення конкретних розрахунків виникає питання: скільки цифр потрібно записувати у значенні середнього значення величини та у значенні похибки ? Тобто коли розрахунки дають, наприклад, що = 2,8674523008056, 0,000706890, то скільки цифр потрібно записувати у числі цих величин?
Кількість цифр у похибці вимірювань
Прийнято, що у записі похибки вимірювань її округлюють до однієї значущої цифри, коли ця цифра більша 2. Коли ж ця цифра дорівнює 1 або 2, то округлення виконують до двох значущих цифр.
Значущими називають усі цифри в десятковому поданні числа, крім нулів, що записані на початку числа.Наприклад, у числі 0,000706890 шість значущих цифр: 7, 0, 6, 8, 9, 0. Після округлення похибки до однієї значущої цифри отримуємо 0,0007.
Правило округлення: щоб округлити число до n значущих цифр, відкидають усі його цифри, що розміщені праворуч від n-ї значущої цифри, або, якщо це потрібно для збереження розрядів, заміняють їх нулями. При цьому:
а) якщо перша з відкинутих цифр менша 5, то десяткові знаки, що залишилися, зберігають без зміни;
б) якщо перша з відкинутих цифр більша 5, то до останньої цифри, що залишилася, додається одиниця;
в) якщо перша з відкинутих цифр дорівнює 5 і серед інших відкинутих цифр є ненульові, то остання цифра, що залишилася, збільшується на одиницю;
г) якщо перша з відкинутих цифр дорівнює 5, а всі інші відкинуті цифри – нулі, то остання цифра, що залишилася, зберігається незмінною, якщо вона парна, і збільшується на одиницю, якщо вона непарна.
Кількість цифр у середньому значенні
Дата добавления: 2015-05-05; просмотров: 722;