Сучасні системи альтернативного землеробства

На сьогодні розроблено декілька систем альтернативного землеробства.

1. Біодинамічна(органічна) – вважається однією з найстаріших вважається біодинамічна, оскільки вона застосовувалася окремими фермерами ще на початку 1930-х років в Австрії та в деяких інших країнах Західної Європи. Ця система отримала подальший розвиток на початку 1960-х років. Тоді були розроблені й запропоновані для широкого впровадження інші системи. Слід відмітити, що чіткої межі між запропонова­ними системами часто немає. Різниця нерідко носить термінологічний харак­тер, оскільки в їх основі, як правило, полягають однакові принципи. Біодинамічну систему широко застосовують у США.

Базовими принципами організації біодинамічної системи є комплекс важливих обмежень на використання синтетичних речовин: добрив, пестицидів, регуляторів росту тощо на всіх етапах вирощування, збе­рігання й переробки будь-якої продукції.

Система дозволяє використовувати мікроорганізми, мікробіологічні про­дукти й матеріали, які складаються з речовин рослинного, тваринного або мінерального походження. Для боротьби з хворобами та шкідниками реко­мендовано використовувати до збирання врожаю бордоську рідину, попіл, вапняк, гіпс, рибну емульсію, мило, піретрум, часник, тютюновий пил тощо. Як добриво використовується передусім гній і різноманітні компости, мікро­елементи, а також кісткове борошно, "сирі" породи: доломіт, глауконітовий пісок, польовий шпат, вапно, крейда, базальтовий пил.

2. Біологічна система - застосовується переважно у Франції. Базовими принципами організації біологічної системи є використання сівозміни з ощадливим режимом насичення одно видовими куль­турами. Головними добривами є сидерати та гній як специфічне джерело жив­лення рослин. Органічні добрива компостують з метою забезпечення аероб­ної ферментації.

Проти бур'янів рекомендовані механічні, а також вогневі методи бороть­би, для боротьби з хворобами й шкідниками - запобіжні засоби, а також вико­ристання ефірних рослин, порошків з водоростей і скельних порід, біодина­мічних препаратів - відвари й настої таких трав, як полин, кропива та інші.

У плодівництві та виноградарстві дозволяється використання сірчаних та мідних препаратів через їх слабку токсичність. Рекомендовані рослинні інсек­тициди: піретрум, нікотин тощо.

3. Органо-біологічна система грунтується на концепції створення "живого й здо­рового ґрунту" за рахунок підтримки та активізації його мікрофлори. Система за­пропонована й переважно поширена у Швеції та Швейцарії.

Базовими принципами організації органо-біологічної системи є створення сприятливих умов для розвитку мікроорганізмів, які беруть участь у процесах ґрунтоутворення.

Система передбачає розгляд господарства як єдиного організму, в якому чітко відрегульовано кругообіг речовин. Отже, господарство засновано на принципах балансу поживних речовин, наслідуючи природну екосистему.

Поля максимально довго зайняті рослинним покривом, післяжнивні решт­ки загортаються в поверхневий шар ґрунту. У сівозміні вирощується багато травосумішей. Дозволено використовувати тільки органічні добрива, такі, як гній, сидерати, та деякі мінеральні повільнодіючі добрива: томасшлак, калімагнезію, базальто­вий пил. На думку прихильників цієї системи, названі методи забезпечують створення сприятливих умов для розвитку мікроорганізмів. Таким чином, система спрямована переважно на створення здорового ґрунту, який "родить здорові рослини". Система включає навіть спеціальний тест на свіжість ґрунту на основі складу мікрофлори.

Заходи боротьби з хворобами, шкідниками та бур'янами аналогічні тим, що застосовуються в біологічній системі.

4.Біодинамічна система широко розвинута в країнах Західної Європи.

Базовими принципами організації біодинамічної системи є врахування не тільки природних (тобто земних) факторів, але й космічних. А все живе - є добре збалансованим цілим, яке зазнає комплексного впливу земних і космічних факторів.

Суто агротехнічні основи цієї системи такі ж, як і в інших систем, а теоретичні основи врахування космічних факторів зводяться до таких принципів:

1. Землеробство має бути узгоджено з цілісним ритмом Землі. Усі агро­технічні заходи слід проводити у сприятливі періоди, настання яких зумов­лене розміщенням Місяця та інших небесних тіл в тому чи іншому зодіа­кальному сузір'ї. Розташування планет рекомендовано також враховува­ти при організації боротьби з бур'янами, приготуванні компостів тощо.

2. Особливі можливості приписують спеціальним "біодинамічним" пре­паратам. Наприклад "гумусні" препарати готують із гною та рогів тва­рин, а "кремнієві" - з рогів та розмеленого кварцу. Широко використо­вують витяжки, відвари, настої різноманітних трав, кору дерев, продукти бродіння, попіл тощо.

5. Екологічна система має відносно нечисельну групу прихильників.

Базовими принципами організації екологічної системи є суворі обмеження застосування пестицидів і досить гнуч­ке ставлення до використання добрив. Дозволяється використовувати навіть водорозчинні форми, але при цьому слід обов'язково враховувати гранулометрич­ний склад ґрунту.

Порівняння головних принципів різних систем альтернативного землероб­ства наочно демонструє умовність і відносність їх назв. Оскільки в усіх випад­ках об'єктом землеробства є живий організм - рослина, будь-яка система є біологічною й екологічною, а оскільки в усіх випадках перевага віддається органічним добривам, усі системи можна вважати органічними.

 








Дата добавления: 2015-05-05; просмотров: 871;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.