Концепція біологічного (альтернативного) землеробства
Розбалансоване застосування засобів хімізації в галузі сільського господарства з одного боку позначилося на забрудненні навколишнього середовища, а з іншого - на погіршенні якості сільськогосподарської продукції.
Сьогодні дуже гостро постала проблема виробництва і забезпечення світового ринку екологічно чистою сільськогосподарською продукцією, вирощеної в сировинних зонах I-го класу (див. розд.13). Проте належність території до зазначеної сировинної зони сама по собі не дозволить отримувати таку продукцію, якщо землеробство не будуватиметься за принципами біологічної концепції.
Альтернативне (біологічне) землеробство – система землеробства, в якій максимум уваги приділяється екологічній безпеці аграрної діяльності в навколишньому середовищі та екологічній чистоті отримуваної продукції.
Цілком закономірним було зародження альтернативного землеробства саме в промислово розвинених капіталістичних країнах, де особливо гостро постали екологічні проблеми, викликані надмірною інтенсифікацією аграрного виробництва. Дедалі зростає його популярність у населення цих країн. Збільшується кількість ферм, у практику господарювання яких увійшли альтернативні методи. Створена чітка правова основа для такої діяльності, адже справно діє система екологічної атестації продукції, що збувається.
Рух світової думки в цьому напрямі призводить до широкого впровадження альтернативного землеробства у ряді країн Західної Європи та Америки, передусім у США. Вчені-екологи України роблять спроби обґрунтувати концепцію біологічного землеробства для оптимального ведення сільського господарства в нашій країні.
Кінцева мета альтернативного землеробства полягає в одержанні екологічно чистої продукції рослинництва й тваринництва, причому навколишнє середовище при цьому не зазнає шкоди від господарської діяльності людини.
На практиці остання теза передбачає, що вплив антропогенного фактора на навколишні ландшафти при аграрному виробництві ніколи не може бути виключений цілком, тому концепція екологічного землеробства спрямована не на усунення шкоди для навколишнього середовища взагалі, а на її мінімізацію, що є цілком реальним.
Таким чином можна сформулювати основні цілі органічних технологій виробництва і переробкиі:
1. Виробництво продуктів харчування високої якості у достатній кількості.
2. Конструктивна взаємодія з природними системами і кругообігом речовин та енергії зі збереженням і покращанням різноманіття форм життя.
3. Урахування зростаючого соціального і екологічного значення технологій виробництва та переробки продукції органічного землеробства.
4. Інтенсифікація біологічних циклів у межах господарства із залученням у них мікроорганізмів, ґрунтової флори і фауни, рослин і тварин.
5. Створення цінних і стійких водних екосистем.
6. Збереження і підвищення родючості ґрунтів.
7. Збереження природної різноманітності продукційної" системи і її природного оточення, включаючи захист дикоростучих рослин та інших організмів.
8. Забезпечення дбайливого ставлення до водних ресурсів та водних екосистем і бережного їх використання.
9. Використання, наскільки можливо, відновлюваних ресурсів власних (внутрішніх) продукційних систем.
Дата добавления: 2015-05-05; просмотров: 1127;