Системи координат і вектори
Для подальшого викладу нам знадобляться деякі відомості з аналітичної геометрії й лінійної алгебри. Не ставлячи перед собою завдання докладного розгляду всіх цих питань, приведемо (або нагадаємо) ті основні поняття й операції, які використовуються в алгоритмах комп'ютерної графіки.
Дві взаємно перпендикулярні пересічні прямі із заданим масштабом утворять декартову прямокутну систему координат на площині. Крапка перетинання O називається початком координат, прямі називаються осями координат. Одну з осей називають віссю OX, або віссю абсцис, іншу - віссю OY, або віссю ординат. Ці осі також називають координатними осями.
Візьмемо довільну крапку на площині із заданою системою координат. Нехай і - проекції цієї крапки на осі абсцис і ординат відповідно, причому довжина відрізка дорівнює , а довжина дорівнює . Тоді пари чисел називається декартовими координатами крапки на площині (абсцисою й ординатою крапки).
Три взаємно перпендикулярні пересічні прямі із заданим масштабом утворять декартову прямокутну систему координат у просторі. Так само як і у випадку площини, крапка перетинання O називається початком координат, прямі називаються осями координат. Одну з осей називають віссю OX, або віссю абсцис, іншу - віссю OY, або віссю ординат, третю - віссю OZ, або віссю аплікат.
Нехай , і - проекції довільної крапки в просторі на осі абсцис, ординат і аплікат відповідно, причому довжина відрізка дорівнює , довжина дорівнює , а дліна дорівнює . Тоді трійка чисел називається декартовыми координатами крапки в просторі (абсцисою, ординатою й аплікатою крапки).
Рис. 4.1. Система координат на площині
Рис. 4.2. Система координат у просторі
Нехай на площині задана декартова система координат. Візьмемо дві крапки з координатами й відповідно. Тоді, використовуючи терему Піфагора, можна одержати, що відстань між цими двома крапками виражається формулою
Відстань між двома крапками в просторі з координатами й виражається аналогічною формулою:
Відрізок на площині й у просторі задається за допомогою двох крапок, що вказують його границі. Геометричним вектором, або просто вектором у просторі, будемо називати відрізок, у якого зазначено, яка з його граничних крапок є початком, а яка - кінцем (тобто зазначений напрямок вектора). Початок вектора називають крапкою його додатка. Вектор називається нульовим, якщо його початок і кінець збігаються. Вектори називаються колінеарними, якщо вони лежать на паралельних прямих. Вектори вважаються рівними, якщо вони колінеарни, мають однакову довжину й однаковий напрямок. Таким чином, всі вектори, що виходять паралельним переносом з того самого вектора, рівні мeжду собою. Будь-яка крапка на площині й у просторі може розглядатися як вектор, початок якого збігається з початком координат ( радіус-вектор), а кожний вектор, перенесений у початок координат, задає своїм кінцем єдину крапку простору. Тому будь-який вектор може бути представлений сукупністю своїх координат у декартовій системі.
Лінійними операціями над векторами прийнято називати операції додавання векторів і операцію множення вектора на число.
Сумою двох векторів і називається вектор, що йде з початку вектора в кінець вектора , за умови, що вектор прикладений до кінця вектора .
Перелічимо основні властивості операції додавання векторів:
-
-
- Існує нульовий вектор , такий, що для будь-якого вектора .
- Для кожного вектора існує протилежний йому вектор , такий, що .
Різницею двох векторів і називається такий вектор , що у сумі з вектором дає вектор .
Добутком вектора на число називається вектор , колінеарний вектору , що має довжину й напрямок, що збігається з напрямком вектора при й протиставлене напрямку при . Геометричний зміст множення вектора на число полягає в тому, що довжина вектора збільшується в раз.
Операція множення вектора на число має наступні властивості:
- (розподільна властивість числового співмножника щодо суми векторів);
- (розподільна властивість векторного співмножника щодо суми чисел);
- (сполучна властивість числових співмножників);
- якщо вектор колінеарен ненульовому вектору , то існує речовинне число , таке, що .
Лінійною комбінацією векторів і називається вектор . При цьому числа й називаються коефіцієнтами розкладання вектора по векторах і .
Якщо два вектори й задані своїми координатами й , то операції над ними легко виразити через ці координати:
-
-
-
Вектори , і називаються компланарними, якщо вони лежать в одній площині.
Вектори називаються лінійно незалежними, якщо рівність нулю їхньої лінійної комбінації можливо тільки у випадку рівності нулю коефіцієнтів і .
Справедливі наступні властивості:
- Які б не були неколінеарні вектори й , для будь-якого вектора , що лежить в одній площині з ними, існують числа й , такі, що , причому така пари чисел для кожного вектора єдина. Таке подання вектора називається розкладанням по векторах і .
- Які б не були некомпланарні вектори , і , для будь-якого вектора існують числа , і , такі, що , причому ця трійка чисел для кожного вектора - єдинийственная (розкладання вектора по векторах ).
- Будь-які три вектори в системі координат площини є лінійно залежними.
- Будь-які чотири вектори в системі координат простори є лінійно залежними.
Говорять, що пари лінійно незалежних векторів на площині (трійка лінійно незалежних векторів у просторі) утворять базис, оскільки будь-який вектор може бути представлений у вигляді лінійної комбінації цих векторів. Коефіцієнти розкладання вектора по базисних векторах називаються координатами вектора в цьому базисі. Якщо вектори базису взаємно перпендикулярні й мають одиничну довжину, то базис називається ортонормованим, а вектори базису називаються ортами. Таким чином, базис із одиничних векторів, спрямованих уздовж осей декартової системи координат, є ортонормованим.
Скалярним добутком векторів і називається число, рівне добутку довжин цих векторів на косинус кута між ними. Будемо позначати скалярний добуток векторів символом . Тоді скалярний добуток можна виразити формулою
Нескладно довести наступні властивості даної операції.
- Скалярний добуток двох ненульових векторів дорівнює нулю тоді й тільки тоді, коли ці вектори ортогональни.
- Якщо кут між двома векторами гострий, то скалярний добуток цих векторів позитивно, якщо ж кут тупий, те скалярний добуток негативно.
- (властивість комутативності).
- (сполучне щодо числового множника властивість).
- (розподільне щодо суми векторів властивість).
- Скалярний добуток вектора самого на себе дорівнює квадрату довжини вектора.
Приведемо деякі формули, пов'язані з розкладанням вектора в декартовій системі координат.
Нехай вектори й задані своїми координатами й . Тоді їхній скалярний добуток може бути обчислене по формулі
(4.1) |
Звідси треба умова перпендикулярності векторів:
І, нарешті, косинус кута між векторами обчислюється по формулі
(4.2) |
Тепер відстань між двома крапками з координатами й можна виразити через скалярний добуток відповідних векторів:
Уведемо ще одне поняття, що стосується векторів. Три вектори називаються впорядкованою трійкою, якщо зазначено, який із цих векторів є першим, який - другим і який - третім. При записі трійки векторів будемо розташовувати ці вектор у порядку їхнього проходження. Так, запис означає, що першим вектором трійки є вектор , другим - , третім - .
Трійка векторів називається правої (лівої), якщо після приведення до загального початку вектор розташовується по ту сторону від площини, що містить вектори , , звідки найкоротший поворот від до здаєтьсяпроти годинникової стрілки (за годинниковою стрілкою).
Векторним добутком вектора на вектор називається вектор , позначуваний символом і задовольняючою наступною вимогами:
- довжина вектора дорівнює добутку довжин векторів , на синус кута між ними, тобто
-
- вектор ортогонален векторам , ;
- вектор спрямований так, що трійка векторів є правою.
Приведемо (без доказу) основні властивості векторного добутку.
- (антисиметричність);
- (сполучна властивість щодо множення на число);
- (розподільна властивість щодо додавання);
- для будь-якого вектора .
Ясно, що векторний добуток двох колінеарних векторів дає нульовий вектор. Виведемо тепер формулy для векторного добутку. Нехай базисні вектори декартової системи координат утворять праву трійку. Тоді справедливі наступні співвідношення:
Якщо задані два вектори й , те, з огляду на властивості векторного добутку, звідси легко вивести, що
де
(4.3) |
Дата добавления: 2015-04-03; просмотров: 2737;