Методи закупівель
У логістиці постачання виділяють три основних методи закупівель:
- оптові закупівлі;
- регулярні закупки дрібними партіями;
- закупівлі по мірі необхідності.
У кожного методу є свої переваги та недоліки, які необхідно враховувати, щоб зберегти час і скоротити витрати.
Закупівля товару великою партією (оптові закупівлі). Цей метод передбачає постачання товарів великою партією за один раз.
Переваги:
- простота оформлення документів;
- гарантія постачання всієї партії;
- низькі транспортні витрати;
- підвищені торгові знижки.
Недоліки:
- вірогідність замовлення надмірної кількості товару;
- велика потреба в складських приміщеннях;
- уповільнення оборотності капіталу.
Регулярні закупки дрібними партіями. В цьому випадку покупець замовляє необхідну кількість товару, яка поставляється йому дрібними партіями впродовж певного періоду.
Переваги:
- прискорення оборотності капіталу, оскільки товари оплачуються по мірі надходження окремих партій;
- економія складських приміщень;
- низькі витрати на документування постачання, оскільки оформлюється тільки замовлення на всю поставку.
Недоліки:
- великі транспорті витрати;
- вірогідність замовлення надмірної кількості товару;
- необхідність оплати всієї кількості товару, визначеної в замовлені.
Закупівля товарів по мірі необхідності. Цей метод схожий на регулярне постачання, але характеризується наступними особливостями:
- кількість товару не встановлюється, а визначається приблизно (наприклад, близько 5 тон/міс., близько 4 поставок на тиждень тощо);
- покупець перед виконанням кожного замовлення зв’язуються з постачальником;
- оплачується тільки поставлена кількість товару.
Переваги:
- відсутність твердих зобов’язань на покупку певної кількості товару;
- прискорення обороту капіталу;
- більш гнучка реакція на зміни ринку;
- мінімум роботи з обліком запасів та витрат на їх утримання.
Недоліки:
- великі транспорті витрати;
- відсутність торгових знижок;
- збільшення кількості необхідних трансакцій.
Крім того, закупівля матеріальних ресурсів може здійснюватись централізовано або децентралізовано.
При централізованій доставці в процесі перевезень беруть участь вантажовідправник, перевізник і вантажоодержувач. Перша сторона здійснює відпустку і завантаження, друга – перевезення і експедирування, третя – розвантаження і приймання товарів.
Децентралізованою вважається доставка, коли товари транспортує саме виробниче підприємство. При цьому завантаження товарів на транспорт одержувача здійснює сам одержувач, для чого передбачені штати вантажників і експедиторів, транспортні засоби.
Вивезення товарів підприємством при такому засобі постачання припускає здебільшого маятникових (лінійних) маршрутів, в той час як при централізованому в основному застосовуються більш раціональні і економічні кільцеві маршрути. Децентралізована доставка неефективна зважаючи на вкрай нераціональне використання автотранспорту (простої, недовикористання вантажопідйомності, пробіг без вантажів тощо).
Централізоване постачання докорінно змінює всю систему доставки товарів і вносить істотні зміни в характер господарської діяльності підприємств. Воно сприяє вивільненню робочого часу працівників робітників, адже експедиційні функції при централізованому товаропостачанні покладаються на водіїв автотранспорту, завантаження товарів і матеріальну відповідальність за цілість їх в дорозі забезпечують постачальники, внаслідок чого значно скорочується чисельність вантажників, зайнятих вантажно-розвантажувальними роботами, а також експедиційного персоналу, зайнятого в процесі постачання. Спрощується документообіг, скасовуються разові доручення на отримання вантажів, що в цілому прискорює процес відпустки і приймання товарів в роздрібних підприємствах.
Централізована доставка, таким чином, як процес являє собою комплекс взаємоузгоджених дій постачальників, перевізників і одержувачів, починаючи з відділу збуту постачальника матеріальних ресурсів до надходження і приймання матеріалів на виробничому підприємстві.
Централізована доставка припускає проведення постачальниками і одержувачами ряду підготовчих заходів організаційно-технічного та економічного характеру. До них відносяться:
- аналіз дислокації виробничих підприємств, їх характеристика та угруповування по типам і обсягам матеріалообороту;
- визначення розрахункового вантажопотоку, раціональних розмірів постачання і частоти завозу матеріалів;
- розрахунок потреб кількості транспортних засобів і багатооборотної тари, а також вартості доставки матеріалів від кожного постачальника окремо;
- організація диспетчерських служб для координації дій постачальників і одержувачів, обладнання експедицій і розвантажувальних місць підприємств для забезпечення приймання матеріалів;
- здійснення розрахунків економічної ефективності впровадження конкретної технологічної схеми завозу і виявлення резервів її підвищення.
До централізованого товаропостачання пред’являються певні вимоги:
- точна відповідність асортиментного переліку товарів встановленому типу виробництва;
- дотримання планомірності постачання по графікам, що забезпечують частоту завозу і найбільш економічні розміри партій матеріалів;
- розробка раціональних маршрутів централізованої доставки матеріалів на підприємства;
- укладання графіків завозу матеріалів на підприємства;
- забезпечення постачання матеріалів в підсортованому вигляді, укомплектованих невеликими партіями;
- визначення потреби кількості автомобілів на кожний день тижня.
Важливим в проведенні підготовчих робіт є складання переліку підприємств і визначення конкретних постачальників з урахуванням вибору раціональних маршрутів руху автомобільного транспорту. Знаходження оптимальних маршрутів перевезень представляє складну задачу, що припускає проведення замірів відстаней (кілометражу), угруповування підприємств і складання карти-схеми їх розміщення. Після цього підприємства групуються по місцю розташування, режиму роботи і завдаються на карту-схему з вказівкою відстаней до постачальників. На основі цього складаються раціональні маршрути руху автотранспорту і графіки завозу матеріалів, мета яких – забезпечити не тільки ритмічність і безперебійність постачання, але і покращити такі важливі показники роботи транспорту, як коефіцієнт використання вантажопідйомності і пробігу автомобіля, скорочення середньої відстані перевезень та ін.
Дата добавления: 2015-04-15; просмотров: 1423;