Тема 1.3. Управління закупівлями матеріальних ресурсів і товарів

 

План

1. Вирішення задачі "Зробити або купити?"

2. Методи закупівель.

3. Визначення економічного розміру замовлення (модель Уілсона).

 

1. Вирішення задачі "Зробити або купити?" (Задача MOB, Make-or-Buy Problem)

 

Суть задачі полягає в обґрунтованому рішенні питання про самостійне виробництво потрібних підприємству комплектуючих виробів, деталей та ін. або закупівлі їх у іншого виробника. У широкому сенсі задача MOB – це рішення питання про використання власних транспортних засобів або транспорту загального користування, власних складів або складу загального користування тощо.

У рішенні задачі МОВ повинні брати участь різні підрозділи підприємства, в т.ч. відділи постачання, конструкторський, технологічний, бухгалтерія та ін.

Як правило, основним критерієм оптимальності під час розв'язання задачі МОВ є мінімізація витрат і максимізація прибутку. Тому для прийняття обґрунтованого рішення необхідно порівнювати витрати на власне виробництво матеріалів (деталей, виробів) з витратами на їх закупівлю.

В цілому витрати на закупівлю визначаються ціною постачальника, але при цьому включають: витрати на оформлення замовлення, транспортування, страхування, упаковку, складування, обробку, переробку, сортування, оплату персоналу, пов'язаного із закупівлями тощо.

Витрати на власне виробництвоскладаються з витрат на виробництво (вартість сировини, енергії, робочої сили, зберігання, амортизації, накладних витрат) і можливих капітальних витрат на організацію необхідного виробництва (покупка, доставка, монтаж устаткування, навчання робочих).

Проте практичні розрахунки, зазвичай, ускладнюються тим, що доводиться враховувати велику кількість чинників, значення яких в заданому інтервалі часу можуть з високим ступенем вірогідності змінюватися (падіння попиту, розробка нових технологій тощо), внаслідок чого рішення може виявитися невірним зі всіма витікаючими звідси наслідками.

Відомими фахівцями у області логістики висловлюють діаметрально протилежні рекомендації: як за максимальну вертикальну інтеграцію, тобто виробництво всіх комплектуючих виробів власними силами, так і проти неї.

До плюсів самостійного виробництвавідносяться: зниження залежності підприємства від постачальників та коливань ринкової кон'юнктури, підвищення стійкості функціонування підприємства; можливість безпосереднього управління якістю комплектуючих на стадії їх виробництва тощо.

До плюсів зовнішніх закупівельвідносяться: як правило, вища якість і низька собівартість комплектуючих унаслідок спеціалізації виробника; концентрація зусиль на основному виді діяльності; гнучкість в зміні видів продукції, що випускається, за рахунок швидкого отримання необхідних ресурсів від постачальників тощо.

Таким чином, при вирішенні задачі МОВ необхідно враховувати всі «за і проти».

Рішення на користь закупівель комплектуючих та матеріаліві відповідно проти власного виробництва може бути прийняте якщо:

- потреба в комплектуючому виробі невелика;

- існує великий вибір можливих джерел постачань і виробів-замінників;

- відсутні необхідні для виробництва комплектуючих потужності;

- відсутні адміністративний або технічний досвід для виготовлення потрібних товарів;

Рішення на користь власного виробництваі проти закупівель може бути прийняте якщо:

- потреба в комплектуючих запасах стабільна і досить велика;

- існуючі постачальники не можуть забезпечити необхідних стандартів якості виробів;

- необхідно зберігати комерційну таємницю в області технології виробництва;

- комплектуючі вироби можуть бути виготовлені за існуючих виробничих потужностей.








Дата добавления: 2015-04-15; просмотров: 809;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.