Метрологічні показники засобів вимірювання
При виборі засобів вимірювання в залежності від заданої точності виготовлення деталей необхідно враховувати їх метрологічні показники.
Ціна поділки шкали – різниця значень величин, що відповідають двом сусіднім відміткам шкали. Кожна шкала вимірювального засобу має свою ціну поділки. Наприклад, штангенциркуль має дві шкали: основну з ціною поділки 1 мм і додаткову (ноніусну) з ціною поділки 0,1 мм.
Діапазон показів шкали – область значень шкали, що містяться між початко-вим і кінцевим її значеннями на шкалі вимірювального приладу.
Діапазон вимірювання – значення, що перебувають між найбільшим і найменшим вимірюваними значеннями.
Межі вимірювань – найбільше та найменше значення діапазону вимірювань.
Точність вимірювання— це показник якості ЗВТ, що характеризує ступінь наближення результатів вимірювання до істинних значень вимірюваної ФВ. Точність вимірювання оцінюють абсолютною та відносною похибками.
Розрізняють такі похибки вимірювання: основну та додаткову, абсолютну та відносну, систематичну та випадкову, статичну та динамічну, малу, велику, грубу. Залежно від місця (причини, джерела) виникнення розрізняють похибки методу вимірювання, налагодження, відліку результатів вимірювання, градуювання тощо.
Основноюназивають похибку ЗВТ, що може виникати у нормальних умовах його експлуатації, а додатковою— похибку ЗВТ, зумовлену зміною будь-якого з впливових факторів поза межами їх значень, визначених для нормальних умов експлуатації.
Абсолютна похибка вимірювання— це різниця між отриманим внаслідок вимірювання значенням вимірюваної та істинної ФВ. Відносною похибкою вимірювання називають відношення абсолютної похибки вимірювання до істинного значення ФВ.
Інструментальна похибка – складова похибки вимірювання, що залежить від похибок застосовуваних засобів вимірювання.
Похибка методу – це складова похибки вимірювання, що виникає від недосконалості методу вимірювань.
Похибка відліку – це складова похибки вимірювання, що походить від недостатньо точного відліку показів засобу вимірювання. Ця похибка в значній мірі залежить від індивідуальних особливостей спостерігача.
Основні метрологічні показники засобів вимірювання приведені у табл. 4.1.
Таблиця 4.1 - Основні метрологічні показники засобів вимірювання
Дата добавления: 2015-02-07; просмотров: 2574;