Точності зубчастих коліс
Під час проектування зубчастих коліс спочатку згідно з їх експлуатаційним призначенням добирають ступені точності та рекомендовані параметри з усіх трьох груп точності (чи тільки тих, які мають вирішальне значення для заданих зубчастих коліс), визначають їх числові значення, а потім добирають вид з'єднання та параметри, що забезпечують їх реалізацію у процесі виготовлення. На рис. 3.40 зображена структурна схема забезпечення взаємозамінності зубчастих коліс і передач. Із зазначених на рисунку ступенів точності найточніші перші два (1 та 2) є резервними; З та 4 ступені точності застосовують для виготовлення еталонних, вимірювальних, прецизійних кінематичних і силових передач, наприклад, для зубооброблювальних верстатів, механізмів ділильних головок, поворотних столів, засобів вимірювання, регулювання тощо; 5-7 ступені точності — для зубчастих коліс автомобільних агрегатів, металорізальних верстатів, стрічкопротяжних механізмів рушіїв, ливарного та ковальського устаткування; 8-10 ступені точності — для зубчастих передач конвеєрів, екскаваторів, землеоброблювальних машин; 11 та 12 — для транспортерів сипких матеріалів, вантажно-підіймальних механізмів тощо.
Види з'єднань добирають також залежно від експлуатаційних умов. Наприклад, з'єднання Ні Ерекомендують для кінематичних ненавантажених і реверсивних передач; Сі D — для середньо-навантажених передач з порівняно невеликими швидкостями руху, що потребують надійного змащення їх робочих поверхонь; А і В— для зубчастих коліс, які працюють з великими швидкостями руху в умовах значних навантажень, високої температури тощо.
За стандартами умовне позначення точності зубчастих коліс передбачає ступінь точності для показників усіх трьох груп, види з'єднання та допуску зубчастого колеса, які розділяють рисками. Наприклад, точність циліндричного зубчастого колеса 8 ступеня точності для показників кінематичної точності, 7 ступеня точності для показників плавності роботи, 6 ступеня точності для показників якості контакту зубів, з видами з'єднання Вта допуску bпозначають 8=7=б=В=b — ГОСТ 1643-81.
Рис. 3.40
Для конкретизації виду параметрів якості зубчастого колеса та їх числових значень допускні відхилення назви та умовні позначення дібраних конструктором
параметрів зазначають у робочих кресленнях чи ескізах, у нижній частині таблиці параметрів зубчастого колеса (вінця). Значення параметрів у кресленні є обов'язковими для виконання та контролю. Наприклад, з поданих у стандартах для зубчастих коліс і передач десяти показників (і комплексів) кінематичної точності у таблицю на кресленні достатньо занести тільки один, наприклад, найбільшу кінематичну похибку г або комплекс похибок обкатування і радіального биття ; з одинадцяти показників плавності роботи — один, наприклад, місцеву кінематичну похибку чи комплекс похибок кроку та профілю зуба ; із семи показників якості контакту зубів — один, наприклад, похибку напрямку зуба чи значення найменшої плями контакту поверхонь зубів; зі семи показників бічного проміжку – два, наприклад, найменше зміщення вихідного контуру та допуск зміщення вихідного контуру .
У креслення зубчастих коліс, призначених для неточних передач, допускається вносити деякі показники, визнані конструктором необов’язковими для контролю їх під час виготовлення. Адже внесення у креслення будь-якого показника зумовлює певний та обов’язковий обсяг робіт з його вимірювання та контролю, що збільшує відповідно трудомісткість і вартість їх виготовлення. Однак повна відсутність таких показників може помилково сприйматися, як повна відсутність вимог до їх якості. Креслення циліндричного зубчастого колеса зображене на рис. 3.41.
Рис. 3.41. Креслення циліндричного зубчастого колеса
Модуль 4. Технічні вимірювання
Дата добавления: 2015-02-07; просмотров: 1572;