Загальні поняття. Терміни, визначення
Метрологія(з грецької — вчення про міри) — це галузь фізики, основним завданням якої є вивчення методів і засобів вимірювань, розроблення систем одиниць фізичних величин, їх відтворення, оцінки похибок вимірювання, передавання значень одиниць фізичних величин (ФВ) від еталонів до робочих засобів вимірювання та контролю. З кінця XIX ст. метрологія перетворилася з описової в експериментальну науку. Сьогодні вона охоплює всі види вимірювань (механічних, електричних, теплових, світлових, акустичних, іонізаційних тощо).
Широка стандартизація методів і засобів вимірювання дала змогу створити системи національних (державних) і міжнародних організацій та установ, які забезпечують і контролюють єдність вимірювання для всіх країн, що є членами перелічених організацій та установ.
Вимірюваннямназивають процес порівняння ФВ з ФВ, прийнятою та затвердженою компетентним органом як еталон одиниці. Вимірювання — це відображення ФВ їх значеннями шляхом експерименту та обчислень із застосуванням спеціальних технічних засобів. Значення ФВ, яке ідеально відображає певну властивість об'єкта, називають істинним, а визначене за допомогою експерименту — умовно істинним. Часто немає необхідності визначати істинне значення ФВ, наприклад, під час контролю відповідності невідомої ФВ граничним значенням (розмірам, масам тощо). Для цього достатньо визначити знаходження заданої ФВ у середині області Т, наприклад, у межах між граничними її значеннями.
Прикладом таких засобів контролю лінійних і кутових величин є нормальні та граничні калібри, шаблони, пристрої для сортування виробів за розмірами заданих поверхонь, маси тощо.
Нормативною основою метрологічного забезпечення єдності вимірювання є міжнародна система одиниць SIта стандарти єдиної системи метрології (ДСТУ 3651-97; ДСТУ 2682-94). Є сім основних одиницьФВ у системі SI :
- для довжини — метр (м);
- маси — кілограм (кг);
- часу — секунда (с);
- сили електричного струму — ампер (А);
- термодинамічної температури — кельвін (К);
- сили світла — канделла (кд);
- кількості речовини — моль (моль).
Додатковими одиницямиSIє радіан (рад) і стерадіан (ср), призначені для вимірювання відповідно плоского та тілесного кутів.
Похідні одиниціSIотримують за допомогою рівнянь зв'язку між ФВ. Наприклад, одиницею сили є ньютон (Н), який дорівнює кГ · м · с-2; одиницею тиску є паскаль (Па), який дорівнює Н · м-2тощо.
Для позначення кратних (помножених на 10 у степені цілих додатних чисел) і часткових (поділених на 10 у степені цілих додатних чисел чи помножених на 10 у степені цілих від'ємних чисел) долучають такі префікси до основних одиниць:
екса (Е) — 1018; санти (с) — 10-1;
пета (П) — 1015; мілі (м) — 10-2;
тера (Т) — 1012; мікро (мк) — 10-3;
гіга (Г) — 109; нано (н) — 10-9;
мега (М) — 106; піко (п) — 10-12;
кіло (к) — 103; фемто (ф) — 10-15;
гекто — 102; атто (а) — 10 -18.
Наприклад, одна тисячна частка метра є 1 мм, а одна мільйонна частка метра — 1 мкм.
Під єдністю вимірюваннярозуміють такий стан, за якого результати виражені в узаконених одиницях вимірювання, а похибки вимірювання не виходять за встановлені межі.
Контролемназивають процес порівняння, метою якого є визначення відповідності виробів заданим параметрам. Виріб вважають придатним, якщо його контрольований параметр перебуває у межах допускних граничних величин. Результатом контролю є тільки якісна оцінка виробу, а не кількісна, яку можна отримати лише внаслідок вимірювання
Рис. 4.1. Державна метрологічна система
Державна метрологічна система (рис. 4.1) зобов'язана забезпечувати єдність вимірювань у державі та спрямована на реалізацію єдиної технічної політики в галузі метрології; захист громадян і національної економіки від наслідків недостовірних результатів вимірювань; економію всіх видів матеріальних ресурсів; підвищення рівня фундаментальних досліджень і наукових розробок; забезпечення якості й конкурентоспроможності вітчизняної продукції; створення науково-технічних, нормативних та організаційних основ забезпечення єдності вимірювань.
Дата добавления: 2015-02-07; просмотров: 845;