Аналітичні показники рядів динаміки.
Завдання статистики полягає в тому, щоб шляхом аналізу рядів динаміки
розкрити та охарактеризувати закономірності, що проявляються на різних етапах розвитку того чи іншого явища, виявити тенденції розвитку та їхні особливості.
Під час аналізу рядів динаміки обчислюють і використовують такі аналітичні показники динаміки:
- абсолютний приріст;
- темп зростання;
- темп приросту;
- абсолютне значення одного проценту приросту
- коефіцієнти прискорення та уповільнення.
Обчислення цих показників ґрунтується на абсолютному або відносному
порівнянні ( зіставленні) рівнів ряду динаміки. Рівні, які порівнюються називають поточними, а з якими порівнюють – базисними. За базу порівняння приймають або попередній рівень ряду або початковий. Якщо кожен наступний рівень ряду порівнюється з попереднім, то дістають ланцюгові показники динаміки, а, якщо кожний наступний рівень ряду динаміки порівнюють з рівнем, який взято за базу порівняння, то знайдені показники називають базисними. Як правило, за базу порівняння беруть перший рівень ряду динаміки.
Аналітичні показники динаміки дають можливість прослідкувати зміну ( зростання або зменшення) показника з плином часу.
Розрахунок останнього показника у даній таблиці має економічний зміст тільки на ланцюговій основі, оскільки на базисній основі для всіх рівнів буде отримано те саме значення показника – сота частина базисного ( першого) періоду. Цей показник має важливе практичне значення в економічному аналізі; так як в динамічних рядах, що постійно зростають, темпи зростання можуть сповільнюватися, або залишатися на одному рівні, а значення одного проценту приросту зростати.
До складу аналітичних показників рядів динаміки можуть бути віднесені також
Дата добавления: 2015-03-07; просмотров: 1444;