Інтерактивні вправи: дослідження природи під час екскурсії
Вправа 1. Мета: усвідомити свої почуття де природи.
Спостерігаючи за природним оточенням, учні повинні обирати найбільш цікаві для себе об'єкти. При цьому звертають увагу на форму, колір, розміри об'єктів, що привернули їхню увагу.
Перепочиньте, і нехай кожен з учасників поділиться своїми враженнями.
Вчитель просить учасників звернути увагу на об'єкти, які їх не зацікавили. Нехай також визначать їхній колір, розміри, форму.
Питання для обговорення;
Чи змінилося ваше ставлення до обраних об'єктів після такого дослідження?
Чи змінилося розуміння природи після вивчення природних об'єктів?
Чи відповідальні ми перед природою?
Як саме ми відповідаємо за ті об'єкти, які обрали для обстеження?
Вправа 2. Мета: з’ясувати свій зв’язок з природою.
Запропонуйте учасникам лягти на землю і вслухатися у звуки навколо себе, глибоко вдихнути повітря, відчути зв'язок із Землею (10 хв.), після чого нехай вони обміняються враженнями.
Можна запропонувати обійняти дерева. А потім через деякий час (5-10 хв.) обмінятися враженнями.
Вправа 3. Змійка. Мета: відчути зв'язок із природою і з людьми.
Учасники стають один за одним, як у дитячій грі «паровозик». Лише в першого й останнього учасника очі розплющені, вони мають бачити, куди «повзе змій». Решта учасників рухається із заплющеними очима, намагаючись не розірвати ланцюжка. Учасники, що складають «тіло змії», мають спробувати відчути себе частиною природи. Вони також мають запам'ятати свої відчуття під час руху і потім, пригадуючи їх, розповісти про маршрут руху.
Вправа 4. Закладання дослідів із різними видами відходів.
Мета: усвідомити зміни, які зазнає природа в результаті діяльності людини.
Заздалегідь окремим групам учасників (по 3-5 осіб) дається завдання зібрати зразки будь-яких відходів, які утворюються в екскурсійному таборі за день. Це можуть бути скло, папір, нитки, одноразовий посуд, різні харчові відходи тощо.
Зразки принесених на заняття матеріалів складають в 4 синтетичні сітки на зразок тих, у яких часом фасують фрукти в магазинах. Вміст сіток має бути однаковим. Складається список вмісту кожної сітки. Списки зберігаються окремо. Вказується число, місяць початку досліду.
Підготовлені сітки з відходами закопують у землю на глибину 30-50 см на різних ділянках: відкриті сухі галявини (поле, лучні ділянки), під деревами в лісі, поблизу мурашника чи водойми, Експеримент розраховано на весь час перебування в природній зоні чи оздоровчому таборі. Підсумки підбиваються наприкінці зміни. Сітки викопують. Вміст сіток порівнюють зі складеними на початку списками.
З'ясуйте: Чого не вистачає? Що залишилось?
Проведіть підсумкову бесіду про утворення відходів, проте, чим супроводжуються процеси їх ліквідації. Підведіть дітей до висновку, що мінімізація відходів, запобігання їх утворенню – справді кардинальний шлях вирішення екологічних проблем.
'Відтворіть взаємозв’язки виховної діяльності класного керівника щодо екологічного виховання з шкільними та позашкільними установами: бібліотекою, музеєм, школами юннатів, суспільними екологічними організаціями і т.д. Оцініть виховні можливості таких взаємозв’язків, тематику спільних заходів екологічного спрямування.
Дата добавления: 2015-02-07; просмотров: 1341;