Номенклатура показників якості продукції

Існуюча методика оцінки якості продукції базується на порівнянні показників якості оцінюваної продукції з базовими показниками. Отже, першочерговою задачею при оцінюванні якості продукції є обґрунтування номенклатури показників якості, що характеризують якість даного виробу. Доречно тут відмітити про таку галузь науки, як кваліметрія, яка вивчає методи кількісної оцінки якості продукції.

Основними задачами кваліметрії, як науки є:

обґрунтування номенклатури показників якості для конкретного виробу (продукції);

розробка методики визначення показників якості;

розробка принципів побудови узагальнених показників якості;

розробка принципів управління якістю.

При обгрунтуванні і виборі номенклатури показників якості враховують такі фактори, як: призначення і умови використання виробу; вимоги споживача; зміст завдань управління якістю; склад і структура властивостей, що характеризують виріб; вимоги до показників якості та інші.

В залежності від характеру завдань, які необхідно вирі-шувати в процесі оцінювання рівня якості продукції, показ-ники якості класифікуються за різними ознаками (табл.н6.1).

Далі наведені основні показники якості продукції.

Показники призначення. Ці показники характеризують найважливіші властивості продукції, які визначають її функціональне застосування за призначенням. Вони харак-теризують корисний ефект від використання продукції за призначенням і обумовлюють область її використання. До показників призначення нафтогазового обладнання відносяться, наприклад, наступні:

для фонтанної арматури – умовний прохід ствола, робочий тиск, габаритні розміри, маса та інші;

для верстатів-качалок – найбільше допустиме наван-таження на устьовий шток, найбільша довжина ходу устьо-вого штока, максимальний крутний момент на ведомому валу редуктора та інші.

для пакерів – умовний прохід ствола пакера, макси-мальний перепад тиску на пакер, спосіб керування пакером, максимальна кількість циклів ущільнення пакером, макси-мальна робоча температура та інші.

Таблиця 6.1 – Класифікація показників якості продукції за характерними ознаками

Ознаки класифікації Групи показників якості
За характерними властивостями Показники призначення Показники надійності Показники технологічності Показники стандартизації і уніфікації Показники транспортабельності Ергономічні показники Естетичні показники Показники безпеки Економічні показники Екологічні показники Патентно-правові показники
За способом вираження Показники, що виражаються в нату-ральних одиницях (кВт, кг, бали та інші). Показники, що виражаються у вартіс-них одиницях (грн., у.о., євро)
За способом визначення Розрахункові показники. Експериментальні показники. Розрахунково-експериментальні показники
В залежності від стадії життєвого циклу продукції Проектні показники (визначаються на стадії проектування). Виробничі показники (визначаються на стадії виготовлення продукції). Експлуатаційні показники (визнача-ються тільки на стадії експлуатації або експлуатаційних випробувань)
В залежності від кількості властивостей, що характеризують продукцію Одиничні показники. Комплексні показники

Показники надійності. Показники надійності харак-теризують властивості виробу зберігати у часі в установлених границях значення всіх параметрів, які характеризують здатність виконувати потрібні функції в заданих режимах та умовах застосування, технічного обслуговування, зберігання та транспортування. До показників надійності відносяться показники безвідмовності, довговічності, ремонтопридат-ності і збережуваності.

Показники безвідмовності характеризують властивість виробу виконувати потрібні функції в певних умовах протя-гом заданого інтервалу часу чи наробітку. До показників без-відмовності відносяться імовірність безвідмовної роботи, се-редній наробіток між відмовами, інтенсивність відмов, гамма-відсотковий наробіток на відмову та інші (ДСТУ 2860-94).

Показники довговічності характеризують властивість виробу виконувати потрібні функції до переходу у граничний стан при встановленій системі технічного обслуговування та ремонту. До показників довговічності відносяться середній ресурс, гамма-відсотковий ресурс, середній термін служби, гамма-відсотковий термін служби. Ресурс – сумарний наро-біток виробу від початку його експлуатації чи поновлення після ремонту до переходу в граничний стан. Ресурс може бути як неперервною величиною (тривалість роботи в годи-нах, кілометрах пробігу, тощо), так і цілочисельною вели-чиною (кількість робочих циклів, запусків тощо). Термін служби – календарна тривалість експлуатації виробу від по-чатку чи її поновлення після ремонту до переходу в гранич-ний стан.

Показники ремонтопридатності характеризують влас-тивість виробу бути пристосованим до підтримання та відновлення стану, в якому він здатний виконувати потрібні функції. До показників ремонтопридатності відносяться імо-вірність відновлення виробу, середня тривалість відновлення, середня трудомісткість технічного обслуговування (ремонту) та інші.

Показники збережуваності характеризують властивість виробу зберігати в заданих межах значення параметрів, що характеризують здатність виробу виконувати потрібні функції під час і після зберігання чи транспортування. Основним показником збережуваності є середній термін збережуваності, який представляє собою математичне сподівання терміну збе-

 

режуваності виробу в заданих умовах, протягом і після якого якість виробу залишиться в певних межах.

Наведемо приклади номенклатури показників надійності для деяких виробів та обладнання.

Бурове долото: середній наробіток до відмови (в метрах, годинах).

Плашковий превентор: середній наробіток до відмови (кількість циклів герметизації свердловини при робочому тиску); загальна довжина „розходжування” (переміщення за-герметизованої колони від муфти до муфти при заданому тиску на усті); призначений термін служби (в роках), гаран-тійний термін служби (в роках).

Компресор: призначений ресурс (в годинах), ресурс до малого ремонту, ресурс до капітального ремонту, гарантійний термін служби (в роках) та ін.

Верстат-качалка: призначений термін служби, ресурс до першого капітального ремонту (в годинах), гарантійний термін служби (в роках)та ін.

Показники технологічності. Показники технологічнос-ті характеризують ефективність конструктивно-технологічних рішень при розробленні виробу з погляду забезпечення високої продуктивності праці при виготовленні, експлуатації і ремонті. До показників технологічності відносяться: показ-ники трудомісткості виготовлення, монтажу, технічного обслуговування та ремонту виробу; показники собівартості виготовлення, монтажу та технічного обслуговування виробу; показники матеріаломісткості; коефіцієнт блочності; коефіці-єнти стандартизації, внутрішньої уніфікації та інші.

Суть і методика визначення показників технологічності описані у розділі 5.

Ергономічні показники. Ергономічні показники якості характеризують систему “людина-виріб”. Вони враховують комплекс гігієнічних, антропометричних, фізіологічних і психологічних особливостей людини, що проявляються в процесі експлуатації виробу. Відповідно до вказаних особливостей людини ергономічні показники класифікуються на такі підгрупи: гігієнічні, антропометричні, фізіологічні, психологічні.

Гігієнічні показники використовують для визначення відповідності конструкції виробу гігієнічним умовам життєдіяльності і працездатності людини при її взаємодії з виробом. До підгрупи гігієнічних показників входять освітленість, температура, шум, вібрації, вологість, токсичність, напру-женість магнітного та електричного полів, радіація тощо.

Антропометричні показники характеризують відповід-ність конструкції виробу розміру, формі тіла людини та її органів, які беруть участь в обслуговуванні виробу. Такими показниками можуть бути висота розміщення засобів керування, форма і розмір важелів і кнопок керування, напрям переміщення важелів керування та інші.

Фізіологічні показники використовують для визначення відповідності конструкції виробу фізіологічним особливостям людини (швидкісні, силові, зорові, слухові можливості).

Психологічні показники характеризують відповідність конструкції можливостям людини до сприйняття і переробки інформації в процесі експлуатації виробу.

До ергономічних показників нафтогазового обладнання відносяться, наприклад, такі:

для компресорних і насосних установок – рівень звуку, рівень вібрації та ін;

для робочих місць в зоні устя свердловин при фонтанному, газліфтному та насосному способах експлуата-ціїз – вміст шкідливих речовин в повітрі робочої зони; відпо-відність конструкції обладнання розміру тіла, силовим можли-востям і органам зору людини; відповідність психофізіо-логічної дії світлової, звукової сигналізації, кольору.

Естетичні показники. Естетичні показники харак-теризують естетичні властивості продукції, а саме: цілісність композиції, раціональність та оригінальність форми, організованість об’ємно-просторової структури, акуратність покриття і оздоблення, стійкість до пошкоджень зовнішніх поверхонь, чистота виконання контурів і спряжень, чітке виконання фірмових знаків і супровідної документації та інші.

Естетичні показники визначаються, як правило, органо-лептичним і експериментальним методами і оцінюються в балах.

Показники безпеки. Зазначені показники характе-ризують ті особливості виробів, які впливають на безпеку обслуговуючого персоналу при їх експлуатації. До показників безпеки відносяться: імовірність безпечної роботи, час спрацювання захисних пристроїв, електричний опір ізоляції та інші.

При встановленні показників безпеки враховують наяв-ність механічних, електричних та температурних факторів, рівень шуму і вібрації та інші чинники, що негативно впливають на здоров’я людини та безпеку при виготовленні, монтажі, експлуатації та ремонті виробу. Показники безпеки встановлюються і регламентуються державними та галузевими стандартами в галузі безпеки праці (ГОСТ 12.2.041-79, ГОСТ 12.2.044-80, ГОСТ 12.2.088-83, ГОСТ 12.2.108-85 та ін.).

Патентно-правові показники. Ці показники характери-зують патентний захист і патентну чистоту продукції. Показник патентного захисту виробу патентами України та інших держав свідчить про реалізацію у виробі нових вітчизняних технічних рішень. Показник патентної чистоти відображає ступінь використання у виробі технічних рішень, які не попадають під дію патентів в країнах потенційного збуту виробу. Цей показник свідчить про можливість реалізації виробу без перешкод, викликаних патентно-правовими відношеннями.

Показники стандартизації і уніфікації. Ці показники враховують наявність у виробі стандартних, уніфікованих та оригінальних складових частин. Нагадаємо, що оригі-нальними називаються складові частини виробу, які не можна придбати готовими, їх необхідно проектувати і виготовляти.

Номенклатура показників стандартизації і уніфікації, їх сутність і методи визначення приведено в розділах 2 і 5.

Показники транспортабельності. Дані показники характеризують пристосованість виробів чи обладнання до транспортування, а також до підготовчих і заключних операцій, пов’язаних із транспортуванням (пакування, ванта-ження, розвантаження тощо). До показників транспор-табельності відносяться габаритні розміри і маса виробів та їх складових частин, середня трудомісткість підготовки виробу до транспортування, середня вартість пакування виробу, середня вартість перевезення обладнання на 1 км конкретним транспортним засобом та ін.

Екологічні показники. Екологічні показники характеризують рівень шкідливої дії на оточуюче середовище, імовірність шкідливих викидів, забруднення, зараження при

 

виготовленні, зберіганні, транспортуванні та експлуатації обладнання. Екологічним показникам в нафтогазовій галузі слід надавати особливу увагу, враховуючи велику небезпеку забруднення земель, водоймищ, атмосфери в місцях видобут-ку нафти і газу, їх підготовки до транспортування та вздовж газонафтопроводів.

Вимоги до охорони довкілля, а також вимоги до еколо-гічних показників регламентуються системою державних і галузевих стандартів.

 








Дата добавления: 2015-01-10; просмотров: 2995;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.