Агрегатна форма загальних індексів якісних показників
Загальні індекси агрегатної форми якісних показників (цін, собівартості, продуктивності праці тощо) будуються як і агрегатні індекси кількісних показників. Для цього агрегати в чисельнику і знаменнику індексів утворюються у вигляді добутку індексованих величин (p, z, t) на відповідні постійні ваги, наприклад – q.
В більшості випадків ваги фіксуються на рівні поточного (звітного) періоду, в меншій мірі – на рівні базисного періоду.
Серед агрегатних індексів якісних показників значна роль відводиться агрегатному індексу цін – Ір , одного з форм яких є індекс Пааше, запропонований німецьким економістом в 1874р. В індексі в якості ваги використовується обсяг продукції певного виду в поточному періоді – :
,
де , – індексовані величини цін на певний вид продукції в поточному і базисному періодах;
– вартість продукції в поточному періоді;
– умовна вартість продукції поточного періоду за цінами базисного періоду.
Агрегатний індекс цін Пааше характеризує вплив зміни цін на вартість товарів.
Різниця чисельника і знаменника свідчить про абсолютне зростання, або абсолютне зменшення вартості продукції в результаті зміни цін на ці види продукції.
В економічному аналізі використовуються також інші агрегатні індекси якісних показників: собівартості продукції , продуктивності праці It.
Агрегатний індекс собівартості продукції розраховується так:
,
де собівартість одиниці продукції певного виду у поточному та базисному періодах відповідно.
Різниця між чисельником і знаменником індексу характеризує економію (-), або перевитрати (+) від зміни собівартості одиниці продукції.
Дата добавления: 2015-03-20; просмотров: 990;