Основні поняття якості продукції
Продукція – результат діяльності виробничих підпри-ємств в промисловості, будівництві, сільському господарстві та інших сферах діяльності людини. Продукція може містити послуги, обладнання, перероблювані матеріали, програмне забезпечення чи їх комбінації. Продукція може бути мате-ріальною (обладнання, матеріали) або нематеріальною (інформація, поняття).
В залежності від того, яким чином продукція витрача-ється в процесі її використання вона класифікується на про-дукти і вироби. Продукти на відміну від виробів витрачаються самі, а процес їх використання називається споживанням. Процес використання виробів називається експлуатацією.
Важливою об’єктивною особливістю продукції є її властивість, яка може виявлятися під час створення продукції, її експлуатації чи споживання. Властивість продукції може характеризуватися як якісними характеристиками, так і кількісними. Вона може бути проста, наприклад, колір виробу і складна, наприклад, надійність виробу. Сукупність власти-востей продукції, які визначають ступінь її придатності для використання за призначенням характеризують якість продук-ції. Іншими словами, згідно з ДСТУ 2925-94, якість продукції – сукупність характеристик продукції (процесу, послуги), які стосуються її здатності задовольняти встановлені і передбачені потреби.
Якість – одна з найважливіших категорій, що має місце в житті людини взагалі і машинобудуванні зокрема. Вона охоплює не тільки споживчі властивості продукції, а і технологічні, конструкторські та інші.
Проблема забезпечення високого рівня якості продукції є актуальною для всієї економіки взагалі і для окремих галу-зей зокрема. Вона є важливою складовою частиною держав-
ної технічної політики, одним із основних завдань якої в сфері якості є управління якістю.
Управління якістю – це встановлення, забезпечення і підтримання необхідного рівня якості продукції при її розробленні, виготовленні та експлуатації. Управління якістю здійснюється шляхом систематичного контролю якості і спрямованої дії на умови і фактори, що впливають на якість продукції на всіх етапах її життєвого циклу, а також на всіх рівнях управління виробництвом.
Задача підвищення якості продукції є багатогранною і вимагає системного підходу до її розв’язання . Вона охоплює всі стадії життєвого циклу продукції, починаючи з визначення потреб ринку і закінчуючи утилізацією виробу. Схематичне зображення основних видів діяльності, що впливають на якість, представлено на рис. 6.1 у вигляді “петлі” якості [33].
Типові стадії
життєвого
циклу продукції
| |
Планування та розроблення технологічних процесів
| |
Організація матеріально-технічного постачання
| |
Утилізація після закінчення терміну служби
| |
Монтаж та здавання в експлуатацію
| |
Рисунок 6.1 – Основні види діяльності, що впливають
Дата добавления: 2015-01-10; просмотров: 924;