Контроль якості продукції
Контроль якості продукції представляє собою складну організаційно-технічну систему, основними елементами якої є об’єкт контролю, технічні засоби і методи контролю та нормативно-технічна документація з контролю. Основним видом контролю якості є технічний контроль, який є важливою складовою частиною технологічного процесу виготовлення та ремонту виробів.
Технічний контроль – це перевірка відповідності продукції або процесу, від якого залежить якість продукції, установленим технічним вимогам. В залежності від життєвого циклу продукції технічний контроль проводиться як на стадії проектування, так і в процесі виготовлення та експлуатації продукції. Що стосується технічного контролю в процесі проектування продукції, то це буде розглянуто в розділі 7. Основні види технічного контролю в процесі виготовлення продукції та їх класифікація показані на рис. 6.2.
Розглянемо суть деяких видів контролю продукції.
В залежності від можливості використання проконтро-льованої продукції контроль може бути руйнівний і неруйнів-ний. Після руйнівного контролю продукція стає непридатною до подальшого використання.
В залежності від обсягу контрольованої продукції розрізняють суцільний контроль, при якому контролюють всі одиниці продукції, вибірковий контроль, при якому контро-люють відносно невелику кількість одиниць продукції та статистичний. Процедура і правила вибіркового та статис-тичного видів контролю ґрунтуються на законах математичної статистики.
Контроль може бути активним і пасивним. При активному контролі вживаються заходи щодо покращення якості продукції. При пасивному контролі тільки фіксується брак.
В залежності від місця проведення контролю продукції в процесі її виготовлення розрізняють вхідний контроль, операційний контроль, приймальний контроль. Важливе місце займає операційний контроль. Своєчасне виявлення браку на окремих операціях виключає можливість його попадання на наступні стадії виробничого циклу.
Важливою особливістю виробів є їх придатність до здійснення контролю, тобто властивість конструкції виробів забезпечувати зручність, надійність і точність контролю при виготовленні, випробуванні, технічному обслуговуванні та ремонті.
Якість технічного контролю в значній мірі залежить від методу контролю і кваліфікації виконавців контролю. Метод контролю – це правила використання конкретних принципів і технічних засобів для здійснення контролю. В залежності від особливостей продукції, організаційно-технологічних умов виробництва технічний контроль може здійснюватися: робітниками і операторами (самоконтроль); інженерно-технічними працівниками цеху чи дільниці, працівниками технічного контролю підприємства-виробника; відповідними галузевими та державними органами.
Дата добавления: 2015-01-10; просмотров: 1249;